Kommunens serverrum blir bombsäkert

Kommunens serverrum har stora brister som påverkar driften. Ett åtgärdsförslag har nu arbetats fram, ett förslag om att flytta serverrummet – till Bullerberget på andra sidan Lindesjön. En flytt till Bullerberget skulle innebära ökad driftsäkerhet, skriver personalchef Eva Wahlsten och Anders Widegren på it- och teleenheten i förslaget till kommunstyrelsen.

Att omlokalisera serverrummet till Bullerberget, civilförsvarets anläggning upprättad 1959, skulle kosta kommunen 882 000 kronor, enligt den kalkyl som sammanställts. Finansieringen ska, om förslaget går igenom, ske genom investeringsmedel 2006.
Sedan 1999 har kommunhusets serverrum haft tre stora avbrott, ett på grund av att strömmen bröts. Vid två tillfällen gick också kylaggregat sönder. Till detta har flera mindre incidenter inträffat, men dessa har inte påverkat driften lika omfattande.
Att man önskar flytta kommunens servrar till Bullerberget beror delvis på att detta är en viktig knytpunkt som länkar samman norra länsdelens kommuner med Örebro. Det är också en central plats i det så kallade KNÖL-området, som innefattar de fyra kommunerna Hällefors, Lindesberg, Ljusnarsberg och Nora. Det är genom denna länk kommunerna tillgodoses med access till Internet.

Kommunens it-strateg, Bo Bäckman, är mycket positiv till förslaget och menar att det snarare är en besparing än investering att genomföra. Med dagens bristfälliga serverrum riskerar kommunen stora omkostnader vid varje driftavbrott. På sikt innebär detta större utgifter än vad en flytt gör – och då har man fortfarande inte löst problemet. Säkerhetsfrågan är A och O, menar Bäckman.
-Ur säkerhetssynpunkt måste man agera innan – inte efter – något händer. Det blir absolut billigare att förebygga sådant, säger han.
Idag är cirka 2500 datorer anslutna genom kommunens servrar. Av dessa arbetar cirka 1000 med administrativa arbeten i servrarna. Ett avbrott får därför mycket stora och allvarliga konsekvenser.

Hur mycket säkrare är då Bullerberget? Ja, det handlar trots allt om en bunker, så det torde väl åtminstone stå pall för en datatjuv med kofot. På den punkten är Bo Bäckman inte ett dugg bekymrad.
-Bullerberget är byggt att klara en atombombexplosion, så det är nog säkert nog, säger han med ett skratt.

*Förslaget kommer att behandlas i kommunstyrelsen måndag 30 januari.

Publicerad 27 januari 2006 klockan 12:05

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Den norska partysuccén Kuselofte gästar Vårfesten i maj. Foto: Pressbild

Norska storsuccén Kuselofte gästar Vårfesten

Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.

3 februari 2026 klockan 14:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Ridde Demiri. Foto: Camilla Lagerman

Ridde klippte till och öppnade ny barbershop i Frövi

Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.

3 februari 2026 klockan 11:31 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Vem tycker du förtjänar årets pedagogiska pris?

Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram ...

Brand i flerfamiljshus: ”Kontrollerar eventuell spridning”

På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i områ...

Artikel innehåller bildspel Lindlöven tillbaka i vinnarzonen – sex poäng på hemmais

Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade infö...

Foto: Camilla Lagerman

Man i 70-årsåldern till sjukhus efter villabrand

En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

30 januari 2026 klockan 18:35 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Remy Envik Claesson, Elsa Eremo, Daniel Flodström och Simon Svensson är med i Lindeskolans elevkår. Foto: Camilla Lagerman

Elevkåren om Hörnbergs pension: ”Lindeskolans hjärta”

Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.

30 januari 2026 klockan 16:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Gymnasiechefen slutar i sommar – mot sin vilja
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han ...
30 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Ett kärt återseende
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje...
30 januari 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Dags för en heldag i hälsans tecken när Hälsomässan arrangeras för fjärde året
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud ...
29 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Sara Sporre. Arkivbild. Foto: Camilla Lagerman

Sara Sporre lämnar Lindesberg: ”Lite sorgligt men väldigt spännande”

Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.

29 januari 2026 klockan 13:27 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Tomas Klockars (M), ordförande för kommunstyrelsen. Foto: Camilla Lagerman

Moderaterna vill minska den politiska organisationen – möts av motstånd

Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige från 45 ledamöter och 29 ersättare till 41 ledamöter och 27 ersättare. Förslaget fick dock inte gehör från något annat parti.
– Kostnaden är inte det primära, det handlar om några tusenlappar, men signalvärdet att vi också utvecklar och anpassar den politiska organisationen enligt den övriga förändringen och utvecklingen vi ser i kommunen och Sverige, förklarar Tomas Klockars

29 januari 2026 klockan 12:11 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kommunen ska installera kompis-soffa: ”Minska ensamhet”

Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad "kompis...

Säg ja på Alla hjärtans dag – nu anordnas drop-in-vigsel i kyrkan

Nu är det hög tid att söka hindersprövning – i alla fall om du har tänkt att gifta ...

Bild: Lindesbergs kommun

Näringslivsdagen 2026 samlade kommun och företag

Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.

27 januari 2026 klockan 12:33 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Här vill kommunen anlägga ny återvinningscentral

Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs ...

Artikel innehåller bildspel Frövikatterna plockade medaljer i Conventum

Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite ö...

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek

Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, fö...

Man gripen misstänkt för grov misshandel

En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. ...

Kommunen varnar för falsk hemtjänstpersonal

Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara ...

FotoFredag: Norrskensfeber i Sverige – men…

FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken...

Foto: Axel Öberg, Försvarsmakten

Därför syns militära fordon i Lindesberg

Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.

22 januari 2026 klockan 09:34 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Borlänge tar sin revansch på Lindlöven
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig...
21 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Krog och polis hårt kritiserade i sociala medier efter akut sjukdomsfall: ”Otroligt onödigt”
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en krogg...
21 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lugnande besked till glassälskare: Daimstruten blir kvar!
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala ...
21 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-21

2026-01-21

2026-01-20

2026-01-20

2026-01-19

2026-01-19

2026-01-17

2026-01-16

2026-01-16

2026-01-16

2026-01-16

2026-01-15

2026-01-15

2026-01-15

2026-02-03 15:17