Linde späckas med livemusik

En grupp eldsjälar i Lindesberg gör nu allt de förmår för att resten av befolkningen ska kunna gå ut på helgerna och lyssna på liveband och ha en trevlig stund. Ambitionen är naturligtvis att stärka kulturutbudet – men också att sudda ut ett begrepp som varit starkt rotat: ”Det händer aldrig något i stan”.

En rad olika föreningar, restauranger och privatpersoner lägger ner massor av tid, arbete och slantar för att lyfta Lindesbergs nöjesprofil och liva upp staden. Vi har pratat med ett par av de engagerade människorna under senvintern och blivit införstådda med att det faktiskt är en ständig uppförsbacke att kämpa mot. Denna branta lutning består dock mest i gammalt dravel, inrotade antaganden och spekulationer, menar de. Människor som klagar på att det aldrig händer nått – men när det väl händer massor, sitter de ändå hemma och klagar enligt sedvanligt manér för klagandets skull. Detta surmulna gnäll är något arrangörerna nu kämpar för att få bort i den mån det går.

För Lindesbergs kulturliv lever som aldrig förr, inte minst på musikfronten. Såväl kända namn som ännu ej etablerade artister köar just nu för Lindescenen och det innebär att våren har så mycket mer att erbjuda i år än bara snödroppar och återvändande fågelarter.
Denna storsatsning på musik tar sin början redan ikväll (fredag 20/3). Inte mindre än tre scener bjuder på konserter. Dessa sker på Musikhuset, Bistro Bellman och Folkan #13.
Och man behöver inte vänta många timmar innan det kommer mer. Lördagen bjuder nämligen på coverbandet Flashback från Borlänge som lirar på Bellmanscenen. Samtidigt bjuds på lite lugnare musikunderhållning längre upp på gatan. På Restaurang Fenix underhåller trubadurerna David och Jesper.
Söndagen knyter samman helgen på ett alldeles enastående sätt. Som vi berättat tidigare i veckan, så gästar den forne Europegitarristen Kee Marcello Linde för en så kallad ”clinic”.

Aukustiskt hörn nytt i stan
En helt ny scen kommer öppnas fr o m nästa helg. Den nya Restaurang Corner öppnar då för inslaget ”Aucustic Corner” som satsar på aftnar med singer songwriter-kvällar. Tillställningar som alltså innebär lugnare underhållning som höjer stämningen för matgästerna och samtidigt ger utrymme för soloartister att testa sitt material på publik.

Fullständig information från musikarrangörerna:

20 Mars

Rockkarusellen
3:e och sista deltävlingen på Musikhuset i 2009 års Rockkarusell. På scenen står denna gång banden Blåris och Scurby Curb från Karlstad,
Minor Ace och The Moonsons från Örebro samt det lokala thrashmetalhoppet Demolitia.
Tid: 19.00
Plats: Musikhuset
Kostnad: Fri entré
Arrangör: Studiefrämjandet och Musik över Gränserna

Folkan #13 rock
På Folkans nystartade rockscen står bandet Vietcong Pornsurfers från dalarna.
Glampunkbandet som gått från klarhet till klarhet är första bandet ut på Lindesbergs nya rockscen.
Tid: 21-01
Plats: Folkan #13
Kostnad: Ingen uppgift
Arrangör: LEG/Folkan #13

Elever rockar loss
Nordiska rockmusiklinjens elever har haft som tradition att besöka Lindesberg på sina turnéer runt om i Landet.
Lindeskolan, Folkets Hus, Musikhuset och nu Bistro Bellman har alla fött besök genom åren av denna utmärkta rockskola.
hits från 80, 90 och 2000 talen står på temat för kvällen.
Tid: 21-01
Plats: Bistro Bellman
Kostnad: 50 kr
Arrangör: Studiefrämjandet/Bistro Bellman.

21 mars

Flashback
Ett av få coverband på Lindesbergs musikscen.
Flashbackbandet från Borlänge bjuder på en eminent coverrepertoar med mängder av hits och lättrallade refränger.
Tid: 21-01
Plats: Bistro Bellman
Kostnad: 80 kr
Arrangör: Bistro Bellman/LEG/John Doe.

22 mars

Gitarrclinic med Kee Marcello
Den gamle Europegitarristen kommer till Lindesberg!
Kee kommer att berätta om allt, från hur han började lira gitarr i pojkrummet hemma i Umeå till en fullsatt arena i Tokyo med Europé
Självklart så får ni också ta del av Kees bästa tips om hur man blir en bättre gitarrist.
Tid: 12-15 och 16-19
Plats: Bistro Bellman
Kostnad: Gratis för deltagare i Studiefrämjandets verksamhet. Övriga 100 kr.
Fika: Studiefrämjandet bjuder på Fika
Arrangör: Studiefrämjandet

27 mars

Ammotrack tillbaka i Lindesberg
Ammotrack, vars debutskiva fått goda recensioner och spelats flitigt på bla Bandit Rock, passar på att genomföra ytterligare en Lindesbergsspelning innan man drar på turné med danska D.A.D.
Förra gången man spelade var det rockklubben Klubb Ba’Rock som arrangerade. Denna gång är det klubben Rock&K som lockat bandet tillbaka till Lindesberg.
Med sig denna kväll har man relativt nystartade Avocation som på bara ett år seglat upp som lokalfavoriter på hårdrockscenen.
Tid: 21-01
Plats: Bistro Bellman
Kostnad: 80 kr (60 kr förköp)
Arrangör: KBR/Studiefrämjendet.

Folkan #13 rock
Drinking on a Monday spelar på en fredag i musikstaden Lindesberg. Pop/rock av bästa märke utlovas av bandet och arrangörerna.
Tid: 21-01
Plats: Folkan #13
Kostnad: Ingen uppgift
Arrangör: LEG/Folkan #13

28 mars

John Doe ME
Rockabillyklubben John Doe Music Events satsar stort denna vår och erbjuder den ena efter den andra toppartisten inom genren.
Denna gång är det Nina & the Evil Bumblebees som står på scenen. Och som vanligt när det gäller John Doe så kommer det att bjudas på dansvänlig upptempo rockabilly av högsta klass.
Tid: 21-01
Plats: Bistro Bellman
Kostnad: Ingen uppgift
Arrangör: KBR/KBR Prod.

Alissa Isacovic på Aucustic Corner
Nygamla krogen Restaurang Corner (fd Pub 2000) slår med denna kväll upp portarna för en ny musikscen i Lindesberg.
Aucustic Corner, som man valt att döpa kvällarna till, bjuder på lågmälda tongångar från singer songwriters.
Kvällens meny utlovar god mat till lättsmält musik och en skön stund före kvällens övriga, hektiska krogliv.
Tid: 18-20
Plats: Resturang Corner
Kostnad: Ingen uppgift
Arrangör: LEG/Studiefrämjandet

Publicerad 20 mars 2009 klockan 14:10

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Ann-Louise Hytter på Lindesbergs Fastigheter vill sprida julkänsla under advent. Foto: Camilla Lagerman

Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år

På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.

17 november 2025 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Från vänster Emil Henrohn, Martin Stokke Mathiesen, Clara Henry. Sittande: Markus Virta Foto: Nadja Sjöström

Vedevågaren Markus just nu stekhet i musikalvärlden

Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.

17 november 2025 klockan 12:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en ...

Lindes första riksspelman fick kulturpriset ”Gudruns minne”

Musikläraren - och numera även riksspelman - Anna Johansson prisades under fredagskvä...

Flera fordon fick skador när parkerad bil började brinna

Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ...

Interaktiv bowling är bara en av nyheterna. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan

För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.

14 november 2025 klockan 17:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Bilden är ett montage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Med sorg i hjärtat

I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.

14 november 2025 klockan 18:10 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

De samlar in julklappar till barnen: “Vi vill göra julen lite lättare för barnfamiljer”
Lördag 15 november drar Gåvobodens årliga julklappsinsamling igång – en tradition som varje år sprider julglädje hos utsatta barnfamiljer i ...
14 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Strålande Julfeber i Lindesberg – så kommer det märkas
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton...
14 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung ...
14 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Imorgon fredag är det premiär för Nagomis nya restaurang. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Här öppnar Nagomi Sushi i ny och större tappning

För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.

13 november 2025 klockan 16:09 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Anwar Ghoubari från Wemake är initiativtagare till Hillstreets språkcafé. Foto: Jennie Einarsson

Språkcaféet på Hillstreet – där vänskap och språk växer fram

Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.

13 november 2025 klockan 13:39 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nytt beslut ska fattas gällande Vedevågsskolans framtid

På måndag nästa vecka ska Barn- och utbildningsnämnden fatta nytt beslut gällande Vedevågskolans ...

Polisens trygghetsmätning 2025 – så svarade invånarna

Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde ...

Från skönhetssalong till blomsterstudio – Lindas nystart efter pandemin

Det var det kreativa sättet att uttrycka känslor genom blommor som gjorde att Linda...

Lillsjön, med närliggande naturreservat. Noraborna är tydliga med att naturen skall se ut som den gör även i framtiden. Foto: Fredrik Norman

Noraborna röstade NEJ till vindkraft i Älgfallet

Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.

11 november 2025 klockan 14:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Stenmarck ersätter Lundvik under Strålande Jul

Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun ...

Hästsadlar för närmare en miljon kronor stals vid inbrott

Under söndagen kunde LindeNytt rapportera att en butik i Gusselbyområdet (Aspa) drabbats av en st...

Lindesberg rasar i årets småföretagarindex

Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små ...

Ska barn behöva riskera livet på väg till skolan?

INSÄNDARE/DEBATT: Hållplatsen Snickartorp i Vedevåg har en busskur i riktning mot Lindesberg, men inte å...

Inbrott i butik i natt – flertalet hästsadlar tillgripna

En butik i Gusselby har under natten till söndag utsatts för en stöld av hästsadlar. Enligt ...

Svar till Daniel Badman – samt alla berörda Lindebor

SLUTREPLIK: Daniel Badman - du skriver att det är viktigt att diskussionen vilar på fakta, så låt...

Vindkraftverk i Munkhyttan. Foto: Fredrik Norman

Därför är vindkraften viktig – också för Nora

SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.

8 november 2025 klockan 11:28 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

bildspel Stadsbrandens människoöden gestaltas i Spektakelteaterns nya uppsättning: ”Hemsk berättelse”
Den 11 april 1869 utbröt en fasansfull brand, som ödelade hela 27 gårdar i Lindesberg, däribland kyrkan, rådhuset, stadshotellet och tingshuset. ...
7 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Småfåglar
I denna veckas fotokrönika tänkte jag visa lite fågelbilder som jag har fotograferat under de senaste veckorna. Det har blivit mycket småfågel d...
7 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Så mycket samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne ...
7 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-07

2025-11-07

2025-11-06

2025-11-06

2025-11-05

2025-11-04

2025-11-04

2025-11-04

2025-11-04

2025-11-03

2025-11-03

2025-11-03

2025-11-02

2025-11-01

2025-11-18 02:40