Sedan flera år tillbaka har Jonny Gustavsson drivit loppis ute i Fornaboda. Men nu är det snart slut med det – för nu öppnar han en regelrätt butik inne i stan istället. Om ca en vecka öppnar han butiken ”Jonnys hörna” i lokalen som musikaffären Jam tidigare befann sig i.
Att botanisera bland en massa gamla prylar – både av antikvärde och nostalgivärde – är både roligt och avkopplande. Om man dessutom finner något man vill ha, då kan man eventuellt göra en bra affär också.
Den relativt rymliga butikslokalen på Kungsgatan 19 känns idag väldigt trångbodd. Mängder och åter mängder av prylar trängs på kvadratmetrarna.
-Men ändå är det här bara en bråkdel av vad jag har i lager, det skulle behövas fyra-fem butiker till för att få plats med allt, säger Jonny och skrattar gott.
När vi träffade honom på Långfredagen, var han i full färd med att förebereda installationen av en kassadisk. Och trots att butiken inte ens öppnat ännu så rullade affärerna på.
-Den där stora spegeln är såld och den där tavlan också, säger Jonny och pekar.
-Det har också hänt att folk stannar till och tittat i skyltfönstret och knackat på för att få köpa något man har fastnat för. Jag är aldrig omöjlig, folk är alltid välkomna, säger han och ler.
För ca tre år sedan startade han sitt loppis ute i Fornaboda. I takt med att verksamheten växte, så väcktes också tanken om att driva det hela som ett riktigt företag. När lokalen på Kungsgatan blev ledig kom öppningen för honom.
-Nu i början får jag hålla igång såväl butiken som verksamheten i Fornaboda, men i sommar kommer jag att lägga ner loppisrörelsen och satsa helt och hållet på butiken i stan. Jag tror det här kan fungera riktigt bra, och att det är en butik som folk finner trevlig att handla i, berättar han.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.