För nionde året i ordningen är omåttligt populära Linde Sports Camp i full gång, i och runt Lindesberg Arena. Sportlägret riktar sig till ungdomar som till hösten börjar årkurs 4 till 6, där deltagarna får chansen att testa på en rad olika sporter som de annars kanske inte hade upptäckt, samt knyta nya vänskapsband.
Det fullkomligt bubblar av aktivitet i de olika hallarna i Lindesberg Arena, där Linde Sports Camp pågår för fullt. Sportlägret gästas även detta år av en rad olika idrottsföreningar från kommunen som hjälper ungdomarna att testa sig fram bland de olika aktiviteterna.
Från judohallen hörs ett sorl av fnissande ungdomar som gör sig redo för att testa på sporten, där vissa har full koll på reglerna medan andra aldrig har hört talas om den innan.

– Idag ska ni få testa judo, och det går enkelt förklarat ut på att kasta sin motståndare på rygg, förklarar Felix Koch.
– Vänta, va? utbrister Mawin Hasso och bryter ut i ett nervöst gapskratt.
Mawin Hasso och Nomi Sunner Nilsson är båda debutanter på Linde Sports Camp, och har hunnit testa en massa spännande aktiviteter sedan i måndags när lägret började.
– Skytte och dans har varit roligast, säger Nomi som annars håller på med både hockey och fotboll.
– Jag går inte på någon sport, men jag skulle kunna tänka mig att börja på handboll, säger Mawin.

17-åriga Albin Fyrpihl sommarjobbar som ungdomsledare på lägret, något som han hittills är mycket nöjd med.
– Det är roligt att se ungarna testa nya sporter, jag minns när jag själv var med på det här och tyckte det var jätteroligt.
Albin, som till vardags går på idrottscollege med inriktning handboll, har även han fått testa nya sporter i sin roll som ledare.
– Skytte var riktigt roligt och jag fick bäst poäng, skrattar han.
Inifrån den enorma uppblåsbara hinderbanan som tornar upp sig i ena halvan av arenans stora hall hörs högljudda skratt. Kompisarna Märta, Elsa, Ella och Tilde sitter högt uppe på den avslutande rutschkanan och räknar ned medan de håller varandra i händerna:
-1, 2, 3, säger de samtidigt och åker sedan i full fart nedför branten.
– Det är jätteroligt, allt har varit kul! Vi skulle kunna tänka oss att testa dans, judo och trav på fritiden, säger tjejerna i mun på varandra innan de snabbt försvinner in i hinderbanan igen.










































