Michael Tybell, förvaltningschef Barn- och utbildningsförvaltningen, informerade om hur eleverna kommer räknas och slussas ut. Foto: Camilla Lagerman

Larmet utlöstes av misstag: ”Mänskliga faktorn eller tekniken”

Polisen bekräftar idag att onsdagens larm om inrymning har skett av misstag, något som anses vara ett resultat av den mänskliga faktorn. Under pågående larm har en medarbetare iakttagit en person med avvikande beteende som går över Brotorpsskolans skolgård. Polisen förtydligar att den här personen inte har någonting med händelsen att göra. Förvaltningschef Michael Tybell förklarar vad man tror har hänt.
– Mänskliga faktorn eller tekniken faktiskt, där är vi inte helt säkra än, säger han.

Onsdagens dramatiska inrymning av Brotorpsskolan skapade rubriker, inte bara lokalt, utan även rikstäckande. Dagen efter börjar bilden klarna över vad som orsakade att larmet utlöstes.

Vad är det som har hänt?

– Mänskliga faktorn eller tekniken faktiskt. För att utlösa larmet krävs det både en tagg och en kod, så det krävs många steg. Vi ser vilken tagg det är som har utlöst larmet, men i samtal berättar individen att denne inte har aktiverat något larm. Men larmet har inte utlösts för att man har sett en hotbild, men när det hade gått och man håller på att inrymma ser en personal en individ komma gåendes över skolgården med något uppdraget för ansiktet och tolkat det som avvikande och hotfullt, ringer in till rektorerna som redan har upprättat en lina med 112, och berättar det här. Men sakerna hade inte med varandra att göra, förklarar förvaltningschef Michael Tybell.

Foto: Camilla Lagerman

Enligt Polisen har Brotorpsskolan och Lindbackaskolan hanterat situationen på ett mycket bra sätt. De har följt upprättade rutiner och både personal och elever har agerat rätt i en orolig situation. Skolornas system har också fungerat som de ska.

– Polisen har berömt skolorna, och de som gick in på Brotorpsskolan berättade att det var tyst och lugnt. När de skulle säkra skolan och knackade på dörrarna till klassrummen så var det knäpptyst, de fick inget svar. De har skött sig helt exemplariskt. Men att sitta där inne, både som vuxen och barn, och inte veta om det är skarpt eller inte, höra någon som knackar, med den historian vi har i Örebro, det skapar så klart jättemycket känslor, säger Tybell.

Enligt vittnesuppgifter lämnade både Lindbackaskolans rektor Elizabeth Falk samt biträdande rektor Nils Rutqvist skolan när larmet gick. Hör det till rutin att rektorer agerar så?

– När larmet går ska man antingen inrymma och barrikadera sig, eller ta sig till en säker plats. Om man barrikaderar sig är det ju radiotystnad som gäller, så där valde man att ta sig i säkerhet utanför skolan, men i nära anslutning, för att upprätta en lina med polisen och vara med och styra skolan, säger Tybell.

Polisen är tydliga med att det inte finns någon hotbild mot någon av kommunens skolor, och under torsdagen hade man undervisning som vanligt. Trots det var 180 elever frånvarande på Brotorpsskolan, samt en tredjedel av eleverna på Lindbackaskolan.

Hur arbetar ni trygghetsskapande?

– Polisen har varit på skolorna och visat sig, på Brotorp har man varit runt i alla klasser, och poängterat att de är där för att se hur de mår och tala om att det inte fanns något farligt igår. Dessutom har vi ordentligt förstärkt med elevhälsan, vi har tagit från de andra skolorna och även från gymnasiet, till både Lindbacka och Brotorp. Men det absolut mest trygghetsskapande är att eleverna kommer tillbaka och träffar sin vanliga lärare som de är trygga med, avslutar Tybell.

Publicerad 16 oktober 2025 klockan 16:39

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Lisa Nilsson och Klara Sahlén hamnade mitt i kaoset när barn flydde till Mejk. Foto: Camilla Lagerman

Lisa och Klara tog hand om ledsna och chockade barn: ”Såg skräcken i deras ögon”

Klockan 12:45 på onsdagseftermiddagen hamnade Lisa Nilsson och Klara Sahlén mitt i ett kaos av gråtande, chockade och skräckslagna barn, som hade sökt skydd hos Mejk. På ren instinkt tog de, och deras kollegor, hand om barnen och gav dem en trygg famn i väntan på deras oroliga föräldrar.
– Jag blev som en robot, jag ville bara få hem barn, förklarar Lisa.

16 oktober 2025 klockan 15:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Tacksamhet mitt i all oro

INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.

16 oktober 2025 klockan 14:26 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Så påverkas öppettiderna när anläggningen renoveras

Badhuset Energikällan genomför nu en omfattande renovering av vattenreningsanläggningen som påverkar...

Nu hävs inrymningen – eleverna slussas ut

Polisens insats i Lindesberg pågår fortfarande efter det tidigare inrymningslarmet på Brotorpsskolan. Man vä...

Inrymningslarm på skola – polisen: ”Läge grönt”

Brotorpsskolan i Lindesberg undersöks av polis sedan skolans inrymningslarm har gått. ...

Tungt beväpnad polis fanns på plats under insatsen. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Insatsen vid Brotorpsskolan avslutad – detta har hänt

Det som började som en helt vanlig skoldag förvandlades snabbt till ett inferno av beväpnade poliser, helikoptrar och ett ständigt pågående larm om inrymning på Brotorpsskolan i Lindesberg. Strax efter klockan 15 kunde de sista eleverna lämna skolan, och återförenas med sina oroliga föräldrar.
– När det händer sådana här större händelser vill vi ta det säkra före det osäkra, vi vet ju inte förrän vi har genomsökt skolan, så då tar vi alla resurser vi har. Därför kom helikoptrar och insatsstyrkan, vi tömmer polisstationerna och åker hit så fort som möjligt, säger kommissarie Stefan Toll.

15 oktober 2025 klockan 17:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Trafikolycka i Storå: ”Klagar på smärtor i nacken”

Två personbilar var inblandade i en trafikolycka i Storå på onsdagsmorgonen. Enligt polisens initiala uppgifter skall det röra sig om en påkörning bakifrån.

15 oktober 2025 klockan 08:17 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Rektorn dementerar uppgifter om utrymning
Redan på tisdagsmorgonen blev skolledningen varse om hotet som riktats mot Lindbackaskolan, genom ett budskap som klottrats på en av skolans väggar...
14 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Polisen om ”hotet” på skolan: ”Saknar bäring”
Polisen har kommit fram till att den hotbild som tidigare skapat oro på Lindbackaskolan i Lindesberg, inte var annat än rent ofog. - Det bedöms ...
14 oktober 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Föräldrar hämtade hem elever efter hotfullt budskap
Polisen har på tisdagen larmats ut till Lindbackaskolan med anledning av en misstänkt hotbild. Vårdnadshavare har uppmanats att hämta hem sina ...
14 oktober 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Foto: Jennie Einarsson

Pappersbruket blir maträtt – orkestrerat av stjärnkocken Paul Svensson

Frövifors får en ny smakprofil när studenter vid Restaurang- och hotellhögskolan i Grythyttan – under ledning av stjärnkocken Paul Svensson – skapar en måltidsupplevelse som speglar platsens själ och historia.
– Du kan servera en mycket mer engagerande och spännande historia på tallriken om maten har förankring i den plats du verkar på, säger Annika Göran Rodell, lärare vid Restaurang- och hotellhögskolan i Grythyttan.

14 oktober 2025 klockan 10:45 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Tamara Kulumbegashvili, IJF

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima

Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.

13 oktober 2025 klockan 15:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Hovrätten ger avslag för tortyrmördaren från Aspa

Kjell-Åke Johansson, som i november 2002 dömdes till livstids fängelse vid Lindesbergs Tingsrätt för ...

bildspel Lindlöven håller sig obesegrade efter fyra matcher

Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den ...

Polisen grep misstänkt kvinnomisshandlare

En man i 35-årsåldern greps på lördagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en kvinna han har en nära ...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Man misshandlad i natt

En man i 25-årsåldern blev under natten till söndag misshandlad i en bostad i norra kommundelen. Polisen har inlett en förundersökning – ingen misstänkt gärningsperson har identifierats eller frihetsberövats.

12 oktober 2025 klockan 11:26 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Första helgmatchen slutar med solklar seger

Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat...

Stöldgods anträffat i Fellingsbro – stals i Örebro

Tidigare i veckan stals ett släp i Örebro. Nu har man hittat det - i Fellingsbro.

Efter flytten – Lindesnickar’ns nya kurs kräver rejäla tag

I en ladugård från 1800-talet i Lysfalla har Lindesnickar’n Kenneth Andersson funnit...

FotoFredag: Tretåig skogsjuvel

FOTOKRÖNIKA: När jag nyligen var ute och åkte en vända, så kom jag fram till en plats där jag hörde väldigt mycket ...

JUST NU: Trafikolycka med flera fordon inblandade

UPPDATERAD KL. 13.40: Två personbilar var inblandade i en trafikolycka under fredagsförmiddagen. Olyckan ...

Smygpremiär för actionthriller som spelades in i Rockhammar – se trailern här

Under hösten 2024 spelades thrillerfilmen "Vi dör i natt" in på Nisses ...

Visualisering av Hitachis nya lagerbyggnad i Ludvika. Bild: Vektor Arkitektur

Lindeföretaget ska bygga ett jättelager i Dalarna: ”Otroligt kul”

Det som började som en lokal byggfirma har vuxit till ett etablerat bolag med uppdrag över hela Mellansverige. Nu har Lindesbergs Bygg landat sitt största projekt hittills: byggnationen av Hitachis nya lagerlokaler i Ludvika – 103 000 kvadratmeter till ett värde av närmare en miljard kronor.
– Det här är utan tvekan det största vi har gjort. Det känns otroligt kul, säger Johan Svensson, grundare och vd för Lindesbergs Bygg.

9 oktober 2025 klockan 15:30 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Köttstöld stoppades – polisen ger personalen en eloge: ”Bra gjort”
Två personer försökte på torsdagen att stjäla kött från en livsmedelsbutik på industriområdet i Lindesberg. Stölden genomskådades dock av ...
9 oktober 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Här har räddningstjänsten stängt riksvägen efter kilometerlångt oljeutsläpp
Nerikes Brandkår har larmats ut till riksväg 50 där ett oljeutsläpp har skett från en lastbil. Enligt SOS Alarm har saneringsarbetet påbörjats...
9 oktober 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Nu öppnas fritidsgård för unga med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar
Med start tisdag 14 oktober får Lindesberg en ny fritidsgård som är anpassad för ungdomar med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar (NPF). - ...
9 oktober 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-10-09

2025-10-08

2025-10-08

2025-10-08

2025-10-07

2025-10-07

2025-10-07

2025-10-07

2025-10-06

2025-10-06

2025-10-06

2025-10-06

2025-10-06

2025-10-16 17:56