Handlare kräver hårdare p-bevakning i stan

Flera handlare i Lindesbergs centrum menar att man har belägg för att kundparkeringar används som långtidsparkeringar, helt utan repressalier. Kritiken lyder bland annat att man aldrig ser parkeringsvakten ute på gatorna och att det är därför vissa individer väljer att parkera i centrum på felaktigt sätt.- Det här förekommer nästan dagligen här i kvarteret och det är lika frustrerande varje gång man ser det eftersom de alltid tycks komma undan med det, kommenterar Eira Skyttestrand som är en av flera butiksägare LindeNytt har talat med.

Antalet parkeringsplatser i centrumkärnan är för få redan som det är och därför räcker det med att en handfull individer missbrukar systemet för att det skall bli kännbart för handlarna. I centrum råder tvåtimmarsparkering – men det är inte helt ovanligt att platserna ockuperas betydligt längre än så.
– Jag vet att personal hos närliggande arbetsplatser väljer att parkera här utanför i flera timmar och ibland hela dagarna. Det är klart att man blir både ledsen och förbannad för det här drabbar ju oss som har butiker i stan, säger Eira Skyttestrand som driver sin klädbutik iiS i hörnet Kristinavägen/Bytesgatan.


Eira med flera handlare menar att det inte är så konstigt att folk kan parkera hur de själva önskar. Tillsynen är inte särskilt skarp, hävdar de.
– Jag har sett parkeringsvakten en enda gång. En gång! Då kan det inte vara många timmars bevakning i centrum, säger Eira.


Handlingar från BMB, redovisning över utfärdade p-böter, hävdar dock motsatsen, att vakten inte alls sover på jobbet. Följande siffror har redovisats hittills i år: I januari lappades 64 fordon och i februari lappades 44 fordon.  Att vakten inte kan ta samtliga felparkerare beror inte enbart på att det är svårt att bedöma samtliga parkerade fordon, utan att han dessutom har uppdrag att bevaka parkeringar i grannkommunerna också.
Butiksägaren Eira är ändå kritisk.
– Det skulle vara intressant att veta varför dessa fordon har lappats, för inte kan det vara för att de har stått parkerade för länge, säger hon.


Ansvaret för parkeringsbevakningen ligger hos BMB:s trafikenhet och förvaltningschefen Peter Grönlund. BMB:s bär visserligen ansvaret på sina axlar men har genom upphandling köpt tjänsten av extern aktör och utför alltså inte själva någon bevakning.
Handlarnas kritik att parkeringsvakten aldrig syns till i stan har Grönlund ingen egen uppfattning om. Han förklarar att vakten tjänstgör mellan 10-15 timmar i Lindesberg varje vecka.
– Jag tar inte parkeringsvakten i försvar, men samtidigt måste man förstå att det är väldigt svårt att avgöra hur länge en bil stått parkerad. Det kräver i så fall att man utför ventilkontroll på alla fordon, men det är ett väldigt tidskrävande arbete, säger han.
Ventilkontroll innebär att vakten tittar på fordonets samtliga däck för att notera ventilernas position på däcken, för att senare följa upp med en ny kontroll för att avgöra om bilen flyttats under tiden.
– Det innebär att vakten måste dokumentera allt och återvända till fordonet för uppföljning, förklarar Peter Grönlund.


Parkerar bilen – tar tåget
Förvaltningschefen berättar att man haft kontakt med representanter från näringslivet och diskuterat parkeringssituationen i centrum ganska nyligen.
– Jag tar handlarnas situation på stort allvar men jag är samtidigt rädd för att det här alltid kommer förekomma, men vi måste ändå göra vad vi kan för att förbättra situationen. Jag tror att vi kommer se en minskning så fort långtidsparkeringen på Banvägen blir färdig, säger Peter.
Han misstänker att många långtidsparkerare inne i centrum i själva verket är arbetspendlare.
– Antalet resenärer per tåg har ökat kraftigt och det kan vara en förklaring till varför handlarna upplever att fler långtidsparkerare nyttjar kundparkeringar i närheten av stationsområdet, spekulerar Peter Grönlund.


Fotnot: Det finns idag cirka 310 parkeringsplatser mellan broarna i Lindesberg.

Publicerad 12 mars 2013 klockan 12:08

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Eira Fuglstad är ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun. Foto: Jennie Einarsson

Eira ska utveckla kulturen i kommunen: ”Känns jättekul”

Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.

7 september 2026 klockan 12:58 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons



Foto: Jennie Einarsson

Valmyndighetens uppmaning efter rösthaveriet

Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.

7 september 2026 klockan 09:08 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vem visar vägen för Lindesbergs kommun?

INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. ...

FotoFredag: Naturens färger

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har ...

Oklart om Lindesberg berörs av tekniskt fel som riskerar underkänna förtidsröster

Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare ...

Birgitta och Arne Eriksson förtidsröstade på torsdagen. Foto: Jennie Einarsson

Antalet som förtidsröstar ökar: Birgitta och Arne tänker inte vänta till valdagen

Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.

3 september 2026 klockan 18:22 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

7 av 8 partier fanns på plats. Foto: Camilla Lagerman

Lindeskolans elever bjöd in till politisk debatt

Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.

2 september 2026 klockan 17:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Långdragen debatt om skolans framtid i kommunen
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var ...
2 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. ...
1 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Efter anklagelserna – klubben lägger ner del av verksamheten
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela...
1 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Willhelm Sundman (L), Oppositionsråd, Region Örebro län. Foto: Fredrik Norman / Pressbild Liberalerna

Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin

INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.

1 september 2026 klockan 08:45 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Personbil har voltat i Frövi – fem personer avförda med ambulans

UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.

31 augusti 2026 klockan 17:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Personbil och EPA har kolliderat på industriområdet

Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall...

Förskolebarn får skapa fantasivarelser tillsammans med Fellingsbrokonstnär

I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet...

När blev tydlighet i äldreomsorgen ett problem?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs ...

En av landets, just nu, största rappare, Dani M, gästade Lindesberg under lördagseftermiddagen och gjorde en halvtimmes uppträdande vid Björkhagaskolan. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Dani M gästade Stjärnskottsfestivalen

Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.

29 augusti 2026 klockan 19:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Sveriges Lärare arrangerar skolpolitisk debatt i Lindesberg

Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i ...

FotoFredag: När sommaren möter hösten

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga...

Trasiga och övergivna cyklar ska bort i Lindesberg

Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta ...

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse

Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs ...

Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen

På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjä...

Befarad båtolycka var elever på idrottslektion

Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid ...

Fritidsbyn i Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Svar på Ärleruds replik till Vänsterpartiet

REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.

26 augusti 2026 klockan 12:18 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Risk för långa köer när drygt två miljoner pass ska förnyas
Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa kö...
25 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Fritidsgård på Lindbackaskolan ska snabbutredas – beslut väntas redan i september
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en ...
25 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kritiserad båtramp skall skrotas – och ersättas med en ny
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart...
24 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-24

2026-08-24

2026-08-23

2026-08-22

2026-08-21

2026-08-21

2026-08-21

2026-08-20

2026-08-20

2026-08-20

2026-08-20

2026-08-19

2026-08-18

2026-08-18

2026-09-07 14:19