Foto:Privat

Julia och Fanny fällde tre älgar

Älgjakten betraktas av många som ett gubbigt fenomen. Fanny Ardesjö, 21, med lillasyster Julia, 18, är två lokala jägare som slår hål på myten om att det bara är gubbar som stövlar ut i storskogen med bössan i hand. I förra veckan fällde systrarna tre djur tillsammans.

Fanny och Julia Ardesjö är nya i jaktlaget i Västra Löa, men har redan visat att man är att räkna med när det gäller. Under jaktveckan fällde laget totalt sex djur – tre av dessa sprang in i systrarnas sikte.
-Jag fällde en kalv och Julia fick en fyrataggare samt en kviga. Självklart tog vi själva hand om djuren efteråt också, påpekar hon.
Fanny gör sin andra älgjakt och menar att det visserligen är mycket män i skogarna, men att hon och systern redan har blivit en del av gänget.
-Vi har inte haft några problem att bli accepterade. Vi i laget känner visserligen varandra sedan många år och träffas ibland på kvällarna, men ändå. Det är ju en kraftigt mansdominerad värld och därför tror jag det kan vara svårt för kvinnor att slå sig fram bland ”gubbarna” även om vi själva inte upplevt det, säger Fanny.

Syskonen fällde hälften av lagets veckoresultat om totalt sex djur. Lite fördomsfullt kan tänkas att detta skulle ha retat herrarna i laget, att två kvinnor gjorde lika bra ifrån sig som tolv män.
-Nej, inte alls. Istället kom alla fram och var jättegulliga mot oss. Det skall mycket till för att en karl skall komma fram och visa känslor på ett sådant sätt, att krama om och säga grattis. Men sådan var stämningen i laget, så det är jätteroligt, förklarar Fanny.

Vi har fått ta del av Fanny Ardesjös ”jaktdagbok”, hennes egen berättelse om ögonblicket då hon själv fick skjuta en älg. Nedan finns hennes ”skogsnoteringar” att läsa för den nyfikne:

”Överlycklig över att lillasystern just skjutit sin första älg sätter jag mig på nytt pass efter fikat. Vi har lottat och det är ett riktigt superpass jag fått nu. Min bror är med mig idag och jag känner mig mycket lugnare än förra året jag var med.
Vi sitter rätt öppet med skugga över oss så minuterna känns långa när det blåser kallt. Fingrar och tår stelnar allt mer och man drömmer sig bort i tankar på en varm bastu och en kall öl som väntas till kvällen för att fira syrrans fällda tjur.
Det rycker till i hela kroppen när vi plötsligt hör hunden börja skälla när den tar upp en älg. Tankarna börjar snurra när man hör att det går åt vårt håll. Snabba repetitioner hur jag ska göra om det skulle dyka upp en älg. Vantar av, kontrollera att djuret är skjutbart, bössan upp i stadigt läge, sikta, osäkra och trycka av…

Drevet verkar vända åt andra hållet så jag blir lite lugnare men håller ändå koll runt omkring. När jag slänger en blick bakåt för att se om det kan komma fram något där knackar min bror mig på armen, pekar framåt och viskar – älg!
Shit, nu är det på riktigt! Älgen kommer lunkandes ungefär 60 meter bort och det är ett skjutbart djur. Lugnt och kontrollerat lyfter jag upp bössan och börjar följa älgen i kikarsiktet. Det är mycket buskar och grenar i vägen så jag bestämmer mig för att inte avfyra något skott. Men när älgen ska korsa en väg stannar han upp och ställer sig fint med bredsidan mot mig så jag trycker av.

Det är nu pulsen går upp i 180 och jag börjar skaka. Blev det ett bra skott, vart tog älgen vägen, vart är hundföraren som kan spåra upp älgen? Dags att kontakta de andra lagmedlemmarna för att berätta vad som hänt.
– Fanny här, Daniel kom. Jag har skjutit på en älg och tror att den ligger ner. Jag tror det är en kalv, men den kom ensam.
– Bra Fanny, säger Daniel. Det har nog gått bra. Hunden har nog splittrat på kon och kalven. Sitt ner och var lugn så kommer Peter snart med hunden.

Min bror ber mig att stå still med det är totalt omöjligt. Hela kroppen skakar!
Hunden dyker upp strax efter och börjar cirkulera runt skottplatsen så den låg antagligen där bland buskarna. När Peter kom ropade han på mig i radion
– Grattis Fanny, det ligger en fin kalv här i diket. Du kan komma ner och ta ur den.
Lättad och lycklig hoppar jag ner från passet och får en efterlängtad grankvist i mössan som symboliserar att jag skjutit en älg.”

Publicerad 18 oktober 2010 klockan 16:01

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Lindbackaskolan i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Föräldrar efter ännu ett inrymningslarm: ”Måste finnas en lösning på det här”

Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.

27 november 2025 klockan 15:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan. Foto: Camilla Lagerman

Larmet på Lindbacka: ”Fipplat med kortläsaren”

Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.

27 november 2025 klockan 12:03 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Inrymningslarm på skola – polisen: ”Slarv eller felhantering”

Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans ...

Linda öppnade butik där allt kostar 10 eller 20 kronor

Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar...

bildspel Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”

Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta ...

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Det blir en Strålande Jul – med en touch av Ernst

Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.

25 november 2025 klockan 20:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

extra


Foto: Jennie Einarsson

bildspel Premiär för butiksägaren Charlotte Lundell på Charlottenlund: ”Jag blir väldigt känslosam”

Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.

25 november 2025 klockan 19:45 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens ...
25 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet st...
24 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Inspelningen igång – första bilderna från Strålande Jul
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas...
24 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Björn Persson fick ta emot sin biljett av kommundirektör Henrik Arenvang. Foto: Camilla Lagerman

Björn Persson blir hedersgäst under Strålande Jul

Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.

24 november 2025 klockan 13:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Smånissarna Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage julade till det med deras chokladhjul. Foto: Jennie Einarsson

bildspel Bra snurr på julmarknaden i Frövi – trots ruggväder

Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med blott en vecka kvar till första advent passade besökarna på att ladda upp med julstämning – trots att ”julvädret” lyste med sin frånvaro. I en mysig maskinhall kunde besökarna testa sin lycka på chokladhjulet, som sköttes av ett gäng smånissar.
– Vi har jätteroligt, och sen får vi fika som tack för hjälpen, berättar Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage.

24 november 2025 klockan 12:52 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom ...

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat...

Varnar för plötslig ishalka

SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet - bland annat i norra länsdelen.

Foto: Camilla Lagerman

Här demonstrerar anhöriga och personal för äldreomsorgen

Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.

21 november 2025 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Att jobba med naturligt ljus i skogen

Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för ...

Rekordmånga utställare på årets julmarknad i Frövi

Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida...

Nominera en eldsjäl som hedersgäst under Strålande Jul

Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell ...

Är äldreomsorgen i Lindesbergs kommun ett sjunkande skepp?

INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insä...

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster...

Från Zinkgruvan till sjökanten – här har stenkonstverket landat

Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset...

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Här pågår kommunens tomteverkstad inför Strålande Jul

Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.

19 november 2025 klockan 16:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Föräldrar rasar efter falsklarmen: ”Testar det live på våra barn”
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt ...
18 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kommunens almanacka läggs ned – informationen finns kvar digitalt
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som...
18 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nytt inrymningslarm på skola – orsaken okänd: ”Falsklarm”
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes - men varför är ...
18 november 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-18

2025-11-17

2025-11-17

2025-11-17

2025-11-15

2025-11-15

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-13

2025-11-13

2025-11-12

2025-11-28 13:29