En lång rad butikslokaler står idag tomma i Lindesbergs centrum – och fler kommer det att bli inom de närmaste månaderna. Oroväckande och en jättetråkig utveckling, påpekar Mattias Eriksson, ordförande för Svensk Handel i Lindesberg. Men det finns samtidigt ett ljus i mörkret.-Tidigare har det ju var lite svårt att finna lämpliga, och framförallt rymliga, butikslokaler. Nu är det tvärtom. Det finns många bra lokaler att välja mellan för den som önskar starta en butik, säger han.
Tomma butikslokaler är ingen bra reklam för Lindesbergs kommun. Dock är det ett problem som dessvärre kommer och går och många gånger också följer konjunktursvängningarna. Att gardera sig mot dylikt är därför mer eller mindre omöjligt.
Inom Svensk Handel i Lindesberg är man fullt medvetna om situationen, men kan inte själva göra mycket åt saken. Det ligger egentligen inte i deras händer.
-Vi kan bara fungera som ett stöd åt nya företagare, att dela med oss av våra erfarenheter och svara på eventuella frågor och liknande. Det ligger naturligtvis i vårt intresse att utbudet av butiker växer och blir starkare, men det är ändå upp till den enskilda människan att själv fatta beslut om att driva en butik i Lindesberg, förklarar Mattias Eriksson.
Varför det svänger så kraftigt kan man endast spekulera i. Det är en lång rad faktorer som påverkar, bland annat handeln i Örebro.
-Det är fortfarande ganska vanligt att folk åker till Örebro för att handla, speciellt kläder och hemelektronik. Vi har dock anat en viss återhämtning, att något fler handlar på hemmaplan idag jämfört med för ett par år sedan, men det skulle vara glädjande om fler handlade i stan. Det kan vara avgörande för vissa enskilda butikers överlevnad, berättar Mattias.
På Kristinavägen finns idag flera lediga lokaler av varierande storlek. Samtidigt deklarerar Flügger Färg en flytt norrut på gatan – till f d Blomsterboden. Då blir även deras lokal, f d Sixten Larsson, tom.
På Kungsgatan försvinner två butiker och efterlämnar sig etableringsmöjligheter för andra aktörer. Dessa två är herrekiperingen Jo Män och leksaksbutiken Busfrön.
Just nu befinner sig räddningstjänsten i Storå med anledning av en mindre brand i terrängen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det röra sig den majbrasa som brann där på Valborgsmässoaftonen som blossat upp igen.
– Det brinner med öppna lågor och det finns i nuläget ingen prognos för hur länge man kommer att behöva arbeta med branden, uppger larmoperatör.
INSÄNDARE/DEBATT: Avseende planerad vindkraft i området Morskoga/Bergshyttan/Grönbo. Efter ett möte den 8/5, sammankallat av Landinfra kan följande kommentarer inte undvikas. Har emellertid synnerligen svårt att finna några positiva effekter, varken ur klimat eller miljömässig synvinkel.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ligger ett långvarigt underskott bakom socialnämndens ekonomi. Vi har en ekonomi som är svår att budgetera för. Ett enda lagstadgat ärende kan betyda många miljoner i kostnader per år och detta kan ske från en dag till en annan. Under sju års tid har jag på nära håll följt förra styrets nedskärningar för att komma tillrätta med underskottet, viket i långa loppet leder till dyrare omkostnader då vi i Socialnämnden arbetar med människor och välfärd, något som man inte bara plockar bort.
Efter fjolårets succépremiär återvänder nu MTB-loppet Ramträffen till de trolska skogarna i Ramsberg. På rullstensåsar, längs sjöar, över raviner och genom spektakulära installationer mitt ute i naturen går loppet som lockar cyklister från hela Sverige.
– Vi fick fler anmälda än vi hade räknat med förra året och väldigt fint beröm för våra leder, så vi kör igen i år, säger Henrik Björkman från Ramsbergs idrottsförening.
I samband med Vårmönstringen i lördags anordnades Lindesbergs första Burnout-tävling vid SHRA:s klubblokal på Linde Raceway. Eventet lockade omkring 500 åskådare som samlades för att njuta av en kombination av motorsång, däckrök och hög stämning. Mikael ”Blomman” Blomberg från SHRA konstaterar att evenemanget överträffade förväntningarna.
– Vi hade aldrig trott att så många skulle komma, det blev riktigt drag – jättekul, säger ”Blomman”.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Trots envisa regnskurar och mörka moln var stämningen på topp under årets Vårmönstring. På Lindeskolans stora grönområde stod blankpolerade bilar och motorcyklar från olika tidsepoker uppradade så långt ögat kunde nå. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Den allvarliga trafikolyckan, strax utanför Lindesberg, fick dödlig utgång. Detta bekräftades av polisen tidigt på torsdagen.