Hunden Vilja adopterade kattungarna när mamman avled: ”En solskenshistoria”
När Ann-Sofie Ekstrands katt Sprölla hastigt insjuknade och avled efterlämnade hon fyra små kattungar som nu stod utan sin mamma. Hjälpen kom dock från oväntat håll, när hennes sexåriga Aussietik Vilja tog på sig rollen som adoptivmamma, trots att hon är en hund.
– Jag har aldrig upplevt något liknande, det är så fint! säger Ann-Sofie.
Endast en vecka gamla förlorade de fyra små kattungarna sin mamma, då hon hastigt och oförklarligt insjuknade. Ann-Sofie och maken Jonas åkte i ilfart till djursjukhuset i Strömsholm, men Spröllas liv gick dessvärre inte att rädda.
– Jag lade ut efterlysningar om amma på sociala medier, sedan höll jag på varje timme i ett dygn för att få ungarna att ta flaskan, men det gick inte. Då har jag flaskmatat både kattungar, kaniner och lamm förut, men det ville sig inte den här gången, berättar Ann-Sofie.
Efter det första dygnet började kattungarna dock sakta acceptera att bli flaskmatade av Ann-Sofie, hela tiden i sällskap av hunden Vilja.
– Jag visste först inte om jag skulle låta henne gå fram, men samtidigt vet jag att hon är jättesnäll och har till och med tvättat små kycklingar när hon var yngre, säger Ann-Sofie.
Efter matstunden behövde de små missarna tvättas, då de gjort sina toalettbehov, en roll som Vilja tog på sig utan att blinka.
– Jag matade och hon tvättade, skrattar Ann-Sofie och fortsätter:
– Då säger min man ”Jag ger mig sjutton på att hon skulle dia dem också om hon kunde”, och i samma veva går hon ner i kattungarnas låda och lägger sig.
Snäll och omtänksam, så beskriver Ann-Sofie sin hund Vilja, Foto: Privat
Efter den stunden accepterade den sexåriga Aussietiken kattungarna som sina egna, trots att hon är en hund.
– Det är verkligen hennes bebisar, vi går in till dem varannan timme, hon lägger sig på en filt och jag tar plockar fram ungarna till henne så hon får tvätta, sedan ligger de och trampar på henne medan jag ger flaskan, berättar Ann-Sofie.
Historien slutar dock inte där, inte nog med att Vilja kunde erbjuda en trygg och varm famn till de små bebisarna, hon började faktiskt även att dia dem, precis som husse Jonas skojat om.
– Hon blev skendräktig och började dia dem, och jag började googla och ringa runt till veterinärer eftersom jag inte visste om det var okej, men jag fick inget riktigt bra svar, säger Ann-Sofie.
För att se till att kattungarna fick i sig ordentligt med näring stödmatade Ann-Sofie med flaskan också, men överlät allt annat till Vilja. Nu har de fyra små busfröna hunnit bli sex veckor och mår alldeles prima.
– Jag har aldrig upplevt något liknande, det är så fint! Det är verkligen en solskenshistoria och jag är jätteglad att jag har henne som hjälper mig. Det blir ju hundvana katter åtminstone, skrattar Ann-Sofie.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Efter snöfallen: ”Det börjar bli rejält trångt”
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30...
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Svärtinge SKs damlag räckte hela vägen i arenan 2024 efter en jämn finalstrid mot Södertälje. Den 3:e januari är laget tillbaka för att jaga en ny finalseger. Arkivfoto: Timmy Lundegård
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.