Den 11 februari får Lindesberg och Lärarförbundet besök av den kände komikern, föreläsaren och skådespelaren Özz Nûjen. Özz ska prata kring mångfald eller enfald, ett högaktuellt ämne som Lärarförbundets ordförande Linda Persson tycker ligger perfekt i tiden.
– En stor del av vår roll är att ge kompetensutveckling, däribland erbjuda bra föreläsare till våra medlemmar. Vi vill fortbilda, och det här är vårt lokala försök, kommenterar Linda Persson.
Özz Nûjen kommer ursprungligen från Turkiet, men flydde som åttaårigt barn tillsammans med sin familj till Sverige. Här har Özz Nûjen gjort sig ett välkänt namn bland annat som komiker, skådespelare i såväl filmer som TV-serier, radiopratare och föreläsare. Özz reser just nu runt med sin aktuella föreläsning som går under temat ”Mångfald eller enfald?”, något som Lärarförbundet i Lindesberg nappade på och bestämde sig för att boka in.
– Vi hade planerat för en föreläsning i höstas, och då var det en medlem på gymnasiet som gav förslaget att ta hit Özz. Özz var väldigt fullbokad när vi hörde av oss till honom i oktober, så därför tar vi det nu istället, berättar Lärarförbundets ordförande Linda Persson.
– Ämnet är väldigt brinnande just nu, att acceptera allas olikheter och respektera varandra. Kommunen har en stor utmaning med den stora flyktingströmmen, säger Linda.
Förvaltningschef Henrik Arenvang, BUN-ordförande Linda Svahn (S), kommunstyrelsens ordförande Irja Gustavsson (S), samt verksamhetschef Peter Lundell har alla tackat ja till att medverka vid Özz föreläsning.
– Vi har en väldigt bra kommunikation med förvaltningschefen, han är intresserad av att samverka och ta emot idéer, säger Linda.
Det är endast för Lärarförbundets medlemmar, och av de dryga 250 platserna är knappt hälften bokade.
– En stor del av vår roll är att ge kompetensutveckling, däribland erbjuda bra föreläsare till våra medlemmar. Vi vill fortbilda, och det här är vårt lokala försök. Vi har dessutom ett samarbete med Nora och Hällefors som köpt in sig på några platser. Det är kul att göra något såhär tillsammans, träffas och prata, säger Linda.
”Özz Nûjen använder humorns hjälp till att inspirera, tänka om och tänka till och kanske om du är mottaglig… att byta ut dina fördomar och gamla tankesätt mot kunskap och istället tänka på möjligheterna. När Özz Nûjen pratar om mångfaldsarbete i arbetslivet handlar det inte i första hand om etnisk mångfald utan om verklig mångfald”, kan man läsa på affischen.
Kvällen i Folkets Hus kommer dessutom att bjuda på, förutom Özz Nûjens timmeslånga framställning, musik av Kapell Malén som kommer att spela traditionell musik blandat med afrikanska, östeuropeiska, kurdiska och iranska melodier.
– Det är spännande och jag hoppas verkligen att ännu fler anmäler sig. Det här kommer att bli en intressant kväll, avslutar Linda.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa. På Kulturenheten är man sprudlande glada över att äntligen få vara en del av Skandinaviens största konstutställning, som hålls 13 juni till 6 september, och ser fram emot en konstsommar utöver det vanliga.
– Nu hoppas vi att fler vill kroka arm med oss för att locka folk till Lindesberg. Vi vill att det blir en riktigt härlig sommar, säger Sara Sporre.