Det blev ett stort hemmajubel när Vårserien spelade ett tabelltoppmöte i Lindehov. Lindlöven låste matchen redan i den andra perioden, för att senare avgöra matchen inom de sista fem minuterna. Med tre nya poäng ökar Lindlöven sin ledning i tabellen, dessutom står man som obesegrade i den andra mötesrundan efter tre matcher.
Det var en viktig match som väntade Lindlöven på hemmaisen. Bara någon enstaka poäng skiljer lagen åt i tabellen, där Lindlöven håller marginalerna på sin sida.
Tre poäng under fredagen skulle däremot utöka ledningen, med halva Vårserien färdigspelad.
Små ändrar fanns i laguppställningen där hemmaspelarna Mathias Linnarud och Vladimir Chetverikov saknades. Istället hittades Edwin Lindström åter i spel för Lindlöven, samt Kumlaspelaren Karl Jonsson som fick spel på hemmalagets första lina.
En jämn inledning tog plats i Lindehov. Linden fick tidigt ett grepp om matchen, men fick aldrig hålla någon längre ledning. Trots matchens första mål, var Alexander Sunnefors snabb med kvittering. Det tog två minuter innan Sunnefors kvitterade till 1-1, något som gjorde lyckan i Linden kortvarig.
Höga antal minuter i utvisningsbåset väntade den andra perioden. Detta blandat med lågt antal skott på mål, kunde Anton Widmark låsa matchen med två minuter till godo.
En seger under fredagskvällen gör att Lindlöven ökar sin position som tabelletta. Under sina tre matcher i Vårseriens andra mötesrunda, står man dessutom som obesegrade efter tre raka triumfer.
Resultat Lindlöven-Eskilstuna Linden Hockey
Slutresultat: 5-2 (2-1, 2-1, 1-0)
Skottstatistik: 28-30 (12-7, 7-10, 9-13)
Publik: –
Målgörare:
1-1 Alexander Sunnefors (Anton Widmark, Joakim Lilliehöök)
2-1 Alexander Kovalonok (Maxim Semjonov, Jesper Broeng)
3-2 Joel Kiirikki (Edwin Lindström, Simon Brännvall)
4-2 Anton Widmark (Alexander Sunnefors)
5-2 Max Lalander (Maxim Semjonov, Alexander Kovalonok)
Nästa match: Onsdagen den 10:e februari vs Grums IK i Billerudhallen med nedsläpp kl. 19.00
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.