Kören Andra Ord fick ikväll sällskap av Henrik och Magnus Rongedal, och tillsammans hade de en ljuv och sprakande julkonsert att framföra som publiken fick njuta av. Intresset var stort, Guldsmedshyttans kyrka blev fullsatt och en förväntansfull tystnad lade sig när kören med bestämda steg tågade in längs med altargången.
Kyrkklockorna ringer sina slag, och när de tystnar kommer det som publiken inväntat. Svartklädda med julröda detaljer stegar de in på rad, och med raska steg har de nått podiet där körmedlemmarna vant ställer upp sig. De inleder med psalmen ”Dotter Sion”, som Maria Persson berättar mer om när låtens sista ton är tagen.
– Det är en ära att få hälsa alla hjärtligt välkomna till den här vackra kyrkan i Guldsmedshyttan. Vi har varit här en gång för åtta år sedan och hade en konsert, så det kändes som att det var dags igen, säger Maria med ett brett leende.
– Kören Andra Ord bildades 2005, så då kan man snabbt räkna ut att vi haft 10-årsjubileum i år, och då tyckte vi att den här kvällen passade in så bra. Vi sjunger olika genrer, psalmer, pop, visor och gospel. Ikväll ska vi koncentrera oss på julmusik, och vi började med ”Dotter Sion” i gospelvariant, berättar Maria och förklarar vem Sion och den här dottern är för några, innan hon fortsätter:
– Vi hoppas att ni ska fröjda er tillsammans med oss, och kanske till och med jubla lite högt. Nu ska vi fortsätta med ”Marys Boychild”, och som solist har vi vår egen Malin Andersson, presenterar Maria, lägger ifrån sig mikrofonen och återtar position i kören som låter sina vackra röster ljuda.
Andra Ords körledare Sofia Nordlund passar Maria å körens vägnar också att tacka.
– Utan henne hade det här aldrig blivit av ikväll. Det är tack vare henne som det är så vansinnigt roligt att vara med i Andra Ord, berömmer Maria deras körledare som ler tacksamt när applåderna åter haglar.
Sedan blir det dags att presentera det välkända tvillingparet som kanske lockat besökarna lite extra.
– Vi vill ju gärna tro att ni bara är här för vår skull, men jag tror att ni väntar på någon mer, och det är inte bara tomten… Vi vill hälsa Henrik och Magnus Rongedal välkomna!, utbrister Maria och bröderna knallar ut till kören under ivriga applåder.
– Det var en presentation det där, och in kommer två tomtar, ler Magnus.
”Bered en väg för herran” sjunger Magnus och Henrik med hjälp av kören, och därefter berättar bröderna:
– Vi är glada att vara här idag, kanske särskilt glada för det är nämligen premiär för de här julkonserterna idag. Vi har sjungit väldigt mycket i kör och kör är väldigt mycket jul för oss!
Kvällen har bara börjat, fler låtar ska framföras. Flera av låtarna som Henrik och Magnus bjuder på finns också på deras julskiva. De berättar även små episoder som får publiken att le och skratta.
– När jag känner mig lite osäker, då vänder jag mig till min storebror, för han har ju svaret på allt, säger lillebror Magnus om Henrik, som är hela tretton minuter äldre.
Under cirka 1,5 år har industribranschen, tillsammans med Lindeskolan och Lindesbergs kommun, arbetat hårt för att kunna återstarta det Industritekniska programmet. Nu står det klart att programmet blir sökbart för årets niondeklassare, och första årskursen startar redan hösten 2026.
– Nu kör vi så det ryker! säger gymnasiechef Staffan Hörnberg glatt.
Vid en pressträff på fredagsmorgonen presenterade Lindesbergs kommun artisterna till Strålande Jul, som spelas in i Lindesberg arena 25 november. Bland dessa finns både mellovinnare, barnfavoriter och Lindesbergs egen Martin Almgren.
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom den första perioden så lyckades Falu IF att smyga sig tillbaka i matchen, men hade inte mycket att ge när säsongspremiären skulle avgöras.
– Vi har nog mycket att lära oss av den här matchen, säger Lindlövens återkommande Jesper Broeng.
Vedevågsbaserade Backa Studios bjuder nu in till en exklusiv förhandsvisning av sin nya film ”Må Du Leva” på Lindesbergs Bio. Torsdag 2 oktober får alla Lindesbergare en unik chans att se det stämningsfulla zombiedramat före resten av landet. Filmen är den senaste produktionen från filmmakarna i Vedevåg och visas exklusivt i Lindesberg innan den har premiär i övriga Sverige.
– Lindesbergs Bio är ”vår bio” så känns det jätteroligt att ha en förhandsvisning här, säger regissören Malin Dahl.
39 lag deltog i helgens tävling på Frykensjöarna i Sunne kommun – alla på jakt efter de längsta gäddorna. Efter två dagars trolling stod det klart att Guldsmedshyttans ”Team Hytta Trolling”, bestående av Ronnie Gyllstrand och Marcus Hjelm, är svenska mästare i gäddtrolling.
– Det är lite svårt att ta in allt. När man är så nördig och inne i just det här är det nog svårt för utomstående att föreställa sig den här känslan, säger Ronnie Gyllstrand till LindeNytt.
På många platser i Mellansverige, kunde man under den sena måndagskvällen skåda norrsken. Så även i våra trakter, där man nu på sociala medier flitigt postar bilder på fenomenet man fick beskåda. Är du en av de som fångade norrskenet med kameran? Skicka då gärna bilderna till oss och skriv på vilken plats bilden är tagen. Samtliga läsarbilder kommer att publiceras. Skicka till camilla@lindenytt.com
Onsdagen den 1 oktober premiäröppnar Lindehörnan i Kebabhusets gamla lokaler på Kristinavägen i Lindesberg. Ägarna Serven Cicek och Jenny Stenberg lovar dock att detta inte är ”ännu en pizzeria” utan något mer nytänkande.
– För oss handlar det om kärleken till maten, att skapa en samlingspunkt i vårt område, en plats där alla kan känna sig välkomna, säger Serven.
Under onsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Medan grannkommuner som Nora och Ljusnarsberg klättrar uppåt, är Lindesberg kvar i botten på plats 288.
– Det lönar sig att arbeta nära företagen. För kommuner som vill växa och vara attraktiva är ett gott företagsklimat avgörande. Det hoppas jag att fler beslutsfattare tar till sig, säger Karl Hulterström regionchef för Svenskt Näringsliv.