Lång väntan på läkartid gör att många avstår från att söka vård
Närmare en femtedel av invånarna i Örebro län har avstått från att söka vård på grund av att man upplevt svårigheter att få en tid. Det visar en opinionsundersökning gjord av Novus på uppdrag av Sveriges läkarförbund. Cirka 25 procent av de tillfrågade uppger även att man ofrivilligt fått vänta mer än en vecka på att träffa läkare.
En snabb första bedömning i primärvården kan vara avgörande för att säkerställa patientens vårdbehov och minska lidande och oro. Den är också viktig för att kunna upptäcka allvarliga sjukdomar som exempelvis cancer. Dessvärre upplever många att det är svårt att få en tid hos sin vårdcentral, och en stor del patienter väljer istället att helt avstå från att söka vård, ett val som kan få allvarliga konsekvenser.
I en färsk opinionsundersökning gjord av Novus på uppdrag av Sveriges läkarförbund framkommer det att hela 23 procent av de tillfrågade i Örebro län upplever att man fått vänta mer än en vecka på att få träffa en läkare, medan 18 procent helt avstod från att söka vård eftersom de upplevde att det var svårt att få en tid.
– Tillgängligheten i primärvården, på vårdcentralerna, är för dålig. I undersökningen ser vi tydliga brister i möjligheten att få en tid. Det beror på att regionerna inte har gett vårdcentralerna tillräckliga resurser för att möta behoven, säger Läkarförbundets ordförande Sofia Rydgren Stale i ett pressmeddelande.
Läkarförbundets ordförande Sofia Rydgren Stale. Foto: Press/Sveriges läkarförbund
Sveriges Läkarförbund menar att en fast namngiven läkare skulle ge en större trygghet för patienterna, eftersom de då vet vem de ska vända sig till vid behov. Detta skulle även göra att läkaren lär känna sina patienter med återkommande vårdbehov och bättre kan ge dem stöd och behandling.
– Hela befolkningen, oavsett var i landet man bor måste få rätt till en fast läkare på sin vårdcentral. En läkare som har ett rimligt antal patienter. Politiker har lovat fast läkare, men det dröjer oacceptabelt länge eftersom resurser och satsningar på specialister i allmänmedicin är otillräckliga, säger Sofia Rydgren Stale.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
12 december 2025 klockan 11:59 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Mimikry blir huvudakt på Solsting 2026. Foto: Johan Berg
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade...
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.
10 december 2025 klockan 13:19 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
Grundade beslut
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När ...