Lindehov 30 år • Ett bygge på svindlande höjd • Hela familjer deltog sommaren 1985

-All tid gick åt till bygget. Ibland började vi vid femtiden och höll på tills det blev mörkt. Det var givet att vi skulle hålla på till det var färdigt.

Hans Lundgren var en av alla dem som lade ner massor av tid den där sommaren och hösten 1985, när ishallen Lindehov byggdes. Precis som många av ishalls-byggarna hade han barn som spelade hockey. En del vittnar om att hela familjen var med där vid ishallsbygget och Hans Lundgren säger att han ”tog en hel semester” för att vara med. Var det roligt ?  ”Det blev ju en gemenskap där uppe och vi kände för det här allihopa”, säger Hans Lundgren.

– Jag var med från första till sista spadtaget, säger han och berättar om hur han var med och snickrade ihop formarna som plintarna göts i. Här handlade det om millimeterpassning – något som han som byggnadssnickare och ingenjören Bosse ”Ruckan” Eriksson fixade.
Och precis som andra hockey-föräldrar följde Hans Lundgren med sonen Stefan, som var både junior- och A-lagsspelare, på matchresorna och han missade inte en match.

Ingemar Frisk var ordförande för Lindlöven 1991-95 och en av dem som jobbade med ishallsbygget:
– Det var väldigt engagerade människor som ställde upp och själv ”hässjade” jag plåt som vi popnitade fast på väggarna, säger han.

Han säger att han inte var direkt intresserad av hockey, men kom med för att sönerna spelade. Peter Frisk var med i TV-pucken och brorsan Stefan spelade också, men de båda gick sedan över till pappa Ingemars favoritsport – motorsport.
– Ett annat skäl till att jag kom med i ishallsbygget var väl att jag brukade vara tävlings- och match-speaker, säger Ingemar Frisk och berättar om hur han vid en veteranmatch med gamla hjältar som Rolle Stoltz  sjöng ”Se farfar dansar gammelvals”. Det väckte uppseende förstås.

Hustrun Gun Britt Frisk var aktiv i föräldraföreningen:
– Det blev ju så att man levde sitt liv där nere när pojkarna var små och spelade hockey. Jag minns hur jag och Brita Falck målade reklam på sargerna. Man var ju litet av en serviceinrättning.

Den 15 september 1985 var den föreningsbyggda ishallen klar att börja användas. Det byggdes många ishallar runt om i Sverige vid den här tiden. I Guldsmedshyttan hade Råsshallen byggts några år tidigare – ett faktum som sporrade engagerade i centralorten att dra igång sitt bygge. Lindehov blev Sveriges ishall nummer 173.

Runt 80 personer var med och byggde. Allt var inte klart när Lindlöven i mitten av september tog de första skären på isen – mer om det i nästa artikel om Lindehov 30 år. Fredrik Andersson på Linde Byggnadsplåt var 17 år när Lindehov byggdes och han har spelat både i juniorlaget och i A-laget.
Pappan är Gert ”Laggen” Andersson. Fredrik säger att de vara glada när hallen byggdes – den var efterlängtad för honom och alla de som spelat på uterinken och de tyckte det var dags, när nu Guldsmedshyttan fått sin hall några år tidigare.

– Jag jobbade en vecka med ishallsbygget – det var ju obligatoriskt, säger Fredrik Andersson.

Anders Klack minns hur hans pappa Göran Klack och Per Karlsson, som var några av förgrundspersoner som jobbade länge för att få en ishall, nästan bodde uppe vid isrinken när bygget planerades och genomfördes och Anders, som spelade i Lindlöven, kommer ihåg hur pappan gick runt och stegade och mätte ishallar, när laget spelade bortamatcher.

Gert Rydelius – idag pensionär – var aktiv i bygget och han bidrog både genom sin grävmaskinsfirma och som ledamot i Lindlövens styrelse. Hans söner spelade i Lindlöven. Gert ställde gratis upp med företagets schaktmaskin – och han berättar om när han och Göran Klack målade hallen med brandskyddsfärg och hur han när han kom hem framåt midnatt fick tvätta det färgstelnade håret ordentligt, eftersom den här specialfärgen droppat ner från frivilligarbetaren Göran Klack som stod på stegen ovanför.

-Vi var väldigt stolta att vi hade lyckats bygga hallen, säger Gert Rydelius. I Supportbladet 1985 kunde man läsa: ”Äntligen står vår efterlängtade ishall färdig. Lindlövens IF har gjort ett enormt arbete. Styrelsen är värd all beundran och alla de som offrat stora delar av sin semester för att spika plåt på svindlande höjder”. ”Den här hallen betyder enormt för att vi ska lyckas” sade tränaren Berra Svensson i en tidningsintervju – första steget var att satsa på kval. Hallen gör att man kan behålla spelare i klubben och Berra Svensson  säger att själva hallen ”ger en vidunderlig klubbkänsla”.

Den 29 december kunde Volvokomponenters VD Olle Johansson inviga hallen. Namnet antogs efter en pristävling där två personer föreslog Lindehov och till vinnare utsågs Börje Karlén på Bondskogsvägen.

Vi vill ha dina bilder!
Fotografen Lage Fogelberg följde med sin kamera bygget av den nya ishallen Lindehov för 30 år sedan – 1985. Det var många som deltog i bygget och har personliga minnen.

Om du har bilder – skicka dem till LindeNytt – info@lindenytt.com eller LindeNytt Norra Bergsstigen 3, 711 31  LINDESBERG.
Eller ring 0730862924, så hämtar vi dem.

Publicerad 20 november 2015 klockan 09:38

Hans Andersson , 073-086 29 24 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Svärtinge SKs damlag räckte hela vägen i arenan 2024 efter en jämn finalstrid mot Södertälje. Den 3:e januari är laget tillbaka för att jaga en ny finalseger. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Det nya året rivstartar med futsal i arenan

Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.

1 januari 2026 klockan 13:03 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Den nionde upplagan av LindeDagen fick Lindesbergarna att gå man ur huse under onsdagseftermiddagen. Det bjöds på ett härligt sensommarväder och mängder med aktiviteter, uppträdanden och information. Strandpromenaden och Loppholmarna fylldes till bredden av glada besökare som fick ta del av det mesta av det bästa med Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.

Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!

31 december 2025 klockan 13:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Snövarnar inför nyåret

Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI ...

Eva bytte spår av hälsoskäl – är nu prisad designer

Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar ...

Kvinna förd till sjukhus – man gripen för misshandel

UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs...

Den åttaåriga valacken Certainly (Inringad i rött) går i mål som trea, vilket även är Fornabodatränaren Jimmi Ehlers första placering på fransk mark. Den franska hästen Hippie du Breil vann loppet med bara en tiondel före Certainly. Foto: Skärmdump från Atg Live/Equidia Pro

Jimmi Ehlers blir trea i Frankrikedebuten: ”Jättelopp”

Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.

29 december 2025 klockan 20:41 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Förskolan Tallbacken i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Dagiskaos när personalen försov sig – föräldrarna möttes av nedsläckt förskola

När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.

29 december 2025 klockan 13:44 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Utan vision förlorar kommunen både skolor och framtidstro
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta ...
29 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

FotoFredag: Vilken är din favorit från fotoåret 2025
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning - hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta ...
26 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Skolskjuts ställdes in utan förvarning – barnen fick lösa det själva: ”Skitförbannad”
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hå...
23 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Foto: Allmiljö i Umeå AB

Personalen nekas julledigt när sophämtningen prioriteras

Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.

22 december 2025 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö

Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026

Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.

22 december 2025 klockan 13:14 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan

Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen...

350 marschaller brann för Ukraina och Rotarys insamling till landets befolkning

Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i ...

FotoFredag: God Jul!

Denna vecka blir det ingen fotokrönika - istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen

Kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) klippte glitterbandet under invigningen av Fallen Rocks. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Fallen Rocks invigt: ”Det är ett konstverk men även vår historia”

Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.

18 december 2025 klockan 20:18 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vedevågs elever tar upp kampen om skolan: ”Vill få fram vårt ord”

Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med ...

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen

För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gå...

Nu finns Strålande Jul att streama på TV4

Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme ...

Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4

Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till ...

Rotarys insamling uppe i 110 000 kronor – ikväll tänds Lindesberg igen

Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert ...

LindeNytt överlevde tack vare ert stöd och nya samarbeten

Pandemiår, tillfälligt reducerat mediestöd, krig i Europa, elkris och lågkonjunktur. Många har ...

OpenArt LINKS 13 juni-6 september 2026 i Lindesberg, Nora, Askersund, Kumla och Laxå. Bild: Region Örebro län

OpenArt Links länkar samman kommunerna – Lindesberg med i jubileumssatsningen

Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa. På Kulturenheten är man sprudlande glada över att äntligen få vara en del av Skandinaviens största konstutställning, som hålls 13 juni till 6 september, och ser fram emot en konstsommar utöver det vanliga.
– Nu hoppas vi att fler vill kroka arm med oss för att locka folk till Lindesberg. Vi vill att det blir en riktigt härlig sommar, säger Sara Sporre.

16 december 2025 klockan 20:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ungdom påkörd på övergångsställe – förare misstänkt för brott
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ...
15 december 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Rusning efter capricebiljetter – snudd på slutsålt
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan - men ...
15 december 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Konstverket ”Fallen Rocks” invigs i Lindesberg
Torsdagen den 18 december klockan 14.00 sker den officiella invigningen av Lindesbergs senaste konstverk, Fallen Rocks, som har funnit sin plats på ...
15 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-15

2025-12-15

2025-12-13

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-11

2025-12-10

2025-12-10

2025-12-10

2025-12-10

2025-12-09

2026-01-01 22:47