2022 avgjordes lag-SM senast i Lindesberg, där damerna tog sin sjätte seger. Arkivfoto: Camilla Lagerman
Klart: Frövi judo blir arrangörer för lag-SM och VM
Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i augusti 2026. Som uppladdning inför världsmästerskapet arrangerar man även lag-SM redan i december, där Frövi judos damer har en imponerande vinstsvit på hela åtta år i rad.
– Nu ska vi toppa EM från i år, säger Johan Orrbo glatt.
De nästkommande 12 månaderna blir minst sagt intensiva för Frövi judo. Redan under lucia, den 13 december, arrangerar klubben lag-SM, där det egna damlaget återigen kan bli historiska, då man har chansen att bättra på sin smått otroliga vinstsvit på åtta år i rad.
I juli stod klubben värdar när Judo-EM för personer med Downs Syndrom avgjordes, ett mästerskap man arrangerade så pass väl att man nu får äran att hålla VM nästa år.
Amanda Orrbo tog ett silver när EM avgjordes på hemmaplan. Arkivfoto: Camilla Lagerman
– Det ska bli roligt, men det är mycket jobb, säger Johan Orrbo.
Mellan 5-9 augusti 2026 kommer det med andra ord råda judofeber på Lindesberg arena, där världsmästerskapet kommer att gå av stapeln. Tävlande, coacher och publik från hela världen väntas, när kampen om medaljerna avgörs.
– Nu ska vi toppa EM från i år, säger Johan glatt.
Tidigare i veckan åkte jag till Hällefors en vända. Jag valde att åka en lite längre skogsväg istället för landsvägen. Det är sådan jag är och många av mina tidigare bilder har fotats längs med just dessa omvägar.
5 september 2025 klockan 17:16 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Annons
Emil Asserholt Lundin placerade sig som topp-5 under Däckbytar-SM. Foto: Privat
Inför hundratals besökare avgjordes den allra första upplagan av Däckbytar-SM under torsdagen. Efter att ha genomfört de tre delmomenten – ett hjulskifte, balansering av ett däck och montering av ett hjul på bil – stod det klart att Emil Asserholt Lundin från Gusselby placerat sig på en hedersvärd delad fjärdeplats.
– Det känns jättebra! Jag är nöjd med min placering, och framför allt är jag väldigt glad över att ha fått chansen att vara med, säger Emil Asserholt Lundin.
Två personbilar kolliderade i centrala Lindesberg på onsdagen. Enligt polisen skall det ha varit upprörd stämning mellan inblandade parter.
– Vi är på plats och medlar, det har varit lite tjafs, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I oktober avbryter Baettr produktionen vid Guldsmedshytte Bruk, och därmed varslas samtliga anställda. Över 120 personer står nu till arbetsmarknadens förfogande, och flera företag har redan hört av sig för att rekrytera.
– Det känns väldigt positivt att företag ser kompetensen de anställda har, säger VD Torbjörn Lantz.
Tunnel stängs av för underhåll
Gång- och cykeltunneln under Bergslagsvägen i norra delen av Lindesberg, kommer att vara avstängd under perioden 8-12 september. Anledningen är ...
Vedevågsskolans framtid
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunstyrelsen möte, den 26 augusti, röstade en majoritet för att avveckla Vedevågs skola. NA skrev: hur övriga partier ...
För två år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det igen, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det handlar inte om att vi ska tjäna pengar eller få mer kunder, utan vi vill hjälpa barnen, förklarar Walat Dino.
Under torsdagen förra veckan meddelade Baettr att man kommer att avveckla sin verksamhet i Guldsmedshyttan i oktober. Det kommunala elbolaget Linde energi har nu påbörjat en analys av konsekvenserna. Även om man redan nu vet att fjärrvärmeleveranserna till kunderna kan säkras med hjälp av andra bränslen – är mycket fortfarande oklart. Beskedet att produktionen på Guldsmedshytte bruk upphör, menar Linde energis VD, Joakim Johansson, är ett oerhört slag mot såväl kommunen som tätorten.
– Fy fasen, vad tråkigt. Vi har en del frågor att reda ut framöver. Vi har ännu inte fått tag i Baettr, men förhoppningen är att vi ska kunna ha ett möte tillsammans i slutet av veckan, säger Joakim Johansson, vd för Linde Energi AB.
Under torsdagseftermiddagen kom beskedet att Baettr lägger ner sin verksamhet i Guldsmedshyttan. Med anledning av detta meddelar Linde energi att spillvärmeleveransen från gjuteriet kommer att upphöra. Detta kommer dock inte att påverka kunderna inom fjärrvärmenätet i Guldsmedshyttan och Storå, bekräftar Fredrik Jansson, affärsområdeschef för Linde Energi Värme, i ett pressmeddelande.
REPLIK: Hej Tom Persson (SD), socialnämndens ordförande i Lindesbergs kommun! 18:e augusti 2025 kom det ut en artikel som förmodligen var skriven centralt av ditt parti, då vi hittat nästan identiska artiklar som har skrivits i Sverige. Artikeln publicerades i den lokala nättidningen Lindenytt.
Så gick kräftfisket: ”Mycket stora kräftor”
Inte direkt lysande, men absolut inte dåligt. Ungefär så summerar man nu allmänhetens kräftfiske som arrangerades i fredags.
- När endast nå...