För att göra det lättare att finna en adress eller plats i centrala Lindesberg ville vi på LindeNytt göra det möjligt för er läsare att använda datorn till hjälp. För att kunna genomföra detta krävdes naturligtvis en karta över staden. Vi tog då kontakt med kommunen som gärna hjälpte till med en karta – om vi var villiga att kasta upp 12 000 kr per år vill säga. Pyttsan sa ansvarige utgivaren för LindeNytt och började söka efter kartritare på nätet. -Det måste finnas bättre och billigare lösningar, menade Hans Falck. Och visst fanns det det – mitt framför näsan på honom. Vi tog nämligen hjälp av en satellitbild över staden som för en struntsumma kunde beställdes från ett företag i norra Sverige. Utifrån den bilden kunde vår webmaster, Jocke Norman, relativt enkelt omvandla en svartvit satellitbild till en helt vanlig grafikkarta.
Titta närmare
Men för att göra det hela mer intressant och användbart så har kartan utrustats med en rad funktioner som t ex zoom och annat smått och gott.
Då kartan kan delas upp i två, kan man även kombinera den animerade bilden med den satellitbild som ligger till grund för kartan. Man kan alltså peka med muspekaren på t ex Kristinaskolan på den animerade bilden och se Kristinaskolan uppifrån på den verkliga satellitbilden. Fiffigt och samtidigt roligt att använda alltså. Den version vi nu presenterar är inte den som kommer att vara stående. Vi visar enbart funktionerna för att ni ska få tycka till, om den verkar vettig och användarvänlig. Vi är även tacksamma om ni påpekar om vi har missat någonting som ni tycker ska vara med på kartan. Det kan t ex vara en väg som kan ha synts dåligt på satellitbilden och därför inte stämmer överens med den verkliga bilden. Alla synpunkter är välkomna!
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga dagar ute i fält.
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas – utan att drabba elever, lärare eller landsbygd. Svaret från politiken bemöter inte våra argument, utan reducerar medborgarnas engagemang till något negativt som man är besviken över. Det är både oroande och ovärdigt.