Sedan flera år tillbaka har Jonny Gustavsson drivit loppis ute i Fornaboda. Men nu är det snart slut med det – för nu öppnar han en regelrätt butik inne i stan istället. Om ca en vecka öppnar han butiken ”Jonnys hörna” i lokalen som musikaffären Jam tidigare befann sig i.
Att botanisera bland en massa gamla prylar – både av antikvärde och nostalgivärde – är både roligt och avkopplande. Om man dessutom finner något man vill ha, då kan man eventuellt göra en bra affär också.
Den relativt rymliga butikslokalen på Kungsgatan 19 känns idag väldigt trångbodd. Mängder och åter mängder av prylar trängs på kvadratmetrarna.
-Men ändå är det här bara en bråkdel av vad jag har i lager, det skulle behövas fyra-fem butiker till för att få plats med allt, säger Jonny och skrattar gott.
När vi träffade honom på Långfredagen, var han i full färd med att förebereda installationen av en kassadisk. Och trots att butiken inte ens öppnat ännu så rullade affärerna på.
-Den där stora spegeln är såld och den där tavlan också, säger Jonny och pekar.
-Det har också hänt att folk stannar till och tittat i skyltfönstret och knackat på för att få köpa något man har fastnat för. Jag är aldrig omöjlig, folk är alltid välkomna, säger han och ler.
För ca tre år sedan startade han sitt loppis ute i Fornaboda. I takt med att verksamheten växte, så väcktes också tanken om att driva det hela som ett riktigt företag. När lokalen på Kungsgatan blev ledig kom öppningen för honom.
-Nu i början får jag hålla igång såväl butiken som verksamheten i Fornaboda, men i sommar kommer jag att lägga ner loppisrörelsen och satsa helt och hållet på butiken i stan. Jag tror det här kan fungera riktigt bra, och att det är en butik som folk finner trevlig att handla i, berättar han.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga dagar ute i fält.
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas – utan att drabba elever, lärare eller landsbygd. Svaret från politiken bemöter inte våra argument, utan reducerar medborgarnas engagemang till något negativt som man är besviken över. Det är både oroande och ovärdigt.