Att bygga i trä ligger helt rätt i tiden, tycker riksdagsmannen Ola Johansson och Mats Dahlström som är oppositionsråd i Falun och har ett djupt engagemang i träbyggnadsteknik. Tidigare i veckan gjorde dessa två centerpolitiker ett besök i Lindesberg för att titta närmare på den nya förskolan som inte bara är byggd i trä utan också är ett så kallat passivhus.
Tillsammans med Centerpartiets lokala representanter Jonas Kleber och Björn Pettersson samt Libos VD Roger Sixtensson, fick gästerna stilla sin nyfikenhet med ett besök vid förskolan på Kyrkberget på måndagseftermiddagen. Deras besök i Lindesberg var en del i en längre studieresa för att titta på nybyggen enligt träbyggnadsteknik.
– När man bygger annorlunda röner det intresse, påpekar oppositionsråd Jonas Kleber.
Och visst är förskolan annorlunda på många sätt och vis. Från fastighetsägaren sida påpekas att vi inte skall vara blyga för att sträcka på oss mellanåt.
– Jag tycker vi skall bli bättre på att skryta lite över vad vi faktiskt kan åstadkomma här i Lindesberg, kommenterar Roger Sixtensson, VD för det kommunala fastighetsbolaget Lindesbergsbostäder.
Mats Dahlström, centerpartistiskt oppositionsråd i Falun, blev mycket imponerad av förskolan och har svårt att hålla tillbaka superlativen.
– Det här var ett väldigt fascinerande och bra bygge och jag hade inte haft något emot att mina barnbarn fick chansen gå i en sådan här skola, säger oppositionsråd Mats Dahlström.
Mats anser att Lindesberg har gjort rätt där andra ibland gör fel.
– När man skall bygga klimatsmart så är trä det absolut bästa materialet. Här gör vissa fel ibland och väljer det sämsta tänkbara byggnadsmaterialet som är betong, säger han.
På hemmaplan råder samma behov av förskoleplatser som Lindesberg hade innan bygget av den runda förskolan.
– Vi håller på med en upphandling just nu och precis som i Lindesberg skall det vara en förskola byggd i trä, men vi kommer inte att bygga en rund sådan, tillägger Mats Dahlström.
Det Lindesberg har gemensamt med gästande politiker, är att man tittar med viss avund på Växjö. I det snålaste av Småland kan man bygga så kostnadseffektivt så t o m smålänningarna anser det vara billigt. Man pratar om ungefär en halvering av produktionskostnaden.
– Vi har ju varit nere på studiebesök där för att lära oss hur de har lyckats med detta. Och visst har vi haft nytta av den resan, säger Roger Sixtensson.
Han syftar på den upphandling som pressade ner prisbilden markant och stämplades som ett trendbrott i Lindesberg. Upphandlingen var byggnadsprojektet Strandskolan. Lägsta bud blev 44 miljoner kronor. Högsta bud 57,6 miljoner.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.