– Vi ville göra något för att hjälpa andra och tyckte det här var ett bra ändamål. Simbas Footprints har lokal koppling och vi tror att gåvogivare känner sig trygga med att pengarna går till något viktigt och bra, säger Sofie Lindahl.
Inom ramen för kursen entreprenörskap har tjejerna Julia Karlsson, Amanda Arvidsson och Sofie Lindahl valt att starta en insamling till förmån för barnhemsbarn i Tanzania.
Projektet kallar de för Cash to help.
– Vi valde att tänka långsiktigt när vi valde ett arbetsnamn. Det är inte omöjligt att vi kommer att fortsätta med insamlingar till olika ändamål framöver, berättar Amanda Arvidsson.
Tjejerna går i årskurs 2 på Lindeskolan och läser kursen entreprenörskap. Under höstterminen har de haft teoretisk undervisning om hur man driver projekt. Nu drar den praktiska delen igång på allvar.
– Vi tjuvstartade lite för någon dag sedan med att dela ut lite flygblad om insamlingen. Nästa vecka ska vi börja kontakta företag och presentera vårt projekt, säger Sofie Lindahl.
En bankgiroanslutning är på plats och från och med nu och fram till maj kommer tjejerna att satsa stenhårt på att dra in pengar.
Ska ni åka ner till Tanzania när insamlingen är färdig?
– Nej, vi har valt att ge vidare alla pengar vi får in. Vi satte 5000 som målsättning för att inte ta i för mycket men vi hoppas såklart på mer, säger Sofie Lindahl.
– Och även om vi riktar oss främst till företagare så är vem som helst välkommen att ge ett bidrag, stort som smått, säger Amanda Arvidsson.
Hur kom det sig att ni valde just Simbas Footprints?
– Vi visste direkt att vi ville göra något för att hjälpa andra. Sedan hade jag lite koll på organisationen eftersom jag är vän med Frida Karlssons syster. Det är Frida som startade Simbas Footprints. Vi tror också att många redan känner till organisationen och hoppas att det finns ett lokalt stöd för det, säger Amanda Arvidsson.
Simbas Footprints startades av lindesbergstjejen Frida Karlsson och schweiziska Sybille Fröhlicher år 2011. De driver i dag ett barnhem för barn med särskilda behov. Organisationen är ideell och genom de gåvor som kommer in får barnen sina behov tillgodosedda och ordnad skolgång.
– Vi vill gärna att folk som sätter in pengar skickar med namn och någon slags kontaktuppgift. Vi vill kunna ta en kontakt och tacka, säger Sofie Lindahl.
De företagare som skänker pengar kommer också att få ett fint värdebevis som tack och tjejerna klurar också på fler sätt att synliggöra de företagare som bidrar.
– 125-7955 är vårt bankgironummer och har man frågor så får man gärna kontakta oss på cashtohelp@hotmail.com, säger Sofie och Amanda.
Hemsida:
Simbas Footprints
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.
Polisen har på tisdagen larmats ut till Lindbackaskolan med anledning av en misstänkt hotbild. Vårdnadshavare har uppmanats att hämta hem sina barn från skolan – dock ej via skolledning utan på eget bevåg.
– Man har upptäckt ett hotfullt budskap som klottrats på en vägg. Vi är på plats och tar in uppgifter, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson på polisen i region Bergslagen.
Örebro län har under hösten drabbats hårt av flera stora varsel, vilket nu hotar hundratals arbetstillfällen i länet. Situationen är särskilt oroande på mindre orter som exempelvis Guldsmedshyttan, där en nedläggning påverkar hela lokalsamhället. Tisdagen den 7 oktober besökte Ardalan Shekarabi, Socialdemokraternas arbetsmarknadspolitiska talesperson, företagsledningen på Baettr, för att lyssna till de lokala rösterna som nu står mitt i krisen.
– Det är människor med vanliga inkomster som får betala priset när regeringen saknar en plan för fler jobb och starkare tillväxt, säger han i ett pressmeddelande.
Onsdagen den 1 oktober premiäröppnar Lindehörnan i Kebabhusets gamla lokaler på Kristinavägen i Lindesberg. Ägarna Serven Cicek och Jenny Stenberg lovar dock att detta inte är ”ännu en pizzeria” utan något mer nytänkande.
– För oss handlar det om kärleken till maten, att skapa en samlingspunkt i vårt område, en plats där alla kan känna sig välkomna, säger Serven.