Under onsdagen genomsöktes Lindbackaskolan av Roger Hammarström och hans spanska sökhund Ninja. Foto: Camilla Lagerman
Roger Hammarström och hans snart tvååriga Malinois Ninja. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Ninja betyder flicka. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Här söker hunden Ninja efter droger på Lindbackaskolan – och får träff
Under onsdagen genomsöktes Lindbackaskolan av Roger Hammarström och hans spanska sökhund Ninja. Foto: Camilla Lagerman
Roger Hammarström och hans snart tvååriga Malinois Ninja. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Ninja betyder flicka. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Här söker hunden Ninja efter droger på Lindbackaskolan – och får träff
När eleverna vid Lindbackaskolan lämnat byggnaden för onsdagen kom hundföraren Roger Hammarström och hans tvååriga spanska sökhund Ninja för att tillsammans söka igenom skolan efter narkotika.
– Det här gör vi i ett preventivt syfte, för att visa ungdomarna att sökhundarna kommer vistas i de här miljöerna och att de upptäcker om det finns något här, berättar rektor Elizabeth Falk.
Roger Hammarström på företaget Drogfri Miljö, har en mångårig bakgrund som polis, varav de senaste 15 åren som hundförare, men har även specialiserat sig inom dressyr med inriktning narkotika. Hunden Ninja, som Roger hämtade i Spanien i november, var redan färdigutbildad, men som sökhund kommer ständigt nya preparat att lära sig.
– Hon har ju de grundläggande narkotiska preparaten, sedan är det en ständig förädling och förändring då folk försöker komma förbi lagstiftningen, då kommer det nya kombinationer som inte finns med på läkemedelsverkets lista, berättar Roger.
Efterfrågan på Drogfri Miljös tjänster och utbildningar ökar ständigt, och man har i dagsläget flera stora företag som kunder, bland annat Cummins/Meritor i Lindesberg.
– Folk ser problematiken, Cummins/Meritor till exempel har sett en ökning av missbruk bland de anställda. Där tillverkar man ju grejer som väger flera ton styck och man kör med stora tunga maskiner, så det är verkligen inte bra, säger Roger.
Idag är det dock Lindbackaskolan som ska genomsökas, något man gjorde så sent som för tre veckor sedan, och fick träff.
– Att man får träff kan betyda att man varit i en miljö där någon till exempel rökt cannabis och sedan har man hängt in den jackan i skåpet, det kan bero på flera saker. På Cummins/Meritor har vi bland annat fått träff på svettiga skor, då spår av droger kommer ut den vägen, förklarar Roger.
Roger och Ninja söker metodiskt igenom skolans utrymmen, och det dröjer inte länge innan hon sätter sig ned för att markera att hon upptäckt något.
– Oftast söker vi med två hundar, om en hund då markerar får den söka om området från andra hållet och se om den gör det igen. Då gör vi om samma sak med den andra hunden efter det, men idag har jag bara Ninja med mig, och min läsning av henne är att hon gör rätt, berättar Roger.
– Det här gör vi i ett preventivt syfte, för att visa ungdomarna att sökhundarna kommer vistas i de här miljöerna och att de upptäcker om det finns något här, berättar rektor Elizabeth Falk.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Hades de Vandel vinner Bergslagsloppet 2025 efter en rejäl styrkeduell mot Castor The Star. Vinnartiden blev snabba 10,4, bara en tiondel från banrekordet som sattes 2020. Foto: Anneli Lundegård
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Leo Larsson, Theodor Warvelin, Felicia Falk och Malte Nilsson är fyra av ungdomarna som tagit initiativ till festivalen Solsting.
Foto: Jennie Einarsson
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.
Uppskattat traktormuller drog stor publik
Vad gör en tradition – hur blir den till och hur överlever den? Ibland kan man tro att det bara behövs en något galen idé och lite människor ...
Årets Drömjobbare redo att testa sina vingar
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får ...
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under två veckors tid kommer underhållsarbete ske längs de större genomfartslederna i Lindesbergs kommun. Det är huvudsakligen så kallade potthål som nu skall åtgärdas på dessa vägar. Detta meddelar Gatuavdelningen via kommunens hemsida.
Midsommarafton närmar sig – med dans kring stången, sill, blomsterkransar och allt som hör därtill. Som traditionen bjuder arrangeras firanden på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. LindeNytt har listat de platser som har kommit till vår kännedom.
Villa som brann i vintras brann igen
En villa i Guldsmedshyttan blev i december 2024 totalförstörd i en brand. Idag, onsdag, fick räddningstjänsten rycka ut till samma adress igen - d...