Jan Andersson (bilden) och Jörgen Boija är duon från Lindesberg som medverkar i SVT-programmet ”Kan du slå en pensionär” som kommer att visas senare i år. Nu kommer ett av avsnitten att spelas in här i Lindesberg och TV-bolaget Jarowskij välkomnar samtliga invånare att medverka som publik.- Vi hoppas verkligen att det kommer mycket folk så det blir bra drag på Loppholmen, säger Beatrice Lillesköld som arbetar som castingassistent på Jarowskij.
TV-programmet ”Kan du slå en pensionär” går mot säsong 2. Just nu pågår inspelningarna och Lindesbergs representanter Jan Andersson och Jörgen Boija har kommit till fas två i produktionen.
– I den första tävlingen var duon helt otränad. Efter den tävlingen har de fått genomgå en träningsperiod på sex veckor som vi har följt. Nu kommer duon alltså att få chans till revansch och samtidigt se om träningen har gett resultat, berättar Beatrice Lillesköld.
Jan Andersson är extremt peppad och uppger för LindeNytt att han och Jörgen redan är segrare oavsett hur det går i själva tävlingen.
– Det känns som att man har fått ett helt nytt liv. Nu har vi tränat oss i form och mår så fantastiskt mycket bättre än innan allt det här drog igång. Jag känner mig redan som en vinnare. Nu kan jag till och med springa runt sjön, det var ju knappt man orkade gå den sträckan tidigare, säger han.
Har Ola Anto att tacka
Duon Jan och Jörgen hamnade i programmet tack vare, eller på grund av, Lif Lindesbergs Ola Anto. Ola ”råkade” skicka in en anmälan till produktionsbolaget och helt plötsligt fick Jan och Jörgen ett telefonsamtal.
– Det ringde någon och frågade om vi ville medverka i ett TV-program. Man trodde ju först att det var ett skämt, men efter ett tag förstod vi att det var allvar. Visst tvekade man väl lite, men sedan tyckte vi att ”äh, det får man väl bju´på”. Så vi ställde upp, berättar Jan Andersson.
Så här i efterhand finns det inte längre någon tvekan. Det här har inneburit en total vändning i livet.
– Man mår ju bättre på alla sätt och vis och träningen kommer inte att upphöra när inspelningen är över. Jag kommer att fortsätta träna, säger den före detta soffpotatisen Jan Andersson.
Söker publik
På självaste nationaldagen spelas alltså revanschavsnittet in och det sker på Loppholmen i styrkegrenen armhävningar. Produktionsbolaget välkomnar nu alla att följa tävlingen på plats.
– Ja, vi välkomnar alla som vill vara med som publik och vill stötta och heja på duon från Lindesberg till seger. Ju fler desto bättre, säger Lillesköld.
Inspelningen sker torsdag 6 juni mellan kl. 13-16.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget. På Samhällsbyggnadsförvaltningen tar man dock detta med ro.
– Vi har kört bort en hel del av den snö som kom med det förra snöfallet, både från centrala Lindesberg och områden utanför orten, för att vara förberedda om det skulle komma mer snö, berättar Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.