Satsningen på en fotbollsanläggning vid Fritidsbyn kommer öka intresset för fotbollen i Lindesberg. Det är IFK Lindesbergs ordförande Per Eriksson övertygad om. Vid Rotarys öppna lunchmöte i måndags berättade Per om de senaste årens satsningar för att skapa förutsättningarna för en fotbollsframtid i Lindesberg.
IFK Lindesberg har en över hundraårig historia, grundad 1907 av ett gäng fotbollsentusiaster. Under många år har föreningen fört en tillbakadragen roll vad gäller idrotten i Lindesberg. Men för ungefär fem år sedan hände något. Då inledde föreningen en satsning mot en ny era med bland annat nytt klubbhus och nyrenoverade stugor för uthyrning. Och en helt ny inomhushall med konstgräs. I år har även planerna fått ny dränering som innebär bättre förutsättningar för spel tidig vår och sen höst.
– Vi har idag en bättre anläggning än någonsin, säger föreningens ordförande Per Eriksson.
Satsningen har kostat pengar. Runt sex miljoner kronor har hittills investerats i anläggningen. Plus massor med frivilliga arbetstimmar. Det nya klubbhuset har restaurerats från datastuga vid Lindeskolan till ett klubbhus som idag rymmer kansli, cafeteria, bollförråd och tio moderna omklädningsrum. Plus 200 kvadratmeter utomhusveranda.
Inom området finns också sex stugor med tolv bäddar per stuga. Två av stugorna är renoverade och de övriga kommer att få sin ansiktslyftning efter hand som ekonomin tillåter.
Men hjärtat i anläggningen är ändå den nya inomhusplanen med konstgräs. På 80 x 40 meter kan man nu träna fotboll så gott som året runt. Fyra miljoner kostade hallen som har finansierat med lån. Eftersom hallen inte är uppvärmd blir inte driftskostnaden högre än cirka 30 000 kronor om året. Markarbeten och restaureringen av klubbhuset och stugorna har bekostats genom egna medel.
Aktiv verksamhet
Idag finns det ungefär 450 aktiva som spelar i något av de tjugo lagen. Till detta tillkommer nästan hundrafemtio ledare och föräldrar som på något sätt är knuten till ett lag.
– IFK ska skapa förutsättningar för en bra ungdomsverksamhet, som sedan ska mynna ut i en fungerande seniorverksamhet. Vi kommer inte att köpa seniorspelare utan vi ska bygga upp seniorlagen från våra egna led, betonar Per.
I samarbete med Lindeskolan ansvarar också IFK sedan ett år tillbaka för gymnasiets fotbollsprofil. Och för utvecklingen av fotbollsprofilen har hallen haft en mycket stor betydelse.
– I år var det tjugofyra stycken som sökte till fjorton platser, säger Per Eriksson.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.