Att bygga i trä ligger helt rätt i tiden, tycker riksdagsmannen Ola Johansson och Mats Dahlström som är oppositionsråd i Falun och har ett djupt engagemang i träbyggnadsteknik. Tidigare i veckan gjorde dessa två centerpolitiker ett besök i Lindesberg för att titta närmare på den nya förskolan som inte bara är byggd i trä utan också är ett så kallat passivhus.
Tillsammans med Centerpartiets lokala representanter Jonas Kleber och Björn Pettersson samt Libos VD Roger Sixtensson, fick gästerna stilla sin nyfikenhet med ett besök vid förskolan på Kyrkberget på måndagseftermiddagen. Deras besök i Lindesberg var en del i en längre studieresa för att titta på nybyggen enligt träbyggnadsteknik.
– När man bygger annorlunda röner det intresse, påpekar oppositionsråd Jonas Kleber.
Och visst är förskolan annorlunda på många sätt och vis. Från fastighetsägaren sida påpekas att vi inte skall vara blyga för att sträcka på oss mellanåt.
– Jag tycker vi skall bli bättre på att skryta lite över vad vi faktiskt kan åstadkomma här i Lindesberg, kommenterar Roger Sixtensson, VD för det kommunala fastighetsbolaget Lindesbergsbostäder.
Mats Dahlström, centerpartistiskt oppositionsråd i Falun, blev mycket imponerad av förskolan och har svårt att hålla tillbaka superlativen.
– Det här var ett väldigt fascinerande och bra bygge och jag hade inte haft något emot att mina barnbarn fick chansen gå i en sådan här skola, säger oppositionsråd Mats Dahlström.
Mats anser att Lindesberg har gjort rätt där andra ibland gör fel.
– När man skall bygga klimatsmart så är trä det absolut bästa materialet. Här gör vissa fel ibland och väljer det sämsta tänkbara byggnadsmaterialet som är betong, säger han.
På hemmaplan råder samma behov av förskoleplatser som Lindesberg hade innan bygget av den runda förskolan.
– Vi håller på med en upphandling just nu och precis som i Lindesberg skall det vara en förskola byggd i trä, men vi kommer inte att bygga en rund sådan, tillägger Mats Dahlström.
Det Lindesberg har gemensamt med gästande politiker, är att man tittar med viss avund på Växjö. I det snålaste av Småland kan man bygga så kostnadseffektivt så t o m smålänningarna anser det vara billigt. Man pratar om ungefär en halvering av produktionskostnaden.
– Vi har ju varit nere på studiebesök där för att lära oss hur de har lyckats med detta. Och visst har vi haft nytta av den resan, säger Roger Sixtensson.
Han syftar på den upphandling som pressade ner prisbilden markant och stämplades som ett trendbrott i Lindesberg. Upphandlingen var byggnadsprojektet Strandskolan. Lägsta bud blev 44 miljoner kronor. Högsta bud 57,6 miljoner.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Lördag 15 november drar Gåvobodens årliga julklappsinsamling igång – en tradition som varje år sprider julglädje hos utsatta barnfamiljer i Lindesbergs kommun. På Nya Snickerifabriken står nu den stora julklappssäcken redo att ta emot gåvor från allmänheten. Initiativtagaren Elin Olofsson hoppas åter på ett varmt gensvar från alla som vill bidra till att göra julen lite ljusare för de barn som behöver det mest.
– Jag hoppas att vi ska kunna hjälpa till att minska den stress som många känner inför julen. Det är en sådan hets kring att ha det nyaste och senaste, och många har kanske inte den möjligheten, säger Elin Olofsson från Gåvoboden.