Den andra och tredje advent anordnar Lindeskolans elever julloppis på Kristinavägen 24. – Vi har lokalerna men vi behöver entreprenörer, säger Stefan Alm på Egeryds. Och framtidens entreprenörer, de finns på Lindeskolan.
Söndagarna 9 och 16 december kan man hyra ett bord för 150 kronor på Kristinavägen 24. Hit kan privatpersoner komma och under några timmar sälja av prylar de själva inte vill ha kvar. Det praktiska kringarbetet står elever från Lindeskolan för.
– Det blev bestämt snabbt inpå men vi körde i söndags ändå. Det var tyvärr inte jättemånga som hittade till oss utan de flesta höll sig kring Flugparken men nu tror vi att fler ska hinna höra talas om detta, säger Peder Eriksson, lärare på Lindeskolan.
Idén om loppiset växte fram hos Egeryds som fått in några förfrågningar från privatpersoner som tillfälligt ville hyra lokal för att sälja av grejer.
– Men så är det bitarna med att låsa upp, tända, hålla efter och städa. Allt det praktiska runtomkring som någon måste ta ansvar för, säger Stefan Alm, som sedan ställde frågan till Lindeskolan.
Nu står 20 stycken bord uppställda i lokalerna på Kristinavägen 24 och man hoppas att intresset kan svara upp till antal bord. Julloppiset börjar klockan 12 och håller på till 16 men eleverna kommer att vara på plats från klockan 11 för att låsa upp och förbereda fikaförsäljning. Elevernas behållning av bordavgifterna går till skolresan.
– För mer information och bordbokning kan man kontakta Maria, lärare på Lindeskolan, på 073-0704398, säger Peder Eriksson, också lärare på Lindeskolan.
Att testa på för att sedan våga satsa
Nästan granne med julloppiset, på Kristinavägen 22, kommer det också att vara aktivitet de två kommande söndagarna. Här ska det vara julmarknad och bakom den står också Lindeskolans elever, närmare bestämt de som driver UF-företag (Ung Företagsamhet).
– Företagen som eleverna driver säljer alltifrån tvålar och halsband till strumppådragare och lingonsylt, berättar Peder Eriksson.
Lindeskolan var tidigt ute med UF-konceptet och Peder Eriksson menar att detta är Lindesbergs framtida entreprenörer.
– Vi måste få ungdomarna att tro på och våga satsa på framtiden. Julloppis och julmarknad är två jättebra sätt att låta ungdomar testa på.
Och han får medhåll av Stefan Alm.
– Visst är det så, det är där det börjar, säger han.
Förhoppningen är att julloppiset ska falla väl ut och att Lindeskolan ska kunna fortsätta med verksamheten i någon form under våren.
– Vi startar på prov och får utvärdera sedan. Oavsett fortsättning hoppas jag att detta ska bli tillfällen som sprider entreprenörsanda bland eleverna, säger Peder Eriksson.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media under måndagen, när man genomförde den allra sista gjutningen innan företaget stänger sin verksamhet på orten.
– Som för alla andra är det sorg i hjärtat man har, bara sorg, säger fabrikschef Torbjörn Lantz.