Tomas Klockars (M), ordförande för kommunstyrelsen. Foto: Camilla Lagerman

Klockars efter turbulensen: ”Det är mycket rykten”

Det har gått ungefär ett dygn sedan kommunfullmäktiges första sammanträde för året, som fick ett något oväntat utfall då valen om ny styrelse för moderbolaget Linde Stadshus samt dotterbolagen LIBO och FALAB blev återremitterade. Detta efter ett yrkande från oppositionen, som fick stöd från ett flertal partier, däribland Moderaternas samarbetsparti LPO.

Det hela grundar sig i en förtroendekris för moderaten Bertil Jansson, som under sin anställning vid Lindeskolan blev föremål för utredningar samt två skriftliga varningar efter att oegentligheter uppdagats.

– Det känns sorgset, det är mycket rykten som florerar, jag har fortfarande förtroende för Bertil. Det var lite olyckligt att oppositionen yrkade återremiss, nu lade de sig i beslutet i alla fall, men det är väl det politiska spelet, jag är inte van vid det. Jag blir lite ställd, det är inte personligt, men då vet man ju vad överenskommelser och sådant betyder i framtiden, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars till LindeNytt.

Just ryktesspridning var något som Klockars pratade en del om under måndagens sammanträde, då han menade att man måste förhålla sig till fakta i ett rättssamhälle. Exakt vad dessa rykten handlar om eller hur man fått dessa till sig kan dock Klockars inte förklara.

– Det ryktas om andra små oegentligheter som har hänt runt Bertil, antydningar om saker som inte har gått riktigt rätt till. De kommer till våra samarbetspartier och berättar, och det skapar ju inte en bra stämning. Sedan är det svårt att bemöta dem också när ord står mot ord, vi kanske hade kunnat sköta det annorlunda också, jag vet inte.

Bertil Jansson i samtal med Bengt Storbacka. Foto: Camilla Lagerman

Medias bevakning kring Bertil Jansson och händelserna under hans tid på Lindeskolan är något som Klockars tror kan ha påverkat kommunens politiker i frågan.

– Bertil har ju fått förtroende från väljarna, och fått förtroende att sitta i både Socialnämnden och Överförmyndarnämnden där man fattar tunga beslut. Det som jag tror har ändrat synen är att det har blossat upp i media och kommit fram andra rykten, då känner de en osäkerhet

Menar du att vi i media har tagit upp rykten?

– Frågan har börjat florera, det kom ju även det här visselblåsarbrevet, då blir det ju en bevakning av det och då känner de en otrygghet i det. När saker lyfts upp i ljuset kan det börja komma rykten, det kan finnas andra krafter som kanske tycker att det känns bra att framföra synpunkter, säger Klockars och fortsätter:

– Men när man inte kliver fram, presenterar vad som har hänt, att man står för det, då anser jag att det är ett rykte. Man måste stå för det man säger, stå upp för sina åsikter.

Lillemor Bodman (M). Foto: Moderaterna Lindesberg.

Partikamraten Lillemor Bodman skrev under tisdagen en insändare i LindeNytt, där hon menar att anonyma brev till styrande personer i kommunen påverkat vilka som ska få viktiga positioner inom organisationen.

Är det andra anonyma brev ni har fått förutom visselblåsarreven?

– Jag har ju fått något mail på min kommunmail, men det var inte anonymt. Men avsändaren ifrågasatte hur vi kunde stötta Bertil osv, och säkert har de andra partierna fått samma sak. Då blir det ju ett tryck från allmänheten, och då kanske de känner att de måste backa.

Foto: Fredrik Norman

Tomas Klockars poängterar också att han anser att ärendena under Janssons anställning på Lindeskolan, som resulterade i två skriftliga varningar, är utagerade.

– Nu börjar det bli ganska länge sedan de hände, och hur länge ska man anses vara olämplig för något man har gjort och det är utagerat?

Den sista varningen kom dock så sent som för ett år sedan, och strax därefter gick Bertil Jansson i pension.

– Varningarna är ju godtagna, påskrivna och avklarade, det har jag ju vetat om. Truckkorten också, det blev ingen skriftlig varning på det, det var bara en diskussion om att de tyckte han gjorde fel som skrev ut dem genom skolans system. Han har ju fortsatt att utbilda efteråt, han har också eget företag med F-skatt så han får ju utbilda på lagligt vis, han har ju inte gett ut några olagliga truckkort, säger Klockars.

Han använde ju dock sin skollicens och skolan fick notan?

– Han fick ju ingen vinning av det där, utan det återfördes ju, de som han utbildade betalade ju sina truckkort. Det här var väl en tolkningsfråga och det genererade ju egentligen bara i en tillsägning.

Moderaterna har nu på sig fram till nästa sammanträde i kommunfullmäktige att presentera en kandidat till ordförandeposterna för FALAB och LIBO. Om denna kandidat återigen blir Bertil Jansson återstår att se.

– Jag tänker att nu får vi nog tänka lite mer politiskt taktiskt, jag tänker inte tappa förtroende för Bertil. Vi ska diskutera igenom hur vi gör det här på ett bra sätt. Det här är ju inte bra för någon, det blir ju jättedålig reklam för hela politiken, och för Moderaterna, som inte kan sköta ett samarbete på bra vis, avslutar Thomas Klockars.

Publicerad 22 februari 2023 klockan 09:17

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad

Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.

13 december 2025 klockan 18:20 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Motorburet Luciatåg spred ljus i Frövi

Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.

12 december 2025 klockan 18:37 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: På jakt efter tomtetåget i Nora

Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men s...

Malin Dahl prisades för sitt arbete med film i Örebro län

Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en hö...

Man i 35-årsåldern dömd för misshandel och barnfridsbrott

Den man i 35-årsåldern som anhölls i september, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott, ...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Lindesbergs äldre förtjänar trygghetsboenden nu!

INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.

12 december 2025 klockan 11:59 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Mimikry blir huvudakt på Solsting 2026. Foto: Johan Berg

Solsting presenterar komplett line-up – Mimikry huvudakt

Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.

11 december 2025 klockan 09:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade...
10 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Grillköket gör det igen – skänker julmat till behövande
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite ...
10 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Hovrätten skärper straffet för 40-årig man – döms till tre års fängelse
I februari föll tingsrättens dom mot en 40-årig man, hemmahörande i Lindesberg, där han dömdes till fängelse i 1 år och 3 månader. Mannen dö...
10 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Martin Henriksson. Arkivbild. Foto: Camilla Lagerman. Bilden är ett montage.

Behåll Vedevågsskolan – kommunen har allt att vinna och barnen mest av alla

INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.

10 december 2025 klockan 13:19 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Wajih klipper till förmån för Barncancerfonden – igen

På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.

9 december 2025 klockan 15:36 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Insatsen i Storå: Mannen släppt – misstankarna kvarstår

Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt ...

Rotary skapade julglädje – stödjer två lokala hjälpinsatser

Under måndagen höll Lindesbergs Rotaryklubb sin julavslutning i Lindesbergs kyrka, med ...

Artikel innehåller bildspel Beslutet: Vedevågs skola läggs ned

Efter två timmars intensivt debatterande mellan kommunfullmäktiges ledamöter kunde man gå till beslut i frågan kring ...

Arkivfoto: Fredrik Norman

Kvinna misstänkt för grovt rattfylleri

En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.

8 december 2025 klockan 19:12 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Polisinsatsen i Storå: Man anhållen misstänkt för grovt olaga hot

Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör ...

Insatsen i Storå: Polisen har gripit en misstänkt

Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och ...

Polisen söker hotfull person – skola inrymd av säkerhetsskäl

En polisinsats pågår just nu i norra delen av kommunen. Enligt tidiga uppgifter från ...

Artikel innehåller bildspel Solklar LIF-seger i årets sista hemmamatch

LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har...

Artikel innehåller bildspel Handbollsdamerna vänder tidigt och vinner stort

Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen ...

Peter Jöback klar för capricen: ”Har stått på önskelistan länge”

Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med ...

Bilden är ett montage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Kungen i Älgfallet

Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.

5 december 2025 klockan 18:20 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Anpassad grundskola engagerar sig för Musikhjälpen: ”Superviktigt”
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och ...
5 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Daniel om partibytet, sorgen och narkotikadomen
Den tidigare riksdagsledamoten Daniel Andersson från Frövi meddelar att han efter 17 år som socialdemokrat nu väljer att gå över till ...
5 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Grundade beslut
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När ...
5 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-04

2025-12-04

2025-12-04

2025-12-04

2025-12-03

2025-12-03

2025-12-03

2025-12-02

2025-12-02

2025-12-01

2025-12-01

2025-12-01

2025-12-01

2025-11-29

2025-12-15 03:36