Att bygga i trä ligger helt rätt i tiden, tycker riksdagsmannen Ola Johansson och Mats Dahlström som är oppositionsråd i Falun och har ett djupt engagemang i träbyggnadsteknik. Tidigare i veckan gjorde dessa två centerpolitiker ett besök i Lindesberg för att titta närmare på den nya förskolan som inte bara är byggd i trä utan också är ett så kallat passivhus.
Tillsammans med Centerpartiets lokala representanter Jonas Kleber och Björn Pettersson samt Libos VD Roger Sixtensson, fick gästerna stilla sin nyfikenhet med ett besök vid förskolan på Kyrkberget på måndagseftermiddagen. Deras besök i Lindesberg var en del i en längre studieresa för att titta på nybyggen enligt träbyggnadsteknik.
– När man bygger annorlunda röner det intresse, påpekar oppositionsråd Jonas Kleber.
Och visst är förskolan annorlunda på många sätt och vis. Från fastighetsägaren sida påpekas att vi inte skall vara blyga för att sträcka på oss mellanåt.
– Jag tycker vi skall bli bättre på att skryta lite över vad vi faktiskt kan åstadkomma här i Lindesberg, kommenterar Roger Sixtensson, VD för det kommunala fastighetsbolaget Lindesbergsbostäder.
Mats Dahlström, centerpartistiskt oppositionsråd i Falun, blev mycket imponerad av förskolan och har svårt att hålla tillbaka superlativen.
– Det här var ett väldigt fascinerande och bra bygge och jag hade inte haft något emot att mina barnbarn fick chansen gå i en sådan här skola, säger oppositionsråd Mats Dahlström.
Mats anser att Lindesberg har gjort rätt där andra ibland gör fel.
– När man skall bygga klimatsmart så är trä det absolut bästa materialet. Här gör vissa fel ibland och väljer det sämsta tänkbara byggnadsmaterialet som är betong, säger han.
På hemmaplan råder samma behov av förskoleplatser som Lindesberg hade innan bygget av den runda förskolan.
– Vi håller på med en upphandling just nu och precis som i Lindesberg skall det vara en förskola byggd i trä, men vi kommer inte att bygga en rund sådan, tillägger Mats Dahlström.
Det Lindesberg har gemensamt med gästande politiker, är att man tittar med viss avund på Växjö. I det snålaste av Småland kan man bygga så kostnadseffektivt så t o m smålänningarna anser det vara billigt. Man pratar om ungefär en halvering av produktionskostnaden.
– Vi har ju varit nere på studiebesök där för att lära oss hur de har lyckats med detta. Och visst har vi haft nytta av den resan, säger Roger Sixtensson.
Han syftar på den upphandling som pressade ner prisbilden markant och stämplades som ett trendbrott i Lindesberg. Upphandlingen var byggnadsprojektet Strandskolan. Lägsta bud blev 44 miljoner kronor. Högsta bud 57,6 miljoner.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.