Genom att alla tio kommuner i Örebro län samverkar kan fler företag etableras och befintliga företag stärkas i Örebroregionen. Detta är tanken bakom projektet Business Region Örebro, som presenterades idag vid Rotarys lunchmöte. Med gemensamma resurser kan länet också vara med och konkurrera på en internationell marknad för att locka större företag. – Var och en är kommunerna för små att marknadsföra sig ut i världen, menar projektledare Eva Lilja som också arbetar som näringslivsdirektör i Örebro kommun. Genom samarbetsplattformen kan vi visa upp som en större enhet och få konkurrensfördelar.
Business Region Örebro startade som ett projekt för ett par år sedan. Samtliga tio kommuner i länet deltar och syftet är att dels stötta befintliga företag i regionen och att serva förfrågningar som kommer från större internationella företag om möjlighet till etablering.
– Detta är ett operativt projekt där vi som kommuner jobbar aktivt med frågor vi faktiskt kan påverka, säger Eva Lilja. Det handlar nyföretagarstöd, marknadsföring, analyser och annat som näringslivet har nytta av.
Projektet har under förra året inventerat alla lediga lokaler i länet och skapat en sökbar databas. Därutöver kan man via projektets hemsida också söka på ledig mark som är planlagd för olika ändamål.
– En viktig del av vårt arbete handlar om att stärka näringslivets kompetensförsörjning, berättar Eva Lilja. Vi har identifierat vilka branscher som har svårt att hitta utbildad personal och jobbar för att hitta praktiska lösningar. Ett bra exempel är utbildningen för bilmekaniker för tunga fordon som projektet initierat.
Vartannat år genomför kommunerna inom Business Region Örebro en serviceundersökning hos alla kommuner. Man tittar på hur nöjda företagen är med kommunens service och myndighetsutövande.
-Tanken är att löpande följa upp hur kommunens service till näringslivet utvecklas genom ett nöjd-kund-index (NKI), säger Eva Lilja. Sedan mätningen började 2011 har NKI stigit med tre enheter och nu ligger Örebro län strax över rikssnittet. Detta är ett bra verktyg för att kommunerna ska kunna vässa sin service.
Eva Lilja betonar att de analyser som hittills gjorts visar att näringslivets utvecklas starkt i Örebro län. Högsta tillväxten hittas inom besöksnäringen, IT-sektorn och privat omsorgsverksamhet. Därutöver är länet utsedd till landets näst bästa logistikregion vilket betyder mycket för framtiden.
– För mig är det viktigt att Business Region Örebro är ett projekt som inte har en administrativ överbyggnad och kostar mycket personal, säger Eva Lilja. Det hela handlar om att vi jobbar operativt i länet med gemensamma mål för näringslivet. Och ser att tillsammans blir länets kommuner mycket starkare än vad man är ensam. Det vinner alla på.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Kön ringlade sig lång utanför Rusta, som under onsdagsmorgonen premiäröppnade sin nya butik i Lindesberg. Hundratals shoppingsugna kunder väntade ivrigt på att få komma in genom dörrarna för att fynda, men allra först på plats var Carl Gustafsson, som därför belönades med att bli dagens bandklippare.
– Det kändes jättebra, det var jätteroligt, säger han till LindeNytt.
I oktober avbryter Baettr produktionen vid Guldsmedshytte Bruk, och därmed varslas samtliga anställda. Över 120 personer står nu till arbetsmarknadens förfogande, och flera företag har redan hört av sig för att rekrytera.
– Det känns väldigt positivt att företag ser kompetensen de anställda har, säger VD Torbjörn Lantz.
För två år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det igen, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det handlar inte om att vi ska tjäna pengar eller få mer kunder, utan vi vill hjälpa barnen, förklarar Walat Dino.
När nyheten kom under torsdagseftermiddagen, att Guldsmedshytte Bruk avvecklar sin verksamhet, var det många som chockades av beskedet. Kommunstyrelsens ordförande, Tomas Klockars (M), som själv har en anställning i företaget, fick ta del av informationen via media.
– Det var en stor chock, jag visste ingenting, utan såg det i media, berättar han för LindeNytt.
Baettr i Guldsmedshyttan skall avveckla sin verksamhet på orten. Detta meddelades på torsdagen.
– Det här är ett mycket svårt beslut, särskilt med tanke på det starka engagemang och den unika kompetens som finns i Guldsmedshyttan, säger fabrikschef Torbjörn Lantz i ett pressmeddelade.
I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gång startade. Nu väntar nästa steg för butiken, som från slutet av november flyttar till Charlottenlunds Handelsområde.
– Planen är att öppna den 25 november. Det bästa vore om allt är på plats till julhandeln, säger Charlotte.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.