Handlare kräver hårdare p-bevakning i stan

Flera handlare i Lindesbergs centrum menar att man har belägg för att kundparkeringar används som långtidsparkeringar, helt utan repressalier. Kritiken lyder bland annat att man aldrig ser parkeringsvakten ute på gatorna och att det är därför vissa individer väljer att parkera i centrum på felaktigt sätt.- Det här förekommer nästan dagligen här i kvarteret och det är lika frustrerande varje gång man ser det eftersom de alltid tycks komma undan med det, kommenterar Eira Skyttestrand som är en av flera butiksägare LindeNytt har talat med.

Antalet parkeringsplatser i centrumkärnan är för få redan som det är och därför räcker det med att en handfull individer missbrukar systemet för att det skall bli kännbart för handlarna. I centrum råder tvåtimmarsparkering – men det är inte helt ovanligt att platserna ockuperas betydligt längre än så.
– Jag vet att personal hos närliggande arbetsplatser väljer att parkera här utanför i flera timmar och ibland hela dagarna. Det är klart att man blir både ledsen och förbannad för det här drabbar ju oss som har butiker i stan, säger Eira Skyttestrand som driver sin klädbutik iiS i hörnet Kristinavägen/Bytesgatan.


Eira med flera handlare menar att det inte är så konstigt att folk kan parkera hur de själva önskar. Tillsynen är inte särskilt skarp, hävdar de.
– Jag har sett parkeringsvakten en enda gång. En gång! Då kan det inte vara många timmars bevakning i centrum, säger Eira.


Handlingar från BMB, redovisning över utfärdade p-böter, hävdar dock motsatsen, att vakten inte alls sover på jobbet. Följande siffror har redovisats hittills i år: I januari lappades 64 fordon och i februari lappades 44 fordon.  Att vakten inte kan ta samtliga felparkerare beror inte enbart på att det är svårt att bedöma samtliga parkerade fordon, utan att han dessutom har uppdrag att bevaka parkeringar i grannkommunerna också.
Butiksägaren Eira är ändå kritisk.
– Det skulle vara intressant att veta varför dessa fordon har lappats, för inte kan det vara för att de har stått parkerade för länge, säger hon.


Ansvaret för parkeringsbevakningen ligger hos BMB:s trafikenhet och förvaltningschefen Peter Grönlund. BMB:s bär visserligen ansvaret på sina axlar men har genom upphandling köpt tjänsten av extern aktör och utför alltså inte själva någon bevakning.
Handlarnas kritik att parkeringsvakten aldrig syns till i stan har Grönlund ingen egen uppfattning om. Han förklarar att vakten tjänstgör mellan 10-15 timmar i Lindesberg varje vecka.
– Jag tar inte parkeringsvakten i försvar, men samtidigt måste man förstå att det är väldigt svårt att avgöra hur länge en bil stått parkerad. Det kräver i så fall att man utför ventilkontroll på alla fordon, men det är ett väldigt tidskrävande arbete, säger han.
Ventilkontroll innebär att vakten tittar på fordonets samtliga däck för att notera ventilernas position på däcken, för att senare följa upp med en ny kontroll för att avgöra om bilen flyttats under tiden.
– Det innebär att vakten måste dokumentera allt och återvända till fordonet för uppföljning, förklarar Peter Grönlund.


Parkerar bilen – tar tåget
Förvaltningschefen berättar att man haft kontakt med representanter från näringslivet och diskuterat parkeringssituationen i centrum ganska nyligen.
– Jag tar handlarnas situation på stort allvar men jag är samtidigt rädd för att det här alltid kommer förekomma, men vi måste ändå göra vad vi kan för att förbättra situationen. Jag tror att vi kommer se en minskning så fort långtidsparkeringen på Banvägen blir färdig, säger Peter.
Han misstänker att många långtidsparkerare inne i centrum i själva verket är arbetspendlare.
– Antalet resenärer per tåg har ökat kraftigt och det kan vara en förklaring till varför handlarna upplever att fler långtidsparkerare nyttjar kundparkeringar i närheten av stationsområdet, spekulerar Peter Grönlund.


Fotnot: Det finns idag cirka 310 parkeringsplatser mellan broarna i Lindesberg.

Publicerad 12 mars 2013 klockan 12:08

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Sami Rahkonen

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Caprice 2026

Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.

13 april 2026 klockan 13:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Jöback och Rathana satte stjärnglans på årets Caprice

Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.

11 april 2026 klockan 19:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta

15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa ...

FotoFredag: Naturreservatet som är en riktig pärla

FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför...

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering

Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en å...

På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.

9 april 2026 klockan 16:04 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Vid Bottenån förbereder kommunen en minnesplats för veteraner. Foto: Lindesbergs kommun

Här ska minnessten för veteraner resas

Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.

9 april 2026 klockan 10:32 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

De spanar av 180 mil ledningsnät från helikopter
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från ...
8 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga ...
8 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Traditionen lever vidare – Manskören Harmoni räddar Valborgsfirandet
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören ...
7 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.

6 april 2026 klockan 23:49 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

WSK Lindesberg framför den stora hemmapubliken som stöttade laget till Division 1. Foto: Privat

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.

5 april 2026 klockan 19:53 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i ...

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en...

FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarså...

För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård

LINDLÖVEN TILL FINAL!

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.

2 april 2026 klockan 21:45 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Färgglad påsk i Lindesberg – ny dekoration i rondellen

Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar ...

Bilar vandaliserade vid akutmottagningen i Lindesberg

Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i ...

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden

Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för ...

Nystart för Gåvoboden – skapar mötesplats i Vedevåg

Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i ...

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon

Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från ...

Polisen i Lindesberg utreder uppmärksammad ”äggjakt”

Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad "äggjakt". ...

Jesper Broeng gjorde Lindlövens enda mål i den första semifinalsmatchen mot Boden i torsdags. Till måndagens möte är han på hemmaisen för att förhindra Boden från att sätta punkt för Lindlövens säsong. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”

Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.

29 mars 2026 klockan 22:14 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större ...
28 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Smash Into Pieces
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför ...
28 mars 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här överlämnar eleverna sin tavla till idolerna
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är ...
27 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-27

2026-03-26

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-24

2026-03-24

2026-03-23

2026-03-23

2026-03-20

2026-03-20

2026-03-20

2026-03-19

2026-04-13 21:26