Närmare 150 personer anslöt till den manifestation som kommunstyrelsen bjöd in till i Flugparken under lördagskvällen. Kommunstyrelsens ordförande Bengt Storbacka (S) samt vice ordförande Jonas Kleber (C) höll tal innan Martin Almgren tog ton och fick hela Flugparken att stämma in i Bob Dylans ”Blowin´ in the wind”.
– Det som sker just nu i Ukraina är en skam för mänskligheten, sade Storbacka.
Rysslands våldsamma invasion av sitt grannland Ukraina har utlöst enorma protester och demonstrationer världen över, där människor förfäras över vad som sker i Europa just nu. I Lindesberg bjöd kommunstyrelsen under lördagen in till en manifestation i Flugparken, för att visa stöd och solidaritet med det Ukrainska folket som just nu befinner sig mitt i ett krig.
– Att 2022 återigen uppleva krig i Europa är avskyvärt! Vi, Lindesbergs kommun, liksom Sverige, EU och FN, fördömer med all kraft Putins aggression mot den demokratiska staten Ukraina. Bara två timmars flygresa från Arlanda slås människors liv idag i spillror, på grund av en galen ledare. Därför behöver vi varje dag bygga demokrati. Krigets första offer är sanningen, tänk efter vad du hör och var ifrån det kommer, vi behöver vara observanta och inte sprida killgissningar eller konspirationsteorier, och vi behöver prata med varandra, med våra barn och de som är oroliga, sade Bengt Storbacka inför en knäpptyst publik.

– Vi har nyss varit i Ukraina, just vid den regionen som just nu är värst drabbad, då vi har vänner där. De är okej, än så länge, men de är ju i militär ålder. Våra dörrar står öppna om de kommer över, säger Gun. Foto: Camilla Lagerman
Även vice ordförande Jonas Kleber fattade mikrofonen och adresserade de cirka 150 åhörarna som kommit för att visa sitt stöd.
– Det är en omvärldsbild som vi alla har befarat, men som vi inte trodde skulle ske, som har skett nu och det är oerhört tragiskt. Vår kommun, våra trakter och hela Sverige firade nyligen 100 år av demokrati, så som vi ser demokrati. Det är oerhört tragiskt att följa utvecklingen, men det vi kan göra är att stödja de hjälporganisationer som finns, bland annat Röda Korset och Rädda Barnen som finns på plats här idag, sade Kleber innan publiken tystnade i en minut för att hedra Ukraina.

När Martin Almgren, endast utrustad med en akustisk gitarr, tog ton och framförde Bob Dylans ”Blowin´ in the wind” blev det mycket känslosamt. Låten, som enligt många är en protestsång som bland annat handlar om fred, krig och frihet, gick rakt in i publikens hjärta och det dröjde inte länge innan det förvandlades till en allsång där flera kämpade med att hålla tårarna tillbaka.
Den vackra manifestationen avslutades med ljuständning, där flera av ljusen fortsatte att brinna långt efter att alla lämnat platsen.