LIF tog poäng i sista minuten

Det såg svårt ut för LIF Lindesberg när man gick in för matchens sista minut. Trots en femmålsledning i den första halvleken så ändrades ställningen till 30-32, när matchen skulle avgöras. Med en stark insats från hemmalaget fick man med sig två snabba mål på 45 sekunder, medan målvakt, Tom Shev Tov, säkrade en poäng till tabellen.

Inga vaccinationspass behövdes när publiken gästade Lindesberg Arena för en ny hemmamatch under lördagen. Tabellsexan VästeråsIrsta HF gästade Arenan i en match som på förhand skulle bli tuff.
Motståndarna kommer nyligen från seger mot Kungälv medan LIF Lindesberg har haft svårt att hitta ett spel utan tekniska fel.

Väl igång i matchen kunde LIF omedelbart ta kommandot. Trots en jämn inledning med 1-1 efter två spelade minuter, visade LIF Lindesbergs anfall vara starkare än Västeråsförsvaret. Både Oskar Cosmo och Filip Ottosson fick fina lägen och kunde båda göra två raka mål vardera medan Västerås hade svårt att ta sig igenom det aggressiva LIF-försvaret.

Med 13-8 började hemmalagets spel svaja vilket gav Västerås en chans att jämna ut målsiffrorna. Gästerna tog ikapp och fick även med sig ett mål på öppen kasse under en utvisning på målstarka Max Broman.

En tuff situation i anfall med tre sekunder kvar, gav LIF en målchans som togs av Jesper Nilsson. Skottet kom i ett sex mot fem spel där bollen tog sig in i nätet när slutsignalen gav signal för halvtidsvila.

Med en tremålsledning och ett starkare försvarsspel in för den avgörande halvleken fanns det ännu förhoppningar för två, mycket viktiga, poäng.

Ett målbyte inledde halvleken där Asso Eliassi, med hjälp av stolpen, fick med sig dubbla bollar i bortanätet. LIF-spelet gav vika där Västerås bjöds in till nya målchansen och kvitteringen, 23-23, kom snabbt. Anfallsspelet i bortalaget var i högsta växeln och efter flera kvitteringar, kunde Västerås ta ledning med tretton minuter kvar av matchen.

Även tränare ”Preben” fick en svettig match på bänken. Foto: Hasse Persson.

Flera mardrömsnyheter kom för LIF, där lagets stora målskytt Oskar Cosmo tilldömdes ett rött kort efter att armarna lagt sig för nära halsen på en motståndare.

När minuten återstod såg det mörkt ut för LIF. Med 30-32 på poängtavlan påbörjades en intensiv sista minut. Det blev ett hektiskt ”man mot man-spel” på planen som visade sig vara till hemmalagets fördel. Två bollar stals vilket även skapade två mål, där en kvittering säkrades med trettio sekunder kvar.

Västerås fick det sista anfallet där matchens sista skott kom med bara sekunder kvar. Hemmamålvakten Tom Shev Tov hade en tuff halvlek bakom sig men skapade ändå matchens största jubel, efter att han räddat matchens sista skott som säkrade en poäng till tabellen.

Den färska poängen är viktig för LIF Lindesberg som nu delar bottenplaceringen med både Kärra och Anderstorp. Med -78 i målskillnad placerar sig LIF som nästjumbo och är i stort behov av poäng för att undvika en automatisk nedflyttning till Division 1.

Resultat LIF Lindesberg-VästeråsIrsta HF
Slutresultat
: 32-32 (18-15)
Matchvärd: Lågprisvaruhuset Mejk
Publik: 418 personer

Målgörare: Max Broman (5), Filip Ottosson (5), Fredrik Karlsson (4), Asso Eliassi (4), Oskar Cosmo (4), Jesper Nilsson (3), Joakim Bååk (3), Fabian Lindholm (2), Joel Karlström (1), Erik Persson (1)

Räddningar:
Tom Shev Tov: 24 skott, 7 räddningar (29%)
Lucas Wallinder: 18 skott, 4 räddningar (22%)

Matchens Lirare: Filip Ottosson

Nästa planerade match: Onsdag 16:e februari vs Anderstorps SK i Anderstorps Sporthall med matchstart kl. 19.00

Publicerad 12 februari 2022 klockan 21:46

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Lindesberg i den absoluta botten när företagare sagt sitt

I 25 år har Svenskt Näringsliv tagit pulsen på företagsklimatet i Sveriges kommuner. Efter att 100 företagare i Lindesberg gett sin syn på läget står det nu klart att det sammanfattande omdömet för företagsklimatet i kommunen är det lägsta sedan 2002.
– Det ser inte bra ut när företagen, på en sexgradig skala, sätter 2,58 i betyg på vilket sammanfattande omdöme man vill ge företagsklimatet i kommunen, säger Karl Hulterström från Svenskt Näringsliv.

20 maj 2025 klockan 12:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Judofestivalen lockade storpublik till arenan

Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.

19 maj 2025 klockan 14:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder

En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs ...

Reflektion över fru Klockars uttalanden

REPLIK: Tack Monika för att du så tydligt i din insändare i din insändare talar om hur du ser på din roll som vice ...

Öppet brev till Lindesbergs kommun: ”Var ligger MILJÖEFFEKTEN???”

INSÄNDARE/DEBATT: Avseende planerad vindkraft i området Morskoga/Bergshyttan/Gr...

Genrebild. Foto: Ida Lindkvist

Räddningstjänsten släcker seglivad majbrasa

Just nu befinner sig räddningstjänsten i Storå med anledning av en mindre brand i terrängen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det röra sig den majbrasa som brann där på Valborgsmässoaftonen som blossat upp igen.
– Det brinner med öppna lågor och det finns i nuläget ingen prognos för hur länge man kommer att behöva arbeta med branden, uppger larmoperatör.

18 maj 2025 klockan 13:57 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Systemfelen i Lindesberg kvarstår – oavsett politisk turbulens

INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.

17 maj 2025 klockan 10:58 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

FotoFredag: Fåglar högt & lågt
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga ...
16 maj 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Vill utrota HPV-relaterad cancer – men för få vaccinerar sig
I en satsning för att utrota livmoderhalscancer finns ett vaccinationserbjudande till kvinnor födda 1994–1999, där gratis vaccinering mot HPV ...
15 maj 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Sanningen bakom!
INSÄNDARE/DEBATT: Det ligger ett långvarigt underskott bakom socialnämndens ekonomi. Vi har en ekonomi som är svår att budgetera för. Ett enda ...
15 maj 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Ramträffen 2024 lockade 115 mountainbike-entusiaster till Ramsberg. Foto: Privat

Efter fjolårets fullträff – nu samlas MTB-cyklisterna i trollskogen igen

Efter fjolårets succépremiär återvänder nu MTB-loppet Ramträffen till de trolska skogarna i Ramsberg. På rullstensåsar, längs sjöar, över raviner och genom spektakulära installationer mitt ute i naturen går loppet som lockar cyklister från hela Sverige.
– Vi fick fler anmälda än vi hade räknat med förra året och väldigt fint beröm för våra leder, så vi kör igen i år, säger Henrik Björkman från Ramsbergs idrottsförening.

14 maj 2025 klockan 16:05 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Jari Mehtäläinen ordförande i socialnämnden. Foto: Camilla Lagerman/Fredrik Norman

Två dygn av politiskt kaos – detta har hänt

Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.

13 maj 2025 klockan 17:48 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Han blir ny VD för FALAB/LIBO: ”Nu börjar ett nytt kapitel”

I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad ...

Sex nya nordiska mästare i Frövi judo efter helgens tävlingar

Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tä...

bildspel Bränna däck under kontrollerade former blev en omedelbar succé: ”Jättekul”

I samband med Vårmönstringen i lördags anordnades Lindesbergs fö...

Alvin och Algot Asserholt förevigade dagen med ett kort tillsammans med Kevin Walker. Foto: Jennie Einarsson

bildspel Stjärnor och idoler när IFK Lindesberg firade 120 år

Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.

12 maj 2025 klockan 10:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Bildspel: Vårfesten blev en stor succé

Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The ...

bildspel Folkfest när Vårmönstringens cruising mullrade fram

Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala ...

Ansvar måste utkrävas – Socialnämnden bör inte beviljas ansvarsfrihet

INSÄNDARE/DEBATT: Den 12 maj ska kommunfullmäktige fatta beslut om ansvarsfrihet f...

bildspel Bildextra: Vårmönstringen 2025 i bilder

Trots envisa regnskurar och mörka moln var stämningen på topp under årets Vårmönstring. På Lindeskolans stora gr...

Vårfesten vädersäkras med 300 kvadratmeter stort tält

Imorgon, lördag är det dags för den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar ...

FotoFredag: Kindla

Sedan förra helgen har jag varit hemma och sjuk, så kameran har fått vila mer än vanligt - men jag hann med att besöka ett av Örebro lä...

Foto: Fredrik Norman

Lokal Vindbruksplan i Lindesbergs kommun!

INSÄNDARE/DEBATT: I Lindesbergs Översiktsplan framgår att man ser positivt på utbyggnad av vindkraftverk i kommunen och att en lokal s.k. Vindbruksplan är på gång och angelägen. Vi i Miljöpartiet de gröna i Lindesberg förhåller oss positiva till en Lokal Vindbruksplan. Vi har även en rad synpunkter och krav på planens innehåll, som vi önskar delge er läsare i denna insändare/artikel.

9 maj 2025 klockan 11:23 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Tomas, Lillemor och Pär-Ove, vi behöver svar – inte era känslor
REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas – utan att drabba elever, lärare eller landsbygd. Svaret ...
9 maj 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Nyhet på Vårmönstringen blir en riktig rökare: ”De modiga kommer till oss”
På lördag 10 maj är det dags för 2025 års upplaga av den omåttligt populära folkfesten Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals ...
8 maj 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Moderaternas svar till Storåupproret: ”Besviken och oroad”
INSÄNDARE/DEBATT: Jag börjar med att säga att jag blir både besviken och oroad. Besviken blir jag eftersom jag har haft stort förtroende för ert...
8 maj 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-05-08

2025-05-07

2025-05-07

2025-05-07

2025-05-07

2025-05-06

2025-05-05

2025-05-05

2025-05-05

2025-05-02

2025-05-02

2025-05-02

2025-05-01

2025-04-30

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-05-20 15:26