Lindesbergs lasarett. Magnus Storm, ordf. Centerpartiet i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Har alla i majoriteten förstått innebörden av satsningen med språkombud?
INSÄNDARE/DEBATT: Vi står inför en enorm utmaning. De kommande tio åren ökar den äldre befolkningen kraftigt och antalet personer i arbetsför ålder minskar. Det innebär att konkurrensen om arbetskraften på hela arbetsmarknaden kommer att tillta.
Idag arbetar ca 1,2 miljoner människor i välfärden i Sverige och vi behöver rekrytera flera.
Yrken inom vård och omsorg är kommunikativa och kraven på god muntlig och skriftlig kommunikation ökar ständigt. Språkutvecklande insatser bidrar till trygg vård och omsorg, inget är annorlunda i Lindesbergs kommun, därför valde vi att satsa på språkombud.
Med hjälp av språkombud skapas språkutvecklande arbetsplatser. Att medvetet stötta språkutveckling, bidrar språkombud till att personalen utvecklar sina kunskaper i svenska språket oavsett vem de är och var de är födda. De ger stöttning vid dokumentation och skapar trygghet samt ökar viljan att dokumentera. Språkombud har ökade kunskaper om vuxnas språkinlärning, vilka svårigheter man kan ha på grund av dyslexi, m.m.
Pressbild. Foto: Region Örebro län
I en motion från Sverigedemokraterna i Lindesbergs framhåller de vikten av insatser för medarbetare inom vård och omsorg att få stöd och hjälp i det svenska språket.
Trots det positiva som motionen innehåller vill Moderater och Sverigedemokrater avsluta insatserna med språkombud då de anser att det inte är socialförvaltningens uppdrag att ge stöd utan ansvaret ska ligga på SFI.
Vilket stöd ska vi då ge våra medarbetare som i generationer varit svenskar, men som har dyslexi eller andra språkliga svårigheter eller de med invandrarbakgrund som klarat skollagens krav i SFI?
Vad anser Kristdemokrater och Liberaler blir bättre genom att ta bort denna stödinsats? Kommer ni tiga still och bli med Moderater och Sverigedemokrater och trampa på dem som har en funktionsnedsättning?
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga dagar ute i fält.
Sanningen bakom!
INSÄNDARE/DEBATT: Det ligger ett långvarigt underskott bakom socialnämndens ekonomi. Vi har en ekonomi som är svår att budgetera för. Ett enda ...
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas – utan att drabba elever, lärare eller landsbygd. Svaret från politiken bemöter inte våra argument, utan reducerar medborgarnas engagemang till något negativt som man är besviken över. Det är både oroande och ovärdigt.
Man död i svåra olyckan på R50
Den allvarliga trafikolyckan, strax utanför Lindesberg, fick dödlig utgång. Detta bekräftades av polisen tidigt på torsdagen.