Eva Lilja, projektledare för Business Region Örebro. Foto: Monika Aune

Kommunalt partnerskap stärker länets företagande

Genom att alla tio kommuner i Örebro län samverkar kan fler företag etableras och befintliga företag stärkas i Örebroregionen. Detta är tanken bakom projektet Business Region Örebro, som presenterades idag vid Rotarys lunchmöte. Med gemensamma resurser kan länet också vara med och konkurrera på en internationell marknad för att locka större företag. – Var och en är kommunerna för små att marknadsföra sig ut i världen, menar projektledare Eva Lilja som också arbetar som näringslivsdirektör i Örebro kommun. Genom samarbetsplattformen kan vi visa upp som en större enhet och få konkurrensfördelar.

Business Region Örebro startade som ett projekt för ett par år sedan. Samtliga tio kommuner i länet deltar och syftet är att dels stötta befintliga företag i regionen och att serva förfrågningar som kommer från större internationella företag om möjlighet till etablering. 

– Detta är ett operativt projekt där vi som kommuner jobbar aktivt med frågor vi faktiskt kan påverka, säger Eva Lilja. Det handlar nyföretagarstöd, marknadsföring, analyser och annat som näringslivet har nytta av.
Projektet har under förra året inventerat alla lediga lokaler i länet och skapat en sökbar databas. Därutöver kan man via projektets hemsida också söka på ledig mark som är planlagd för olika ändamål. 
– En viktig del av vårt arbete handlar om att stärka näringslivets kompetensförsörjning, berättar Eva Lilja. Vi har identifierat vilka branscher som har svårt att hitta utbildad personal och jobbar för att hitta praktiska lösningar. Ett bra exempel är utbildningen för bilmekaniker för tunga fordon som projektet initierat. 
Vartannat år genomför kommunerna inom Business Region Örebro en serviceundersökning hos alla kommuner. Man tittar på hur nöjda företagen är med kommunens service och myndighetsutövande.
-Tanken är att löpande följa upp hur kommunens service till näringslivet utvecklas genom ett nöjd-kund-index (NKI), säger Eva Lilja. Sedan mätningen började 2011 har NKI stigit med tre enheter och nu ligger Örebro län strax över rikssnittet. Detta är ett bra verktyg för att kommunerna ska kunna vässa sin service.
Eva Lilja betonar att de analyser som hittills gjorts visar att näringslivets utvecklas starkt i Örebro län. Högsta tillväxten hittas inom besöksnäringen, IT-sektorn och privat omsorgsverksamhet. Därutöver är länet utsedd till landets näst bästa logistikregion vilket betyder mycket för framtiden.
– För mig är det viktigt att Business Region Örebro är ett projekt som inte har en administrativ överbyggnad och kostar mycket personal, säger Eva Lilja. Det hela handlar om att vi jobbar operativt i länet med gemensamma mål för näringslivet. Och ser att tillsammans blir länets kommuner mycket starkare än vad man är ensam. Det vinner alla på.
Publicerad 3 mars 2014 klockan 15:31

Monika Aune , 0727-43 17 08

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Årets pristagare och unga företagare. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans unga företagare prisades vid årets pitchtävling

Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.

25 mars 2026 klockan 16:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Vd Mikael Karlsson och Therese Larsson som ansvarar för livsmedelsavdelningen. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Mejk firar ett år med sin livsmedelsavdelning: ”Gått jättefort”

Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.

13 mars 2026 klockan 14:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här inviger Linde Energi sin del av industriutställningen

Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens ...

Han tar över Frövi hotell: ”Ett fantastiskt vackert hus”

Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter ...

Ellen tog över VD-posten efter pappa Stefan

En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba ...

Planeringen är i full gång inför den tionde upplagan av LindeDagen. Arkivfoto: Camilla Lagerman

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

2 mars 2026 klockan 14:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Niclas Bryngelson och Johanna Reidarsdotter står bakom Lindesbergs nya Solotek. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Nu öppnar Lindesbergs nya Solotek: ”En stunds vardagslyx”

På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.

27 februari 2026 klockan 17:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Öppet för ansökan till årets Drömjobb
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfä...
24 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande ...
20 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Linde Energi och Örebro Universitet sätter fokus på unga innovatörer
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var v...
13 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Jessica Roch driver det nystartade cateringföretaget "Mat på fat". Barnen William och Lina är två av Jessicas största supporters. Foto: Jennie Einarsson

Jessicas ”Mat på fat” startades i det egna köket

Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.

12 februari 2026 klockan 10:46 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Hanna Christoffersson tillsammans med dagishunden Stella. Foto: Camilla Lagerman

Hos Hanna går vovvarna på dagis medan husse och matte jobbar

I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.

11 februari 2026 klockan 10:30 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Så mycket kostade Strålande Jul: ”Minus 800 000 kronor”

Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg ...

Här överraskas personalen: ”Ni är bäst i landet”

Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlä...

Världsklass när frisörduon öppnar egen salong

En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisö...

Den norska partysuccén Kuselofte gästar Vårfesten i maj. Foto: Pressbild

Norska storsuccén Kuselofte gästar Vårfesten

Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.

3 februari 2026 klockan 14:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ridde klippte till och öppnade ny barbershop i Frövi

Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat ...

Dags för en heldag i hälsans tecken när Hälsomässan arrangeras för fjärde året

Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ...

Näringslivsdagen 2026 samlade kommun och företag

Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet fö...

Lugnande besked till glassälskare: Daimstruten blir kvar!

Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar...

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ...

Eva Nestell kan nu titulera sig som prisbelönt designer. Foto: Camilla Lagerman

Eva bytte spår av hälsoskäl – är nu prisad designer

Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.

30 december 2025 klockan 13:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförä...
22 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. ...
19 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-17

2025-12-17

2025-12-15

2025-12-10

2025-12-09

2025-12-04

2025-11-28

2025-11-26

2025-11-25

2025-11-25

2025-11-25

2025-11-25

2025-11-24

2025-11-24

2026-03-27 06:03