Tomas Klockars (M), ordförande för kommunstyrelsen. Foto: Camilla Lagerman
Lyssna på artikeln

Klockars efter turbulensen: ”Det är mycket rykten”

Det har gått ungefär ett dygn sedan kommunfullmäktiges första sammanträde för året, som fick ett något oväntat utfall då valen om ny styrelse för moderbolaget Linde Stadshus samt dotterbolagen LIBO och FALAB blev återremitterade. Detta efter ett yrkande från oppositionen, som fick stöd från ett flertal partier, däribland Moderaternas samarbetsparti LPO.

Annons

Det hela grundar sig i en förtroendekris för moderaten Bertil Jansson, som under sin anställning vid Lindeskolan blev föremål för utredningar samt två skriftliga varningar efter att oegentligheter uppdagats.

– Det känns sorgset, det är mycket rykten som florerar, jag har fortfarande förtroende för Bertil. Det var lite olyckligt att oppositionen yrkade återremiss, nu lade de sig i beslutet i alla fall, men det är väl det politiska spelet, jag är inte van vid det. Jag blir lite ställd, det är inte personligt, men då vet man ju vad överenskommelser och sådant betyder i framtiden, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars till LindeNytt.

Just ryktesspridning var något som Klockars pratade en del om under måndagens sammanträde, då han menade att man måste förhålla sig till fakta i ett rättssamhälle. Exakt vad dessa rykten handlar om eller hur man fått dessa till sig kan dock Klockars inte förklara.

– Det ryktas om andra små oegentligheter som har hänt runt Bertil, antydningar om saker som inte har gått riktigt rätt till. De kommer till våra samarbetspartier och berättar, och det skapar ju inte en bra stämning. Sedan är det svårt att bemöta dem också när ord står mot ord, vi kanske hade kunnat sköta det annorlunda också, jag vet inte.

Bertil Jansson i samtal med Bengt Storbacka. Foto: Camilla Lagerman

Medias bevakning kring Bertil Jansson och händelserna under hans tid på Lindeskolan är något som Klockars tror kan ha påverkat kommunens politiker i frågan.

– Bertil har ju fått förtroende från väljarna, och fått förtroende att sitta i både Socialnämnden och Överförmyndarnämnden där man fattar tunga beslut. Det som jag tror har ändrat synen är att det har blossat upp i media och kommit fram andra rykten, då känner de en osäkerhet

Menar du att vi i media har tagit upp rykten?

– Frågan har börjat florera, det kom ju även det här visselblåsarbrevet, då blir det ju en bevakning av det och då känner de en otrygghet i det. När saker lyfts upp i ljuset kan det börja komma rykten, det kan finnas andra krafter som kanske tycker att det känns bra att framföra synpunkter, säger Klockars och fortsätter:

– Men när man inte kliver fram, presenterar vad som har hänt, att man står för det, då anser jag att det är ett rykte. Man måste stå för det man säger, stå upp för sina åsikter.

Lillemor Bodman (M). Foto: Moderaterna Lindesberg.

Partikamraten Lillemor Bodman skrev under tisdagen en insändare i LindeNytt, där hon menar att anonyma brev till styrande personer i kommunen påverkat vilka som ska få viktiga positioner inom organisationen.

Är det andra anonyma brev ni har fått förutom visselblåsarreven?

– Jag har ju fått något mail på min kommunmail, men det var inte anonymt. Men avsändaren ifrågasatte hur vi kunde stötta Bertil osv, och säkert har de andra partierna fått samma sak. Då blir det ju ett tryck från allmänheten, och då kanske de känner att de måste backa.

Foto: Fredrik Norman

Tomas Klockars poängterar också att han anser att ärendena under Janssons anställning på Lindeskolan, som resulterade i två skriftliga varningar, är utagerade.

– Nu börjar det bli ganska länge sedan de hände, och hur länge ska man anses vara olämplig för något man har gjort och det är utagerat?

Den sista varningen kom dock så sent som för ett år sedan, och strax därefter gick Bertil Jansson i pension.

– Varningarna är ju godtagna, påskrivna och avklarade, det har jag ju vetat om. Truckkorten också, det blev ingen skriftlig varning på det, det var bara en diskussion om att de tyckte han gjorde fel som skrev ut dem genom skolans system. Han har ju fortsatt att utbilda efteråt, han har också eget företag med F-skatt så han får ju utbilda på lagligt vis, han har ju inte gett ut några olagliga truckkort, säger Klockars.

Han använde ju dock sin skollicens och skolan fick notan?

– Han fick ju ingen vinning av det där, utan det återfördes ju, de som han utbildade betalade ju sina truckkort. Det här var väl en tolkningsfråga och det genererade ju egentligen bara i en tillsägning.

Moderaterna har nu på sig fram till nästa sammanträde i kommunfullmäktige att presentera en kandidat till ordförandeposterna för FALAB och LIBO. Om denna kandidat återigen blir Bertil Jansson återstår att se.

– Jag tänker att nu får vi nog tänka lite mer politiskt taktiskt, jag tänker inte tappa förtroende för Bertil. Vi ska diskutera igenom hur vi gör det här på ett bra sätt. Det här är ju inte bra för någon, det blir ju jättedålig reklam för hela politiken, och för Moderaterna, som inte kan sköta ett samarbete på bra vis, avslutar Thomas Klockars.

Publicerad 22 februari 2023 klockan 09:17

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Familjen Hellfors halloweenfirande fick ett otäckt slut. Foto: Privat

Familjens besvikelse – ”skräckgodiset” kommer inte att utredas av polis

I söndags kunde LindeNytt rapportera om 12-åriga Mileja i Frövi vars halloweenfirande fick ett otäckt efterspel. I det godis hon och hennes vänner hade fått med sig hem efter en så kallad ”bus eller godis”-runda, upptäcktes en spik gömd i en godisbit. Fyndet polisanmäldes – men nu meddelar polisen att ingen förundersökning kommer att inledas, ett besked som gör mamma Gabriella Hellfors mycket besviken.
– Tänk om det är en person som gjort det här med vilje, för att skada ett barn. Ska det behöva hända något allvarligt för att polisen ska göra något, säger hon till LindeNytt.

4 november 2026 klockan 10:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Ulf Andersson är ny kommunpolis i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Han är den nye kommunpolisen: ”Känns jättebra”

Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.

3 november 2026 klockan 13:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Jack serverar svensk husmanskost – med en twist

Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen p...

Vedevågsfamiljen tävlar i SVT:s nya succé: ”Helt galet”

I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex ...

Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Lokalpolischefen: ”Fler poliser på gator och torg”

Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg

30 oktober 2026 klockan 10:37 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Linde energi

Linde energis miljonsatsning för framtiden: ”Omfattande arbete”

Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.

29 oktober 2026 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Trafikolycka på R68: ”Klagar på smärtor i nacken”
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby. - Det skall röra sig om en sidokrock enligt det...
29 oktober 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Viadukt över järnvägen fortsatt avstängd
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen...
29 oktober 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Lions Kristina samlar in flärpar – blir till proteser
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små "flärparna" som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen ...
28 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Återvinningscentralen i Södra Måle. Foto: Lindesbergs kommun

Återvinningscentraler håller stängt inför helgen

Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.

28 oktober 2026 klockan 09:27 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Foto: Fredrik Norman

Ett höstlov fyllt med aktiviteter

Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.

26 oktober 2026 klockan 16:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Explosiv derbyseger på hemmaplan: ”Lättnad”

Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där ...

Man åtalas efter trafikolycka i Hällabacken

En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri ...

Mahsum ”Mass” Altun och hans gäng blickar framåt. Foto: Camilla Lagerman

Andra smaker än pizza när restaurangen byter koncept

Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.

23 oktober 2026 klockan 13:09 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Det lackar mot jul(klappar) igen för Elin: ”Sprida glädje”

Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen ...

FotoFredag: En ny plats

I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. S...

Idun vårdcentral i Storå – ett år senare

Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson...

Här blir nedlagd mack en obemannad mataffär

Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering ...

Ungdomarna arrangerar event – för ungdomar

Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag ...

Högtrafikerad villagata stängs för genomfartstrafik

Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från ...

Kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) och kommundirektör Henrik Arenvang. Foto: Camilla Lagerman

Så ska kommunens nya varumärke skapas: ”Berättelsen om Lindesberg”

Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

20 oktober 2026 klockan 14:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ingen ny ledning för kommunfullmäktige
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordfö...
19 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lasarettet måste räddas
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar ...
19 oktober 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Domen: Inget prövningstillstånd – nu kan byggstart snart bli aktuellt
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt ...
16 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-10-16

2026-10-16

2026-10-15

2026-10-15

2026-10-14

2026-10-13

2026-10-13

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-09

2026-10-09

2026-11-04 10:39