Det finns de som lyxar till den här veckan med lite lov och höstlovet i Lindesberg har minst sagt tagit fart och många barn utnyttjar dagarna till fullo. Bowling i Lindesberg Arena är något som står högt på ungdomarnas popularitetslista. I bowlinghallen råder det full aktivitet och energin flödar. Men planerna är många och det är mycket som ska hinnas med under lovdagarna.
Det är en fin höstdag som Lindesberg bjuder på denna onsdag. Solens strålar letar sig fram, det rasslar i trädkronorna av de ljumma vindarna och gräsmattorna, som fortfarande är gröna, vilar under ett täcke av orangegula löv. Det hörs tjo och tjim från skollediga barn som passar på att vara ute och leka, umgås och ta del av de ordnade aktiviteterna som staden denna vecka har på sin agenda. Tre grabbar är på väg till någon av pizzeriorna för att äta vesuvio, några andra hänger i klätterställningen efter strandpromenaden och ytterligare ett par flickor gör ett tappert försök att klappa ett par mindre samarbetsvilliga änder. Det märks att höstlovet, också kallade kulturlovet, är mycket uppskattat och efterlängtat.
Loke kommer gåendes, i sällskap av vännerna William, Levi och Elsa, direkt från Lindesberg Arena och de är fortfarande varma i kläderna.
– Vi har nyss varit och bowlat. Annars har jag spelat Minecraft och varit med kompisar, berättar han.

William har varit på sportbio, Elsa har bland annat ritat och Levi tycker att det är skönt att få vara ute. Och inför den stundande Halloweenhelgen är det ingen av ungdomarna som är så säkra på att det blir något av med någon utklädning, men Loke har i alla fall lite planer:
– Jag ska nog plinga på dörrar och säga bus eller godis och skrämma alla!
Kompisarna Denise, Malissa och Stephanie är tre tjejer som inte hinner sakna skolan
det minsta. Och nu har också de tänkt bege sig till Arenan för att kolla läget.
– Vi tänkte gå och discobowla och imorgon ska jag på clownkurs, och så ska jag kanske sumobrottas på Björkhagaskolan, säger Malissa som planerat in i minsta detalj.
Denise och Stephanie har hunnit med att besöka Boda Borg, vilket de tyckte var både spännande och roligt.
– Och på fredag ska jag nog på curling, berättar Denise som provat på curling en gång tidigare.
Bowlingen visar sig vara omåttligt populär för barn och ungdomar det här höstlovet. I bowlinghallen är det fullt upp och kloten rullas iväg mot käglorna för glatta livet. Lamporna i taket blinkar i regnbågens alla färger och mellan omgångarna sörplar törstiga barn läsk och fyller på med energi. Det är både yngre och äldre ungdomar,
såldes också en och annan förälder.
Två tjejer som också har passat på att bowla idag, är väninnorna Selma och Alma. De har stenkoll på vad de ska sysselsätta sig med resterande dagar av höstlovet:
– Tidigare har jag inte gjort något speciellt, men sen ska jag kolla på när damlaget spelar fotboll, vi ska åka till ett badställe och bada och så ska vi också till Tom Tits, berättar tioåriga Selma.
Jag har, som medborgare i Lindesberg, lämnat in ett formellt medborgarförslag till kommunfullmäktige. Förslaget är enkelt: att en extern och oberoende part ska genomföra en fullständig granskning av hur kommunen hanterar jäv och intressekonflikter, samt att ta fram nya, skärpta regler som förbjuder vänskapskorruption.
Kommunens initiativ tillsammans med Lindessjöns FVO, där man erbjuder gratis fiske som sommarlovsaktivitet har visat sig vara en succé. Sedan premiären i torsdags har lovlediga ungdomar samlats vid Dalkarshyttan i hopp om att fånga några ädla fiskar. Just denna tisdag var dock inte firrarna på hugget.
– Jag tror det är för varmt idag, men de tycker bara det är roligt att få fiska, säger Viveca som tagit med sig sina systersöner på fisketur.
Vad gör en tradition – hur blir den till och hur överlever den? Ibland kan man tro att det bara behövs en något galen idé och lite människor som känner för att utveckla den för att något ska växa till en tradition. Det var ungefär det som hände i Ullersäter för dussinet år sedan.
– Jag får nog säga att jag är skyldig till det, säger Christofer Kärrdahl, som är sekreterare i Ullersäters bygdegårdsförening som står för arrangemangen kring det populära UllerMuller.
– Det var jag och två grannar som fick för oss att vi skulle ta traktorerna med oss och åka till Nostalgibyn och det var väl kul, fortsätter han.
Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när företaget Mobil Outlet öppnar på Kristinavägen i centrala Lindesberg.
– Bara för att man inte bor jättecentralt ska man inte berövas möjligheten till smidig hjälp. Hela landsbygden måste kunna leva i Sverige, det kan inte bara vara de tre storstäderna där allt ska fungera effektivt och smidigt, säger butikschef Markus Vikander.
Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke Johansson, begärs företaget i konkurs vid Örebro Tingsrätt. De ständigt stigande matpriserna och inflationen uppges vara orsaken till beslutet.
Gångtunneln vid Resecentrum i Lindesberg kommer inte att öppnas vid månadsskiftet som planerat. Detta meddelar Lindesbergs kommun på torsdagen.
INSÄNDARE/DEBATT: Moderaterna Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna valde idag (17 juni) att stödja Liberalernas ledamotsinitiativ i kommunstyrelsen rörande näringslivsrankingen och näringslivsklimatet.
I november 2004 startade krögaren Osman Agrali pizzerian och restaurangen Jalla Jalla på Kristinavägen i Lindesberg. Osmans satsning blev snabbt ett uppskattat inslag i centrum, och namnet satte sig i lindebornas hjärtan. Drygt tio år senare överlämnade han verksamheten till sina söner, som då valde att ge restaurangen ett helt nytt koncept och namn – Jalla Jalla gick därmed i graven. Nu har Osman åter tagit plats vid pizzaugnen och tillsammans med sin sambo Dalal Hamo rest Jalla Jalla-skylten på nytt – denna gång vid Flugparken i Lindesberg.
– Jalla Jalla is back in town, säger Osman Agrali med ett stort leende.