Klas Pettersson bidrar med den sista finishen före besiktning och inflyttning. Foto: Hans Andersson.

Klart för inflyttning: Idrottselever bor med sjöutsikt

Klockan 9.04. Klas Pettersson putsar färdigt det sista på grunden. 9.08 Arne Larsson från fastighetsägaren LIBO går igenom tidplanen för dagens slutbesiktning. Kl 9.12. Elektrikerna och byggledaren Fredrik Wadsten konfererar om de allra sista åtgärderna.  9.15 Rektor Per Sundelius visar var sängen ska stå i ett av elevrummen. 9.21 kör en traktor förbi. Ikväll kommer det första släpet med bohag till en av de 14 elever som ska bo här.


Det har gått med rasande fart att bygga det nya elevhemmet. Den 15 februari ska eleverna ha valt vilken linje de vill gå på gymnasiet. Det stod snart klart att det var fler elever än tidigare som skulle komma till hösten från andra orter än Lindesberg. Per Sundelius är glad att Lindeskolan står sig så väl i konkurrensen om de idrottsintresserade eleverna. Han tog kontakt med LIBO, som raskt satte igång, ROOF Arkitekter ritade, J Anderbert Bygg tog totalentreprenaden och sedan föll bit för bit på plats – och Per Sundelius har varit på plats – ofta:

– Jag har ibland känt mig mer som fastighetsförvaltare än pedagogisk ledare, säger han, något som han inte verkar ha haft något emot i det här fallet. Hela processen har varit lösningsfokuserad, säger han.

Per Sundelius konfererar med fastighetsägaren LIBOs Arne Larsson om tidplanen för dagens slutbesiktning. Och det har varit kommunikation och anpassning åt alla håll. Han har mejlat med elever och familjer om hur de vill ha det. Det har bl a lett till att trinettkök har kompletterats med ugn så att man kan baka, och större frysutrymme. Hur ska man göra med säng när eleven har mamma, pappa eller annan på besök? Våningssängar åker ut och andra lösningar kommer i stället.


På dryga 20 kvadratmeter finns det som är viktigast för eleverna som ska bo här – rektor Per Sundelius bollar önskemål med elever, föräldrar, byggare och fastighetsägare. Foto: Hans Andersson. 

– Det märks att det finns en ”lindesbergsanda”. Det sitter inte fast, utan tillsammans löser vi saker vartefter de dyker upp, säger Per Sundelius. Hur gör vi med städmaterial – ska de dela på det? Ska vi sätta upp duschdraperier i alla fjorton lägenheter – eller ska de fixa det själva?

Det är 150 elever som går på idrottscollege på Lindeskolan. Vid sidan av de vanliga ämnena som finns på det program de valt, så ägnar de sig åt judo, volleyboll, rytmisk gymnastik, fotboll, ishockey och innebandy. Judon är riksintag och gymnastiken och volleybollen har kommit till det här läsåret. Det är riksintag för judoeleverna, medan andra sporter är nationella program eller lokala alternativ. Hittills har 33 elever haft rum i det campus som ligger vid Lindesby, väster om Lindeskolan – resten bor hemma eller hyr på stan. Nu finns det inackordering för 47 elever.

– Det finns en fördel – och en trygghet – för elever och föräldrar att bo tillsammans nära skolan, med tillsyn, med kamratskap och rent praktiskt när man ibland ska vara på plats och igång redan halv åtta på morgonen, säger Per Sundelius. De här fjorton elevbostäderna behövs, när vi nu får fler långväga elever.

Ekonomiskt är det också en fördel. De allra flesta får inackorderingsbidrag av hemkommunen, men en tusenlapp i månaden får de stå för själva och de hyr rummen så länge de är elever på skolan – alltså även över sommar- och andra lov.


– Några timmar kvar och allt ska fungera, säger byggledaren Fredrik Wadsten från J Anderbert Bygg. Foto: Hans Andersson.
Arbetsledaren Fredrik Wadsten från J Anderbert Bygg verkar lugn bland grushögar, elkablar och hantverkare från olika underentreprenörer som är igång in i det sista. Bygget började direkt efter midsommaren och skulle enligt plan varit klart förra veckan, men eleverna har fått husera tillfälligt i det permanenta elevhemmet. Nu vidtar det sista för att det ska bli inflyttningsklart – med byggarnas egenkontroller, med att klara av att få godkända kvalitetsdokument som t ex Säkert Vatten. Det handlar om brandsäkerhet, el-installationer, toaletter och va, medan några saker får vänta några dagar till. Bl a måste man ordna, så att eleverna inte blir blöta om fötterna – det sker genom dränering, lutning åt rätt håll, gatubrunn och asfaltering. Den korta byggtiden underlättades av att det redan var ledningar o dyl framdragna till platsen till den barack som låg här tidigare.

– Fördelen med det vi bygger nu är att varje elevbostad är en enskild modul – fristående med ett luftschakt emellan. Man kan alltså flytta en eller flera – eller alla, när de inte längre behövs här, säger Fredrik Wadsten.

LIBO har ett tillfälligt bygglov, men skolan räknar med att huset står kvar åtminstone tre år. Några av eleverna går faktiskt fyra år på idrottscollege.

Publicerad 20 augusti 2014 klockan 11:55

Hans Andersson , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Ann-Lis Karlsson och Tomas Viberg visar upp en klassisk tradarmacka. Foto: Jennie Einarsson

Truckercafé öppnar på industriområdet i Lindesberg

Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.

15 augusti 2025 klockan 15:39 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Charlotte Lundell och Lisa Alvbåge framför det som blir Kotten & Co nya lokal. Foto: Camilla Lagerman

De flyttar till handelsområdet – öppnar lagom till julhandeln

I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gång startade. Nu väntar nästa steg för butiken, som från slutet av november flyttar till Charlottenlunds Handelsområde.
– Planen är att öppna den 25 november. Det bästa vore om allt är på plats till julhandeln, säger Charlotte.

13 augusti 2025 klockan 12:26 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Jättekö när Bokhandelns konkursutförsäljning startade

På tisdagsmorgonen gick startskottet för konkursutförsäljningen vid Blombergska Bokhandeln i ...

bildspel Gruvstrejken i Stripa väcks till liv 100 år senare – med hjälp av Spektakelteatern

100 år efter att gruvstrejken i Stripa bröt ut, sätter Bergslagens...

Blombergska Bokhandeln i Lindesberg går nu i graven. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Bokhandeln begärs i konkurs: ”Vi är otroligt ledsna”

Blombergska Bokhandeln i Lindesberg har i närmare 170 år varit en inslag i det lokala näringslivet, men nu tar det stopp. Under onsdagen lämnade ägarna, Ann Vass-Björklund och Christina Orrbo, in en konkursansökan för bolaget.
– Vi har under en längre tid levt med näsan precis ovanför vattenytan, men nu gick det inte längre. Vi är otroligt ledsna, säger Ann.

31 juli 2025 klockan 16:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Den gamla förskolan är nu endast ett minne blott, när Uffes pizzeria öppnar. Foto: Camilla Lagerman

Här får Hagaberg sin första pizzeria – premiär på torsdag

När förskolan Grönsiskan stängde sina dörrar för sista gången i början av året, påbörjades en helt ny resa för dess gamla lokaler. Efter otaliga timmars hårt slit får Hagaberg snart sin första egna restaurang, när Uffes pizzeria öppnar på torsdag.
– Jag har ju hållit på med det här sedan jag var 16 år gammal, det är det här jag brinner för, berättar Uffe Kocamaz.

15 juli 2025 klockan 14:46 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sommarsuccén Martin på sjön tillbaka i augusti
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett fjärde år. Datumet är satt till lördagen den 16 augusti, då ...
14 juli 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Efter ett guldkantat yrkesliv har Jerrys passion för hantverk fortsatt hemma i villan
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed ...
30 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Internationella träkonstnärer ställer ut hos Tormek
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind ...
30 juni 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

På Kristinavägen i Lindesberg öppnar inom kort Mobil Outlet. Foto: Camilla Lagerman

Mobilbutik i Marieberg Galleria öppnar filial i Lindesberg

Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när företaget Mobil Outlet öppnar på Kristinavägen i centrala Lindesberg.
– Bara för att man inte bor jättecentralt ska man inte berövas möjligheten till smidig hjälp. Hela landsbygden måste kunna leva i Sverige, det kan inte bara vara de tre storstäderna där allt ska fungera effektivt och smidigt, säger butikschef Markus Vikander.

28 juni 2025 klockan 11:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ingela Björkman, HR-chef på Sparbanken Bergslagen och Jonathan Rudman från StartCentrum tillsammans med årets Drömjobbare. Dlin Hasso saknades dessvärre vid fototillfället. Foto: Privat

Årets Drömjobbare redo att testa sina vingar

För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.

27 juni 2025 klockan 14:42 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens ...

Arenarestaurangen begärs i konkurs: ”Med stor sorg”

Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke ...

Gåvoboden utan lokal – öppnar tillfälligt i en trädgård

Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu ...

Trollrallyt flyttas till lördagen den 7 juni. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Dåligt väder sätter käppar i hjulen för Trollrallyt

På nationaldagen var det tänkt att årets upplaga av lådbilstävlingen Trollrallyt skulle gå av stapeln. En illavarslande väderprognos har dock fått arrangörerna, Bergslagens IF, att tänka om i planeringen.
– Eftersom det ska regna hela fredagen har vi bestämt att flytta Trollrallyt till lördagen den 7 juni istället, förklarar Ali Jamal Yassin, ordförande i arrangerande Bergslagens IF.

3 juni 2025 klockan 13:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Wajihs gåva till studenterna – ett riktigt klipp: ”Blir så himla glada”

Inför årets studentfirande vill Wajih Daoud på Salong Diem i ...

bildspel Hyrmaskinsdagen lockade till nyfikenhet och skratt

Under en klarblå himmel och strålande sol flockades nyfikna besökare till årets upplaga av Hyrmaskinsdagen...

Pizzeria Milano firar storslaget jubileum med party

I juni 2005 tog han över Pizzeria Milano i Lindesberg, efter förra ägaren Michel Shahrestan. Nu, två ...

Nu flyttar Gåvoboden – men saknar lokal att flytta till

I morgon, lördag den 24 maj, håller Gåvoboden i Lindesberg öppet för sista gången i sin ...

Kommunen presenterade sin nya framtidsvision: ”Med ett jäklar anamma”

Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att ...

Lindesberg i den absoluta botten när företagare sagt sitt

I 25 år har Svenskt Näringsliv tagit pulsen på företagsklimatet i Sveriges kommuner. Efter att ...

Arkivfoto: Camilla Lagerman

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder

En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.

19 maj 2025 klockan 13:57 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Han blir ny VD för FALAB/LIBO: ”Nu börjar ett nytt kapitel”
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ...
13 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Bildspel: Vårfesten blev en stor succé
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för ...
11 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Folkfest när Vårmönstringens cruising mullrade fram
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under några timmar fylldes Kristinav...
11 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-05-09

2025-04-22

2025-04-17

2025-04-15

2025-04-10

2025-04-05

2025-04-04

2025-04-03

2025-03-28

2025-03-27

2025-03-26

2025-03-20

2025-03-19

2025-03-18

2025-08-20 12:07