Det blev ingen vinst för Legodrottningen från Lindesberg, men många fina byggen blev det. Foto: TV4/Cmore
Ingen seger trots ett magnifikt Legobygge
Söndagens stora final av Lego Masters Sverige blev en otroligt spännande uppgörelse om den åtråvärda titeln som landets bästa Legobyggare. Trots ett smått fantastiskt bygge av Eva Svartkrut och Emma Farm blev det dessvärre ingen vinst för den kreativa duon.
Tre nervösa lag klev under söndagskvällen in i den allra första finalen av Lego Masters Sverige i TV4. Kvällen till ära hade domaren Magnus Göransson tagit hjälp av den framgångsrike arkitekten Thomas Sandell och den experimentella modedesignern Bea Szenfeld för att utse den slutliga vinnarduon.
I finalutmaningen fick de tävlande 22 timmar på sig att bygga precis vad de ville, för att försöka imponera så mycket som möjligt på Magnus. Eva och Emma bestämde sig för att bygga en dockhusliknande, magnifik, gul villa, där man bjöds in i husets alla rum och miljöer genom att vika ut sidorna på villan.
– Det var fantastiskt kul att få bygga något jag känner mig trygg med, men ändå samtidigt utmana sig genom att bygga i en större skala. Hus och inredning är ett tema som är välbekant för både mig och Emma, men vanligtvis bygger vi oftast i minifigurskala och det här bygget var i betydligt större skala, berättar Eva.
Fullt fokus! Foto: TV4/Cmore
Trots byggtiden på 22 timmar fick duon ändå kompromissa något med designen av husets tak, något som Magnus Göransson påpekade under bedömningen.
– Då jag är en obotlig tidsoptimist så gjorde vi projektet aningen för stort för att hinna slutföras på 22 timmar. Tack vare min supersnabba byggpartner Emma och att jag själv byggde snabbare än vad jag någonsin gjort förut så lyckades vi med nöd och näppe få upp något slags tak på bygget även om avslutningen inte blev enligt planen. Fast hade vi fått ett par timmar till så hade vi nog ändå velat ha mer tid, säger Eva.
Det färdiga bygget. Foto: TV4/Cmore
Även om taket blev en kompromiss, fick de enormt mycket beröm för deras förmåga att gestalta miljöer, vilket de verkligen visade prov på med sitt gigantiska bygge. Trots det blev det ingen vinst för Eva och Emma, utan segern gick istället till Rickard Stensby och David Gustafsson.
– Vi är ändå nöjda över vad vi presterat under dessa utmaningar. Det har varit en fantastisk resa och en stor utmaning, mycket stress, men också stor bygglädje och mängder med inspiration, kreativitet och glädje i massor. Det var också helt fantastiskt att få träffa och diskutera skapande och design med Bea Szenfeld och Thomas Sandell, avslutar Eva.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag kontaktade omedelbart markägaren och frågade om tillstånd att sätta mig på span där – och det gick bra. De var bara glada över informationen och tacksamma över att jag frågade.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Leo Larsson, Theodor Warvelin, Felicia Falk och Malte Nilsson är fyra av ungdomarna som tagit initiativ till festivalen Solsting.
Foto: Jennie Einarsson
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
Uppskattat traktormuller drog stor publik
Vad gör en tradition – hur blir den till och hur överlever den? Ibland kan man tro att det bara behövs en något galen idé och lite människor ...
Ingela Björkman, HR-chef på Sparbanken Bergslagen och Jonathan Rudman från StartCentrum tillsammans med årets Drömjobbare. Dlin Hasso saknades dessvärre vid fototillfället. Foto: Privat
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.
Lista: Här firas midsommar
Midsommarafton närmar sig – med dans kring stången, sill, blomsterkransar och allt som hör därtill. Som traditionen bjuder arrangeras firanden p...
Villa som brann i vintras brann igen
En villa i Guldsmedshyttan blev i december 2024 totalförstörd i en brand. Idag, onsdag, fick räddningstjänsten rycka ut till samma adress igen - d...