Flera handlare i centrum säger samma sak. Sedan parkeringsplatserna efter Kristinavägen togs bort handlar färre på hemmaplan. Ola Eriksson på Terab är en av dem. –Jag tror många väljer att handla i Örebro istället. Det är för krångligt att parkera i centrum på de få platser man fortfarande kan parkera, säger han.
Medan Lindesbergs kommun har valt att ta bort parkeringsplatser i Lindesbergs centrum har andra kommuner en helt annan inställning till parkeringsmöjligheternas betydelse för handeln. En undersökning som presenterats av Svensk Handel visar att en enda parkeringsplats genererar en synnerligen betydelsefull inkomst för handlarna. En av kommunerna som omnämns är Enköping. Mats Jonsson, gatuchef i Enköping, fick nyligen beskedet om handelns påverkan och parkeringarnas betydelse. –Man ska aldrig underskatta betydelsen som bra parkeringsmöjligheter har för handeln. Det är helt klart. Enligt vad undersökningen visar ger en enda parkeringsplats ca en halv miljon per år för handeln, säger Mats Jonsson.
Även om Enköping har ca 10 000 fler invånare i stadskärnan än vad Lindesberg har, så är jämförelsen klart befogad. Enköping med närhet till städer som Uppsala och Västerås tampas med samma problem som Lindesbergs handel. –Visst är det så att storstäderna drar kunder från oss. Många väljer att handla utanför kommunen och det är som på många andra platser ett problem, förklarar Mats Jonsson. I Enköping försöker man vända trenden till det positiva genom att erbjuda bättre parkeringsmöjligheter.
Henrik Botolfs, ordförande Svensk Handel, berättar att man i Enköping har varit mer lyhörd från politiskt håll vad gäller handelns efterfrågan på parkeringsplatser. –De försökte tidigare att ta bort ett antal parkeringsplatser i centrum, men det sa handeln nej till. Och så blev det också. Nu senast fick vi till och med ett antal extra vid en gammal busstation och det tackar vi handlare för, säger Henrik. Svensk Handels undersökning visar att en parkeringsplats omsätter mellan 800 000 – 1 200 000 kronor. –Det är medeltalen som presenterats. Det beror ju helt på hur stor kommunen är, hur handeln ser ut i grunden osv. Dock är det anmärkningsvärt att snittet ligger så högt som det gör. Man ska absolut inte slå undan fötterna för handeln genom att ta bort parkeringsplatser, menar Henrik Botolfs.
I Linde har flera handlare påtalat känslan av att fler väljer Örebro framför hemorten när de handlar. Detta efter att Kristinavägen byggdes om. Ola Eriksson på Radio- och Tv-butiken Terab tror och hoppas att undersökningen kan få politikerna att tänka om. –Låt oss säga att en enda parkering i Linde ger handeln 200 000-250 000 kronor. Det blir mycket om vi räknar på hur många platser som försvunnit och som planeras att tas bort i takt med att utbyggnaden går vidare. Jag kan redan nu säga att vi faktiskt tappat kunder på grund av ombyggnaden. Alltfler åker till Örebro helt enkelt, säger Ola.
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
Under måndagens sena timmar bjöds stora delar av landet på en mäktig uppvisning över himlavalvet, när norrskenets gröna skimmer dansade över skyarna. LindeNytt efterlyste läsarbilder, och vilken respons det blev! Av bilderna att döma kunde det färgsprakande fenomenet ses över hela kommunen, och även en bit utanför, och många var snabba med kameran.
Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga Norden, blev den åttonde upplagan av tävlingen en riktig idrottsfest där både jubel, skratt och tårar ingick. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens tävling.
Hundratals invånare anslöt till måndagens stora invigning av Idun vårdcentral i Storå, nu i privat regi med Mia Konradsson vid rodret. Tillsammans med hela personalstyrkan hälsade hon samtliga välkomna innan hon klippte det vita bandaget som idag fick agera band vid invigningen.
– Jag vill tacka för all hjälp vi har fått, och för förtroendet att vi får öppna en vårdcentral här, sade hon innan bandaget gick itu.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi i Miljöpartiet de Gröna i Lindesbergs kommun har tagit del av utredningen om Vedevågs skola. Den visar fördelar och nackdelar med avveckling. Aspekter vid avveckling är enligt enkät bättre arbetsmiljö, elever får fler kompisar i samma åldrar, dock ökad oro för stökigare miljö, otrygghet, mindre individanpassning, samt minskad fritid pga. transporter för elever och vårdnadshavare.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu är det äntligen klart. Storå vårdcentral öppnar igen. Under det nya namnet Idun vårdcentral bjuds alla in den 29 september kl. 14.30 till öppet hus för att se lokalerna, möta personalen och tillsammans fira att vårdcentralen är tillbaka.
Lindesbergs kommun gör nu en insats för att hjälpa de lokala företagen att hitta rätt kompetens. En förstudie inleds med syfte att kartlägga företagens behov genom intervjuer, och därigenom lägga grunden för en aktivitetsplan som ska främja tillväxt.
– Ingen kommun kan ensam lösa framtidens kompetensutmaningar. Det är i samarbetet med företagen vi hittar lösningarna – och med det jäklar anamma som finns här kan vi i det lilla skapa något riktigt storslaget, säger Zila Conejeros, enhetschef på arbetsmarknadsenheten i Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.