Svenska Bilsportförbundets banbesiktare hävdar att dragracingpremiären hade kunnat genomföras med bravur – om allt bara skötts på rätt sätt. Terje Carlin, som själv varit i Lindesberg för att besiktiga banan, ser en rad misstag som ledde till fiaskot.-T ex vet inte Länsstyrelsen vad dragracing är, varför det blev fel i tillståndsansökan, kommenterar han.
Enligt honom har SHRA uppmanats att använda en felaktig blankett när de skulle söka tillstånd för tävlingen. Uppmaningen kom från Länsstyrelsen. Blanketten i fråga är gällande rallytävlingar – och det är något helt annat än dragrace, poängterar Terje Carlin.
-Jag vill inte påstå att man gjort så här medvetet, utan att det snarare är brister i kunskaperna och kommunikationen mellan parterna. Jag känner till att kunskaperna inte är de allra bästa på området motorsport, bland annat sedan Länsstyrelsens handläggare hävdat att det bara finns tre begrepp att följa: allmän väg, terräng och bana. Det finns ett begrepp till: tillfällig bana. Det kände man tydligen inte till, säger Terje Carlin.
Svenska Bilsportförbundet anser att Lindesbergs dragracingbana är just en ”tillfällig bana” och att tävlingarna hade kunnat arrangeras enligt planen. Det föll alltså på det faktum att SHRA uppmanades använda en ”rallyblankett” istället för dragracing.