Efter två tuffa bortaförluster där Örebro tog sin 16:e raka derbyseger och Hylte/Halmstad helt enkelt bara var bäst för dagen så återvänder Lindesberg Volley till sin hemma-arena för säsongens andra hemmamatch där Gislaved står för motståndet.
Trots en kanoninledning där Linde Volley gick segrande ur säsongens första match i elitserien så fortsatte serien med tyngre möten då Lindes volleybolltjejer fått se sig slagna där två av seriens tuffaste lag, Örebro och Hylte/Halmstad, segrat.
Efter förlusterna så är det äntligen dags för Linde Volleys andra elitseriematch på hemmaplan, Gislaved står för motståndet och med det motståndet följer även ett bekant ansikte då Gina Trapp, som under de senaste två säsongerna spelat för Lindesberg, kommer tillbaka till arenan tillsammans med sin moderklubb.
– Det ska bli jätteroligt att få träffa Gina igen även om hon står i motståndarfärger, menar Lindesberg Volleys australiska huvudledare och manager Jason Laffer.
– Efter de två bortaförlusterna så är det skönt att äntligen få komma tillbaka till Lindesberg Arena, vi kommer att försöka utveckla och testa ny strategi inför lördagens match och försöka göra ett spel som är lite mer vårt eget, menar Jason som samtidigt hoppas på mycket folk i publiken:
– Det vore kul om många i området kom till lördagens match och visade sitt stöd, vi ser alltid hemmapubliken som vår sjunde spelare så efter två förluster skulle det betyda mycket.
Matchguide Linde Volley-Gislaveds VBK
Var och när: Lördagen 26/10 i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00
Läget i tabellen: Efter tre spelade matcher placerar sig Lindesberg på en 9:de plats av 11 möjliga placeringar, säsongen har dock bara börjat och två av säsongens tuffaste bortamatcher är avklarade.
Gislaved ligger på en 7:e plats i tabellen har precis som Linde 3 poäng med sig men har spelat totalt 4 matcher inför mötet i Lindesberg.
Örebro leder tabellen och är efter sina första 4 spelade matcher obesegrade i både poäng och i set.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.