Nu till helgen, med start redan på torsdag, går ett av årets stora musikhändelser av stapeln – Guldsmedshyttans Musikdagar. Med en bred skara artister är förhoppningen att ge alla något man gillar inom musiken. Men evenemanget börjar med musik för de yngre. På torsdagen är evenemanget nämligen tillägnat ungdomar i allra högsta grad. Bokade artister är USCD Allstars, Path of no Return, TM BBB, Roadhouse m fl.
Dock finns som alltid några stora dragplåster. Vad sägs om självaste Iggesundsgänget, ett galet sällskap med glimten i ögat. Med fräcka historier, skarpa texter och folkmusik á la pop har denna trio varit ett mycket uppskattat gäng i snart 30 års tid. För de som inte känner till namnet kan man beskriva Iggesundsgänget som en galnare version av buskisgänget Stefan och Krister. Mest känd har måhända låten Botjitta blivit. En låt dom själva beskriver som ”ej rumsren”. Kanske är det just därför den är så uppskattad…
Iggesundsgänget har tidigare varit i våra trakter och bjudit på sin minst sagt skrattretande repertoar. Senast gick det mycket bra, och det bådar gott inför helgens spelning, förklarar Janne Krantz, Iggesundsgängets grundare. –Ja, jag tror det var i Vasselhyttan eller så. Det gick som det var tänkt och stämningen var på topp både i publiken och på scenen. Det blir väl något i den stilen nu igen hoppas vi.
När vi frågar hur upplägget ser ut till helgen svarar han helt enkelt; ”vi får se vad publiken vill ha och vad dom tål”. –Det vet vi aldrig i förväg, utan kvällen brukar läggas upp efter publikens intresse. Det beror ju faktiskt helt på vilken typ av publik vi spelar för också. Vi kör på och känner oss fram helt enkelt, säger Janne Krantz. Vad som dock är 100-procentigt är att det kommer bjudas på mycket tok, historier och vassa melodier.
Iggesundsgänget spelar på lördag mellan kl 20:00-21:30. Besök Iggesundsgängets hemsida: klicka här>> Tider och övriga band som spelar på Guldsmedshyttans Musikdagar finner Ni i nöjesspalten till höger på sidan.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.