Lindekillarna Per Fritzell och Leif Svensson kommer bägge medverka i höstens säsong av TV4´s tävlingsprogram Fångarna på fortet.-Vi kommer eventuellt att få tävla mot varandra också, kommenterar Fritzell.
TV4´s presstjänst bekräftar idag att inspelningen av höstens Fångarna på fortet kommer att ha de bägge Lindesbergarna med i ett av programavsnitten. Exakt vilket är inte klart då man fortfarande håller på och sammanställer lagen och deltagarna. Klart är dock att Fritzell och Svensson är redo att ta sig an fortets fängelsehålor och vad som döljer sig däruti.
-Inspelningen av Fångarna på fortet sker mellan 9-20 juni, först då kan vi med säkerhet säga hur laguppställningen ser ut, informerar Martin Nersing på TV4´s presstjänst.
Leif Svensson är dessutom aktuell i ett annat tävlingsprogram på samma kanal.
-Leif har ju precis varit med i inspelningen av Robinson, så han kommer synas mycket i rutan i höst, avslutar Martin Nersing.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.