Gillersklack i Kopparberg är ett välbesökt utflyktsmål för många, inte minst lindesbergarna med omnejd. Snön planeras ligga kvar till början av maj, en generös snöpark med omkring 20 olika hinder har jobbats fram, och nu ska också berget till att höjas.
Styr man kosan knappt fem mil uppåt i landet, hamnar man i Kopparberg och Gillersklack. Det är många från vår kommun
Privat foto
som väljer att åka dit när skidor och snowboard ska åkas, och Klackens ägare berättar om en incident från gårdagen:
– Jag träffade på ett helt gäng från Linde i backen, det var de som stod för trycket i backen, säger Jimmy Hoppe.
Just nu är huvudbacken öppen, liksom barnbacken, och skogsbacken jobbar man på. Jimmy utlovar mycket snö i backen, sprutsnö som håller emot värme, blåst och regn och planeras ligga kvar till början av maj.
– Vi har en superpark också, en snöpark med 20 olika hinder. Några ur världseliten är där och bygger varje dag, de är ett tiotal som jobbar i backen på heltid. Så det är fullt ös sedan i höstas och nu är det i toppskick, säger Jimmy.
Privat foto
En ny skidshop, ny utrustning, nya snökanoner, nygrävd sjö, den fullbelagda campingen utökas med några platser, och så hoppas Jimmy därtill att man ska kunna höja berget under året.
– Det kommer att krävas mycket domkrafter, skrattar Jimmy.
– Vi lägger stor satsning på backar och park. Här kan man hyra också, till exempel kommer en skolklass hit med 20 elever. Vi hoppas att fler skolklasser ska hitta hit, vi har enorma resurser.
Jimmy fortsätter:
– Vi ser att Lindesbergfamiljer kan komma upp hit och bo, man slipper åka långt, köa och betala massor!
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ann-Lis Karlsson och Tomas Viberg visar upp en klassisk tradarmacka. Foto: Jennie Einarsson
Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.
Igår när jag var på väg hem efter några timmar i skogen så fick jag se en väldigt ljus rovfågel ute på en åker. Jag trodde direkt att det var en blå kärrhök då stäpphök inte är så troligt – och ängshök ännu mindre troligt.
I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gång startade. Nu väntar nästa steg för butiken, som från slutet av november flyttar till Charlottenlunds Handelsområde.
– Planen är att öppna den 25 november. Det bästa vore om allt är på plats till julhandeln, säger Charlotte.
På onsdagen kommer vattenleveransen stängas av för flertalet hushåll i Lindesberg. Anledningen är ett planerat arbete på ledningsnätet. Berörda hushåll hänvisas till kommunens nödvattensläp som placeras i området.
Vädret visade sig från sin bästa sida när Linde Båtklubb firade sitt 30-årsjubileum på lördagen – som inleddes med en fin båtkortege. Med start från Kyrkbryggan i Lindesberg gick kortegen upp längs Bottenån med siktet inställt på klubbens stuga vid Ånäs för att där fortsätta med festligheterna. När båtarna nådde Norsviken hade fler anslutit längs färden – med glada jubileumsfirare ombord – som vinkade glatt när de passerade LindeNytts fotograf. Se bildspelet ovan.
Sedan i vintras har jag funderat kring en plats där jag har lagt märke till några grenar som sett ut som något slags bobygge. Under våren har jag tittat till platsen lite då och då. Under april månad så förstod jag att någonting var på gång. Grenarna, som jag sedan i vintras funderat över, hade blivit fler i antal. Många fler.
Peter Larsson, Per Sander, Ola Hedblad, Bengt Storbacka (S), Reidar Johansson och Andreas Svahn (S) tog ett gemensamt handslag utanför Lindesbergs lasarett för ett par år sedan. Arkivbild. Foto: Camilla Lagerman
INSÄNDARE/DEBATT: Missnöjet i Lindesberg är inte svårt att förstå. Löften har staplats på hög om att stärka det gemensamma, men verkligheten har gett motsatsen. Sjukhus avlastas på fel sätt, vårdcentraler placeras i osäkerhet och skolor ifrågasätts som om de vore en belastning. När makthavare säger att detta är för allas bästa känns det som att någon annan alltid är den som tjänar på besluten.
Under förra veckan så bestämde jag mig för att kombinera vandring med fotografering. Jag tänkte ut en lämplig plats och valet föll till slut på en av mina favoritplatser – Brattforsen Naturreservat i Ljusnarsbergs kommun.
Bilbrand i centrum rubriceras som grovt brott
Som tidigare rapporterats larmades räddningstjänsten till centrala Lindesberg under natten till onsdag. En personbil stod i lågor på parkeringen ...