Elitserieföreningen Linde Volley, står med ekonomiska problem. Den tidigare tränaren Sébastien Bougeâtre har, genom sitt fackförbund, lagt en stämningsansökan på Linde Volley i samband med uppsägelsen 2018. Tingsrätten har nu lagt sin dom, där Linde Volley ska betala tillbaka cirka 160 000:- till den tidigare tränaren.
2018 blev Linde Volleys dåvarande tränare Sébastien Bougeâtre uppsagd från föreningen för arbetsbrist. Året därpå lade den tidigare tränaren in en stämningsansökan mot Elitserieföreningen för lagbrott. Något som nu har gett föreningen, stora problem med ekonomin.
– I korthet handlar det om att Sébastien blev uppsagd för arbetsbrist under 2018. Han tyckte att uppsägningen var felaktig och vände sig till sitt fackförbund. Därifrån gick de vidare till tingsrätten, som nu har lagt sin dom, berättar Dan Waltersson från Linde Volley.
– Vi har gemensamt försökt att komma överens om ett alternativ som passar alla, men han tyckte inte att vi hade tillräckliga motbud.
Efter tingsrättens dom, står nu Linde Volley med en stor skuld. Föreningen ska betala ut omkring 160 000:- till den tidigare tränaren, pengar som föreningen inte har tillgång till.
– Vi är ingen jätteförening med någon större ekonomi. Eftersom vi inte har tillgång till så mycket pengar, så står vi med tre alternativ där det absolut värsta scenariot, är att föreningen faller i konkurs, säjer Dan.
En konkurs skulle då innebära att föreningen tappar sin plats i Vollybollens Elitserie, för att därefter starta om en helt ny förening. Föreningens tillgångar kommer även att kollas upp, där föreningen menar att det inte finns något större att hitta.
– De resterande alternativen är att föreningen överklagar domen. Vi kan även ta ett banklån, som senare måste betalas av. Föreningen kommer att ha ett årsmöte imorgon, där den ekonomiska händelsen kommer att bli en av punkterna som tas upp.
Sista datum för ett överklagande är mellan den 20:e och 25:e maj. Fram till dess, måste Linde Volley stå klara med vilket alternativ man väljer.
– Det är såklart jättetråkigt. Jag är samtidigt lite förvånad över tingsrättens utslag, men det finns inte så mycket att göra. Domaren har dömt och nu är det att kolla igenom våra alternativ, berättar Dan.
Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.