Den 31 augusti förra året fick arbetsförmedlingarna i regeringsuppdrag att halvera långtidsarbetslösheten i respektive kommun. På ett år skulle detta uppdrag vara genomfört. Arbetsförmedlingen i Lindesberg började på allvar att arbeta med detta problem i januari i år. Med facit i handen kan Heikki Nykänen, chef för arbetsförmedlingen i Lindesberg, med gott samvete redovisa resultatet av detta arbete.
-Vi har legat bra till hela tiden och vi ligger fortfarande i fas med det vi ska åstadkomma. Faktum är att de farhågor vi hade inför sommaren visade sig vara obefogade, säger Heikki.
-Sommaren är vanligtvis en period då arbetslösheten ökar en aning, men så har det alltså inte varit i år på samma sätt som tidigare, tillägger han.
I januari gick 30 personer långtidsarbetslösa – idag går 6 personer under kategorin långtidsarbetslös, som innebär att en person varit utan arbete eller annan sysselsättning i tre månader eller mer. Av de 24 personer som kommit ur långtidsarbetslösheten har majoriteten fått ett riktigt arbete.
Samtidigt som långtidsarbetslösheten minskat enormt så har antalet öppet arbetslösa totalt ökat med 26 fler jämfört med samma tid 2003.
Men att den totala arbetslösheten svajar är inget ovanligt och det viktigaste just nu är att inte långtidsarbetslösheten ökar igen, konstaterar Heikki.
-Det farliga med arbetslösheten är när det går lång tid mellan två arbeten eller någon form av sysselsättning. Därför är det oerhört viktigt att hålla nere antalet långtidsarbetslösa och fortsätta jobba med det här, säger han.
För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag kontaktade omedelbart markägaren och frågade om tillstånd att sätta mig på span där – och det gick bra. De var bara glada över informationen och tacksamma över att jag frågade.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.