På söndag är det dags för sommartid igen. Det kan vara svårt att komma ihåg. Det gäller att ställa om klockan redan på lördag kväll om du ska upp tidigt söndag morgon. Och hur gör församlingen med kyrkklockan?
Det verkar som om det här med sommartid är något som satt sig i folkmedvetandet. De flesta känner till det – och hur man ska ställa om klockan. ”Man ska ställa fram klockan en timme på våren och jag kommer ihåg det eftersom det är nu man ställer fram trädgårdsmöblerna”, säger många. På hösten ställer man tillbaka – både klockan och trädgårdsmöblerna.
– Det är toppen med sommartid, säger Anneli Björk på Englunds Ur & Guld. Det blir ljusare på kvällen och det är bra för oss som stänger kl 18.
Litet märker de också hos Klockmaster-butiken att klockor ska ställas om – även i dessa digitala tider. Det finns de som har sönder klockan, när de ska vrida om tiden med den lilla skruven som urmakarna kallar kronan. En del andra vet inte hur man ställer om klockan – digital eller analog.
Sture Karlsson – som är på väg att köra bussen till Ramsberg – jobbar på söndag, men är inte orolig för att han ska försova sig.
Digitala klockor ser till att han kommer upp. Men han gillar inte det här med sommartid. Han tycker att det kan vara samma tid hela året.
Alicia Kjellarsson arbetar på
turistbyrån i Lindesberg och gillar att det blir ljusare och varmare nu.
– Men det gäller att komma ihåg att ställa om klockan. Jag ska med ett tåg på morgonen, säger Alicia Kjellarsson.
För kyrkoherden Sören Trygg i Linde bergslags församling brukar söndagar vara arbetsdag. Det har aldrig hänt att han missat någon gudstjänst, men däremot att han kommit en timme för tidigt på hösten, när klockorna ställs tillbaka. Han berättar också om en extra timme med samtal med församlingsmedlemmar, som kommit för tidigt. Kyrkvaktmästaren Jörgen Laurberg är på plats klockan 8 på söndag morgon för att allt ska vara klart för gudstjänsten klockan tio.
– Men jag behöver inte klättra upp i kyrktornet för att ställa om klockan. Sådant sker nu med satellitstyrning. Tidigare fick vi ställa klockan med hjälp av datorn.
Christoffer Ingeloff på ICA Supermarket, som öppnar 8.00 – tycker att det är onödigt att ändra tiden, men är inte rädd att komma för sent till jobbet. Han börjar inte förrän kl 12 på söndag.
För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag kontaktade omedelbart markägaren och frågade om tillstånd att sätta mig på span där – och det gick bra. De var bara glada över informationen och tacksamma över att jag frågade.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.