Sandra Gustafsson, Susanne Eriksson, Annelie Anderbert och Roger Pettersson utanför den nya butikslokalen på Bandygatan 3. Foto: Jennie Einarsson
Susanne Eriksson arbetar i butik och lager på Skyddsgrossisten. Foto: Jennie Einarsson
I den lilla blomsterboden är det full fart. Foto: Jennie Einarsson
Det senaste i sortimentet är Gridelli, med olika produkter i tjusiga förpackningar. Foto: Jennie Einarsson
Sandra tipsar om Hanataba, ett enkelt sätt att skapa egna blomsterarrangemang. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Industrilokal gjordes om till butik: ”En häftig lokal som vi trivs i”
Sandra Gustafsson, Susanne Eriksson, Annelie Anderbert och Roger Pettersson utanför den nya butikslokalen på Bandygatan 3. Foto: Jennie Einarsson
Susanne Eriksson arbetar i butik och lager på Skyddsgrossisten. Foto: Jennie Einarsson
I den lilla blomsterboden är det full fart. Foto: Jennie Einarsson
Det senaste i sortimentet är Gridelli, med olika produkter i tjusiga förpackningar. Foto: Jennie Einarsson
Sandra tipsar om Hanataba, ett enkelt sätt att skapa egna blomsterarrangemang. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Industrilokal gjordes om till butik: ”En häftig lokal som vi trivs i”
Den första november slog Skyddsgrossisten i Lindesberg upp dörrarna till sin nya och större lokal på Bandygatan 3. Efter ett par månaders rejäl renovering har Annelie Anderbert och Daniel Eriksson från Skyddsgrossisten tillsammans med nära och kära lyckats förvandla byggnaden till en unik butikslokal med rymd och stor yta.
– Under två månaders tid har vi skruvat, snickrat och spacklat, och nu är den äntligen klar. Här trivs vi jättebra, det är stort och rymligt så summa summarum blev det här mycket bättre, berättar Annelie.
Genom åren har ett antal företag med varierande verksamheter så som snickeri- och verkstadsföretag huserat i den gamla tegelbyggnaden på Bandygatan 3. Annelie Anderbert från Skyddsgrossisten förklarar att det krävts en hel del arbetet för att omvandla industribyggnaden till en fungerande butikslokal.
– Vi har fått ny el och ett nytt golv inlagt av fastighetsägaren, annars har vi rustat allting i stort sett själva på kvällar och helger. Under två månaders tid har vi skruvat, snickrat och spacklat, och nu är den äntligen klar. Här trivs vi jättebra, det är stort och rymligt så summa summarum blev det här mycket bättre, berättar Annelie.
I den nya butikslokalen är det rymligt och mysigt på en och samma gång. Foto: Jennie Einarsson
Förhoppningen är att fler privatpersoner ska få upp ögonen för deras sortiment, och man har sedan flytten redan upplevt en tillströmning av nya kunder.
– För tio år sedan hade vi enbart företagskunder, den stämpeln försöker vi tvätta bort, den här butiken ska vara för alla. Vår tanke har varit att vi vill ha den delen också i verksamheten, vi vill vara en lokal butik där alla ska kunna hitta någonting.
Den nya avdelningen är fylld med presentartiklar av alla dess slag. Foto: Jennie Einarsson
Annelie förklarar att den nya större lokalen har inneburit att man nu haft möjlighet att utöka sortimentet med ett större utbud av arbetskläder, presentartiklar, blommor och även jaktkläder.
– Våran huvudsakliga försäljning är ju arbetskläder och har varit så under 10 års tid, sen tillkommer det att vi arbetar mycket med personalgåvor och julklappar. Vi kände att vi ville utöka presentsortimentet med nya leverantörer och där kommer Sandra in i bilden.
Sandra Gustafsson och Annelie Anderbert satsar på att utveckla den nya presentavdelningen. Foto: Jennie Einarsson
För många är Sandra Gustafsson ett välkänt ansikte, hon är floristmästare och designer med stor erfarenhet inom branschen. I september började hon sitt arbete på Skyddsgrossisten där hon kommer vara med och utveckla present- och blomavdelningen i butiken.
– Vi har fått möjlighet att expandera presentavdelningen nu i samband med att vi fick en större lokal, så vi har tagit in fler märken och börjat lite smått med blommor som vi kommer ha till högtider så som påsk, jul och alla hjärtans dag bland annat, berättar Sandra glatt när hon visar upp butiksdelen.
Jennie Anderbert har fått sin adventsljusstake dekorerad och får hjälp i kassan av svägerskan och ägaren Annelie Anderbert. Foto: Jennie Einarsson
I butiken finns även en liten blomsterbod där Sandra håller till för att skapa sina arrangemang. För tillfället så är det jularrangemang, dörrkransar och dekorationer av adventsljusstakar som står på menyn.
– Jag är jätteglad för min lilla bod, här går jag in för att skapa och njuta. Vi har fått många beställningar av folk som vill ha sina adventsljusstakar fixade, de kommer in med sina ljusstakar och sedan så dekorerar jag dem så man får det lite fint till adventsbordet, berättar Sandra.
I butiken finns Sandras egna blomsterbod där hon skapar arrangemang. Foto: Jennie Einarsson
Inför framtiden finns planer på att fortsätta att expandera verksamheten ytterligare.
– Vi har visioner om att vi skulle vilja utveckla företaget i framtiden med andra delar som ger oss lite fler ben att stå på, eventuellt kan det bli kvällskurser med Sandra. Vi får se vad som händer i framtiden, just nu känns det väldigt bra, avslutar Annelie.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Lindlöven tar sin första semifinalseger och har med detta reducerat till 1-2 i matcher mot Boden. Imorgon återvänder båda lagen till Lindehov. Foto: Timmy Lundegård
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
Ingen eld på sjön – Valborgsfirandet uteblir
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte...