Tjugondag Knut har passerat och självaste julafton har för länge sedan varit. Därför var det idag stor tid att krama ur det absolut sista ur julen genom att traditionsenligt dansa ut den ordentligt. Församlingshemmet bjöd in både gamla och unga till en julgransplundring efter konstens alla regler, och uppslutningen var så stor att man fick göra två ringar för att skulle få plats. Sedan dansade man tills svetten lackade, och därefter, ja, då var julen slut för den här gången.
I församlingshemmet fyller det på med både vuxna och barn som vill vara med och dansa ut julen. Ja, efter idag har man officiellt gjort slut på jul för den här gången, med en traditionsenlig julgransplundring kan det inte bli annat än rätt och riktigt gjort.
– Vi började med julgransplundring förra året, då var vi en bra bit över hundra stycken, så vi får se hur många som kommer idag. Det blir dans kring granen, man kan köpa korv och fika och så blir det godispåse till barnen. Sen räcker det till nästa jul, säger församlingens pedagog Jessica och skrattar.
Livemusik hade man också fixat och den fick gänget i Linde Symphonic Band stå för, med Melinda som sångare, något som uppskattas extra mycket. Jessica fortsätter:
– Det är kul att samarbete med andra aktörer, det är jättesmidigt med Linde Symphonic Band och det blir lite mer traditionsenligt med livemusik. Det finns inte så mycket stora julgransplundringar längre, så det är lite kul att vi har det!
Men för att ha en julgransplundring måste det ha varit julafton, om man då backar några steg, tillbaka till den tjugofjärde december, arrangerade man ett stort firande i församlingshemmet som blev väldigt lyckat. Och skokartongsapellen, som gick ut på att samla in julklappar till julfirarna, blev också en succé.
– Det var ungefär sjuttio stycken som kom. Man åt mat, fikade och så var det musikunderhållning. Man hade skänkt en hel del, över tvåhundra julklappar, det är jättemycket. Så vi har en hel del kvar som vi kommer att dela ut under året till bland annat asylsökande, så vi delar ut dem hela tiden. Det är så kul när folk engagerar sig och vill vara med och hjälpa till, speciellt i juletider, att man är med och delar med sig, säger Jessica leende.
Det ryms väldigt många glada energiknippen i lokalen, den ena har svårare än den andre att sitta still och sladdar istället omkring på det blankhala golvet i strumplästen. Efter att bandet inlett tar prästen Gunilla Skottsberg ton:
– Välkomna till julgransplundringen, nu ska vi plundra ut den här granen!
Barnens åldrar varierar, någon är nyfödd och kommer troligen inte att dansa så mycket utan mammas hjälp, medan någon annan är äldre och hjälper lillasyster att hänga med runt granen. Man märker snart att ringdans är något som uppskattas i alla åldrar, för i ringen finns både mormor, pappa och lillebror som stapplande, men gladeligen, hänger med. Gunilla lever sig in i dansen och i mikrofonen kommenderar hon att nu minsann, nu blir det åka av, för nu ska de sjunga Mormors lilla kråka.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.