Företagaren och hantverkaren Jan-Åke Bergmark öppnade idag, fredag, sin helt nya färg- och tapetbutik på Kristinavägen. Flüggerbutiken har etablerat sig i lokalen som Sixten Larsson låg i förut, och det var en klart förväntansfull företagare som tog emot och guidade oss runt i butiken på förmiddagstimmarna.
Janne har drivit sin egen målerifirma Bergmarks Måleri sedan ca sju år tillbaka. Och sedan cirka fyra år tillbaka i tiden så har tanken på att starta en Flüggerbutik funnits med i vardagen. Nu stämde allt perfekt – och det var bara att köra på, förklarar Janne som driver butiken tillsammans med sin sambo.
-Det känns visserligen lite ovanligt att vara klädd så här när man jobbar, säger han skrattande. Jannes kläder brukar normalt sett vara prydligt nerkladdade med målarfärg, men han verkar ändå inte helt främmande att stå i butik i något mindre färgglada klädesplagg.
-Jag kommer naturligtvis fortsätta att måla, men emellanåt ska jag arbeta här i butiken också. Yrket som målare är ju till viss del säsongsbundet, så när det är lite lugnare med arbeten ute så kommer jag att försöka att vara med i butiken så mycket jag kan, säger han.
I 25 år har Svenskt Näringsliv tagit pulsen på företagsklimatet i Sveriges kommuner. Efter att 100 företagare i Lindesberg gett sin syn på läget står det nu klart att det sammanfattande omdömet för företagsklimatet i kommunen är det lägsta sedan 2002.
– Det ser inte bra ut när företagen, på en sexgradig skala, sätter 2,58 i betyg på vilket sammanfattande omdöme man vill ge företagsklimatet i kommunen, säger Karl Hulterström från Svenskt Näringsliv.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
Just nu befinner sig räddningstjänsten i Storå med anledning av en mindre brand i terrängen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det röra sig den majbrasa som brann där på Valborgsmässoaftonen som blossat upp igen.
– Det brinner med öppna lågor och det finns i nuläget ingen prognos för hur länge man kommer att behöva arbeta med branden, uppger larmoperatör.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
Efter fjolårets succépremiär återvänder nu MTB-loppet Ramträffen till de trolska skogarna i Ramsberg. På rullstensåsar, längs sjöar, över raviner och genom spektakulära installationer mitt ute i naturen går loppet som lockar cyklister från hela Sverige.
– Vi fick fler anmälda än vi hade räknat med förra året och väldigt fint beröm för våra leder, så vi kör igen i år, säger Henrik Björkman från Ramsbergs idrottsförening.
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
INSÄNDARE/DEBATT: I Lindesbergs Översiktsplan framgår att man ser positivt på utbyggnad av vindkraftverk i kommunen och att en lokal s.k. Vindbruksplan är på gång och angelägen. Vi i Miljöpartiet de gröna i Lindesberg förhåller oss positiva till en Lokal Vindbruksplan. Vi har även en rad synpunkter och krav på planens innehåll, som vi önskar delge er läsare i denna insändare/artikel.