– Vi ville göra något för att hjälpa andra och tyckte det här var ett bra ändamål. Simbas Footprints har lokal koppling och vi tror att gåvogivare känner sig trygga med att pengarna går till något viktigt och bra, säger Sofie Lindahl.
Inom ramen för kursen entreprenörskap har tjejerna Julia Karlsson, Amanda Arvidsson och Sofie Lindahl valt att starta en insamling till förmån för barnhemsbarn i Tanzania.
Projektet kallar de för Cash to help.
– Vi valde att tänka långsiktigt när vi valde ett arbetsnamn. Det är inte omöjligt att vi kommer att fortsätta med insamlingar till olika ändamål framöver, berättar Amanda Arvidsson.
Tjejerna går i årskurs 2 på Lindeskolan och läser kursen entreprenörskap. Under höstterminen har de haft teoretisk undervisning om hur man driver projekt. Nu drar den praktiska delen igång på allvar.
– Vi tjuvstartade lite för någon dag sedan med att dela ut lite flygblad om insamlingen. Nästa vecka ska vi börja kontakta företag och presentera vårt projekt, säger Sofie Lindahl.
En bankgiroanslutning är på plats och från och med nu och fram till maj kommer tjejerna att satsa stenhårt på att dra in pengar.
Ska ni åka ner till Tanzania när insamlingen är färdig?
– Nej, vi har valt att ge vidare alla pengar vi får in. Vi satte 5000 som målsättning för att inte ta i för mycket men vi hoppas såklart på mer, säger Sofie Lindahl.
– Och även om vi riktar oss främst till företagare så är vem som helst välkommen att ge ett bidrag, stort som smått, säger Amanda Arvidsson.
Hur kom det sig att ni valde just Simbas Footprints?
– Vi visste direkt att vi ville göra något för att hjälpa andra. Sedan hade jag lite koll på organisationen eftersom jag är vän med Frida Karlssons syster. Det är Frida som startade Simbas Footprints. Vi tror också att många redan känner till organisationen och hoppas att det finns ett lokalt stöd för det, säger Amanda Arvidsson.
Simbas Footprints startades av lindesbergstjejen Frida Karlsson och schweiziska Sybille Fröhlicher år 2011. De driver i dag ett barnhem för barn med särskilda behov. Organisationen är ideell och genom de gåvor som kommer in får barnen sina behov tillgodosedda och ordnad skolgång.
– Vi vill gärna att folk som sätter in pengar skickar med namn och någon slags kontaktuppgift. Vi vill kunna ta en kontakt och tacka, säger Sofie Lindahl.
De företagare som skänker pengar kommer också att få ett fint värdebevis som tack och tjejerna klurar också på fler sätt att synliggöra de företagare som bidrar.
– 125-7955 är vårt bankgironummer och har man frågor så får man gärna kontakta oss på cashtohelp@hotmail.com, säger Sofie och Amanda.
Hemsida:
Simbas Footprints
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.