Att bygga i trä ligger helt rätt i tiden, tycker riksdagsmannen Ola Johansson och Mats Dahlström som är oppositionsråd i Falun och har ett djupt engagemang i träbyggnadsteknik. Tidigare i veckan gjorde dessa två centerpolitiker ett besök i Lindesberg för att titta närmare på den nya förskolan som inte bara är byggd i trä utan också är ett så kallat passivhus.
Tillsammans med Centerpartiets lokala representanter Jonas Kleber och Björn Pettersson samt Libos VD Roger Sixtensson, fick gästerna stilla sin nyfikenhet med ett besök vid förskolan på Kyrkberget på måndagseftermiddagen. Deras besök i Lindesberg var en del i en längre studieresa för att titta på nybyggen enligt träbyggnadsteknik.
– När man bygger annorlunda röner det intresse, påpekar oppositionsråd Jonas Kleber.
Och visst är förskolan annorlunda på många sätt och vis. Från fastighetsägaren sida påpekas att vi inte skall vara blyga för att sträcka på oss mellanåt.
– Jag tycker vi skall bli bättre på att skryta lite över vad vi faktiskt kan åstadkomma här i Lindesberg, kommenterar Roger Sixtensson, VD för det kommunala fastighetsbolaget Lindesbergsbostäder.
Mats Dahlström, centerpartistiskt oppositionsråd i Falun, blev mycket imponerad av förskolan och har svårt att hålla tillbaka superlativen.
– Det här var ett väldigt fascinerande och bra bygge och jag hade inte haft något emot att mina barnbarn fick chansen gå i en sådan här skola, säger oppositionsråd Mats Dahlström.
Mats anser att Lindesberg har gjort rätt där andra ibland gör fel.
– När man skall bygga klimatsmart så är trä det absolut bästa materialet. Här gör vissa fel ibland och väljer det sämsta tänkbara byggnadsmaterialet som är betong, säger han.
På hemmaplan råder samma behov av förskoleplatser som Lindesberg hade innan bygget av den runda förskolan.
– Vi håller på med en upphandling just nu och precis som i Lindesberg skall det vara en förskola byggd i trä, men vi kommer inte att bygga en rund sådan, tillägger Mats Dahlström.
Det Lindesberg har gemensamt med gästande politiker, är att man tittar med viss avund på Växjö. I det snålaste av Småland kan man bygga så kostnadseffektivt så t o m smålänningarna anser det vara billigt. Man pratar om ungefär en halvering av produktionskostnaden.
– Vi har ju varit nere på studiebesök där för att lära oss hur de har lyckats med detta. Och visst har vi haft nytta av den resan, säger Roger Sixtensson.
Han syftar på den upphandling som pressade ner prisbilden markant och stämplades som ett trendbrott i Lindesberg. Upphandlingen var byggnadsprojektet Strandskolan. Lägsta bud blev 44 miljoner kronor. Högsta bud 57,6 miljoner.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.