Tidigt på fredagsmorgonen genomfördes en kupp mot Gösta Erikssons Ur & Guld på Kristinavägen. En ensam gärningsman slog sig in i butiken och stal klockor till ett värde av 40 000 kronor.
Klockan var strax före fyra i morse då larmet utlöstes efter att gärningsmannen slagit in rutan i entrédörren med ett stort järnspett. Boende på andra sidan gatan vaknade av oljudet och hann se att gärningsmannen var ensam och försvann norrut i en liten vit bil av okänt märke.
Butiksföreträdare Mats och Lena Eriksson underrättades tidigt i morse om inbrottet och begav sig ner till butiken i alla hast. Vid en första snabbinventering kunde det konstateras att gärningsmannen bara tagit några få exklusiva armbandsur som låg framme på disken.
-Troligtvis blev han väl stressad av något eftersom endast ett fåtal klockor saknas, vad vi kunnat se hittills i alla fall, konstaterar Mats.
Dock handlar det ändå om ett sammanlagt värde av cirka 40 000 kronor. Men det hade kunnat vara mycket värre. I butiken står nämligen flera stora klockställ med dyrare modeller.
Polisen gjorde i natt en brottsplatsundersökning.
Polis kallades till fel adress – missade gärningsmannen
Bara ett par sekunder efter larmet ryckte en patrull ut från Lindesbergs polisstation. Uppgiften löd: inbrott pågår i Englunds Ur på Kungsgatan. Fel adress – fel butik!
-Det är ju förbannat synd att personen som anmälde inbrottet uppgav fel adress, men i efterhand har han berättat att han blev så exalterad av händelsen att han inte ens kom ihåg vad Kristinavägen heter, berättar Bengt Ericsson, närpolisen.
Patrullen åkte snabbaste vägen till adressen, alltså Kungsgatan norrut. Vid Englunds var det dock lugnt, men poliserna gick ur bilen och sökte av runt omkring innan de lämnade platsen med riktning mot Kristinavägen. Då insåg de att fel adress uppgetts i anmälan.
-Nere på Kristinavägen stod ju folk och pekade och ropade att gärningsmannen åkt iväg norrut i en liten vit bil. Hade vi fått rätt adress omedelbart så hade gärningsmannen kunnat gripas på bar gärning – så patrullen var inte direkt glada i morse när de gick av sitt pass.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.