Kommunstyrelsen har gett Tillväxtförvaltningen i uppdrag att se hur biografen kan drivas mer kostnadseffektivt och utvecklas. Detta har i vissa led tolkats som att man istället siktar på en avveckling och slutgiltig nedläggning.
– Jag förstår inte hur man har kunnat tolkat det här så fel. Biografen skall inte alls läggas ner, vi vill att den utvecklas och används ännu mer än den görs idag, kommenterar kommunstyrelsens ordförande, Irja Gustavsson.
Biografen i Lindesberg äskar mer pengar till verksamheten. Det handlar om 500 000 kronor årligen. Politikerna har inte avsatt den begärda summan i 2018 års budget – utan vill istället att man utreder möjligheterna att bedriva verksamheten mer kostnadseffektivt. Därför har kommunstyrelsen gett Tillväxtförvaltningen i uppdrag att utreda om biografen kan drivas mer kostnadseffektivt än idag.
Kommunstyrelsens ordförande, Irja Gustavsson, säger att ambitionen är att finna ett sätt att utveckla biografen i Lindesberg och hon menar att det inte alls kommer att bli fråga om att stänga bion för gott, vilket har varit ett rykte som dundrat den senaste tiden.
– Nej, absolut inte! Jag förstår inte hur man har kunnat tolkat det här så fel. Biografen skall inte alls läggas ner, vi vill att den utvecklas och används ännu mer än den görs idag. Vi har alltså bara gett tjänstemännen i uppdrag att komma med förslag på hur biografen kan drivas vidare mer kostnadseffektivt, säger Gustavsson.
Ryktesspridningen har bland annat uppkommit av att nätverket Lindekultur uppmärksammat biografens ekonomiska situation – och vädjan om mer pengar. Detta snappades upp av SVT Nyheter, som i en publicering gav sken om nedläggningshotet. Texten korrigerades senare efter att politikerna påpekat felaktigheterna.
Redan nu har det från tjänstemannasidan kommit förslag på att låta flytta bion från Folkets Hus till Lindeskolans Aula, som nyligen rustades upp till en toppmodern anläggning för evenemang av alla de slag.
– Idag hyr bion lokalen av en privat fastighetsägare. Att flytta till aulan har visserligen sina fördelar, men sedan är frågan om det går att skapa den mysiga biokänslan i aulan. Vi vill ju ha en biograf som lockar besökare, annars är risken att man åker till Örebro för att se film, säger Irja Gustavsson.
Oavsett vad den pågående utredningen kommer påvisa, trycker kommunstyrelsens ordförande hårt på att det inte kommer att bli aktuellt att stänga bion för gott.
– Nej, en ort av Lindesbergs storlek behöver en biograf, så är det bara.
Så oavsett vad som nu sker, kommer biografen inte att läggas ner?
– Den kommer inte att läggas ner, vi skall ha kvar vår biograf i Lindesberg, säger Irja Gustavsson.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har publiken växt sig större. I veckan kom det glädjande rapporter om att lokalartistens populära rockballad ”Believing” har fått över en miljon lyssningar hos streamingjätten Spotify.
– Det har gått fort men jag är otroligt ödmjuk och tacksam, säger artisten.
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de vill läsa under sin kommande gymnasietid. I år kunde man även presentera det helt nya Industritekniska programmet, som olika företagsrepresentanter stolt visade upp.
Örebro län har under hösten drabbats hårt av flera stora varsel, vilket nu hotar hundratals arbetstillfällen i länet. Situationen är särskilt oroande på mindre orter som exempelvis Guldsmedshyttan, där en nedläggning påverkar hela lokalsamhället. Tisdagen den 7 oktober besökte Ardalan Shekarabi, Socialdemokraternas arbetsmarknadspolitiska talesperson, företagsledningen på Baettr, för att lyssna till de lokala rösterna som nu står mitt i krisen.
– Det är människor med vanliga inkomster som får betala priset när regeringen saknar en plan för fler jobb och starkare tillväxt, säger han i ett pressmeddelande.