Lång väntan på läkartid gör att många avstår från att söka vård
Närmare en femtedel av invånarna i Örebro län har avstått från att söka vård på grund av att man upplevt svårigheter att få en tid. Det visar en opinionsundersökning gjord av Novus på uppdrag av Sveriges läkarförbund. Cirka 25 procent av de tillfrågade uppger även att man ofrivilligt fått vänta mer än en vecka på att träffa läkare.
En snabb första bedömning i primärvården kan vara avgörande för att säkerställa patientens vårdbehov och minska lidande och oro. Den är också viktig för att kunna upptäcka allvarliga sjukdomar som exempelvis cancer. Dessvärre upplever många att det är svårt att få en tid hos sin vårdcentral, och en stor del patienter väljer istället att helt avstå från att söka vård, ett val som kan få allvarliga konsekvenser.
I en färsk opinionsundersökning gjord av Novus på uppdrag av Sveriges läkarförbund framkommer det att hela 23 procent av de tillfrågade i Örebro län upplever att man fått vänta mer än en vecka på att få träffa en läkare, medan 18 procent helt avstod från att söka vård eftersom de upplevde att det var svårt att få en tid.
– Tillgängligheten i primärvården, på vårdcentralerna, är för dålig. I undersökningen ser vi tydliga brister i möjligheten att få en tid. Det beror på att regionerna inte har gett vårdcentralerna tillräckliga resurser för att möta behoven, säger Läkarförbundets ordförande Sofia Rydgren Stale i ett pressmeddelande.
Läkarförbundets ordförande Sofia Rydgren Stale. Foto: Press/Sveriges läkarförbund
Sveriges Läkarförbund menar att en fast namngiven läkare skulle ge en större trygghet för patienterna, eftersom de då vet vem de ska vända sig till vid behov. Detta skulle även göra att läkaren lär känna sina patienter med återkommande vårdbehov och bättre kan ge dem stöd och behandling.
– Hela befolkningen, oavsett var i landet man bor måste få rätt till en fast läkare på sin vårdcentral. En läkare som har ett rimligt antal patienter. Politiker har lovat fast läkare, men det dröjer oacceptabelt länge eftersom resurser och satsningar på specialister i allmänmedicin är otillräckliga, säger Sofia Rydgren Stale.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Räddningstjänsten släckte bilbrand på Smedjegatan. Foto: Camilla Lagerman
Som tidigare rapporterats larmades räddningstjänsten till centrala Lindesberg under natten till onsdag. En personbil stod i lågor på parkeringen vid livsmedelsbutiken Willys.
– Vi misstänker att branden är anlagd och ärendet är rubricerat som grov skadegörelse genom brand, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I lördags gick premiären av rockfestivalen Solsting av stapeln och förvandlade Hillstreets innergård till ett levande festivalområde. Närmare 300 besökare dök upp under dagen, som bjöd på strålande sol, skön musik och en fantastisk stämning.
– Det kunde verkligen inte ha blivit bättre, det gick över förväntan, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Räddningstjänstens gamla iläggningsramp längs Strandpromenaden har nu omvandlats till en plats där invånare och besökare ges möjlighet att komma ner i vattnet på ett tryggt och säkert sätt.
– Vi hoppas att många får glädje av denna satsning och att Lindessjön blir en ännu mer inkluderande plats för avkoppling och gemenskap, säger Monica Lind, enhetschef anläggning, i ett pressmeddelande.
Rampen är en idé sprunget ur ett medborgarförslag som inkom till Tillväxtförvaltningen under förra året.
Äldre man död i drunkningsolycka
En man i 90-årsåldern har avlidit i en drunkningsolycka i Arbogaån i Fellingsbro. Detta bekräftas av polisen.
- Man fick upp den här personen p...
INSÄNDARE/DEBATT: Den medborgargranskning under vinter, vår och in på sommaren som resulterat i den polisanmälan jag skickade för lite mer än tre veckor sedan har upptäckt flera mycket oroande saker. I denna artikel kommer jag skriva om några av dem. Varje för sig vore en egen skandal. Att alla dessa förekommer samtidigt är otroligt. Och kom ihåg, detta är inte ens allt som finns.
SMHI har på torsdagseftermiddagen gått ut med en gul varning inför fredagsdygnet. Varningen gäller för stora delar av Götaland och delar av västra och inre Svealand, där det lokalt kan bildas kraftiga regnskurar med inslag av åska.
För cirka två veckor sedan, när jag åkte med bilen på samma skogsväg där jag såg de söta grävlingarna nyligen (se förra veckans FotoFredag), så fick jag se någonting jag inte var beredd på…
För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare bestämt i Lindesberg. Sju nationer, med totalt 42 tävlande, gör upp om medaljerna i Lindesberg Arena under lördagen.
– Det är mycket jobb, men det ska bli skitkul att göra det här, säger Johan Orrbo från Frövi judo.
Upplagt för sommarfynd och gömda skatter
I helgen 12-13 juli vankas ett ypperligt tillfälle att fynda det lilla extra och leta efter gömda skatter när Bergslagens Loppishelg går av ...