Grundskolechefen Peter Lundell är otroligt glad. Foto: Hans Andersson

Lindesbergs femmor i toppen: ”Otroligt bra” säger skolchef

– Det som verkligen glädjer oss är att, när man tittar på resultatet för årskurs 5 här i Lindesberg, så ligger vi på nittonde plats – i hela landet!Grundskolechefen Peter Lundell är verkligen glad, när han studerar de enkäter om trygghet och arbetsro som gjorts i Lindesbergs grundskolor.

Kommunen gör varje år en enkät bland grundskoleeleverna ( årskurs 4 – 9) för att ta reda på om de känner sig trygga, om de har arbetsro i klassrummet, om de får hjälp att nå målen och om lärarna lyssnar till deras åsikter. I den senaste enkäten, som gäller hela förra läsåret, svarar nästan 95 procent känner sig trygga i skolan  – och det är litet bättre än läsåret innan.
– Att 95 procent av eleverna i årskurs 4 – 9 känner sig trygga i skolan – det är en otroligt bra siffra, säger Peter Lundell, verksamhetschef för grundskolan i Lindesberg.

Nästan 67 procent säger att de känner sig nyfikna i skolan ( fler än förra läsåret), drygt 78 procent säger att de får veta hur det går för dem i skolan ( det är upp fem procentenheter), fler tycker att det är arbetsro ( 66,7 procent) och att det är lugnt på rasterna ( 81,5 proc). Lika många som för ett år sedan säger att de trivs i skolan – 78 procent.  Men det finns också områden där eleverna inte har lika positiva åsikter som läsåret innan – t ex att lärarna tar hänsyn till elevernas åsikter, att de vet vad de ska kunna för att nå målen eller att ”läraren förväntar sig att jag ska nå målen i alla ämnen”. Totalt är det tolv påståenden som eleverna får ta ställning till.

– Resultatet i den här enkäten används när skolorna sedan reviderar sina likabehandlingsplaner.
Många skolor har haft just ”Arbetsro” och ”att skapa nyfikenhet” som fokusfrågor. Där kan vi ju samlat se en svag  uppåtgående trend. Vi siktar på att den ska fortsätta uppåt, säger Peter Lundell. Resultaten för varje skola  finns i deras  kvalitetsrapporter som finns att läsa under varje skola på kommunens hemsida. De senaste gjordes sommaren 2014.

Organisationen Sveriges Kommuner och Landsting, SKL, har gjort en enkätundersökning med nära 100 000 elever i årskurserna 5 och 8. Resultaten ska ge en bredare syn på hur skolorna lyckas med t ex värdegrundarbete och andra delar av skolans uppdrag förutom att bara titta på kunskapsresultaten. Resultaten i den undersökningen ligger  nära kommunens egen enkät. Men enkäterna är inte helt jämförbara eftersom Lindesberg frågar elever i alla klasser från årskurs 4 till och med årskurs 9, medan SKL frågar bara två årskurser – femmorna och åttorna. 

Glädjande i den enkäten är att i stort sett alla femmor i Lindesberg ( 99 procent!) känner sig trygga i skolan. Det placerar Lindesbergs kommun på elfte plats i rankningen när det gäller just tryggheten – i bara tio kommuner i hela landet säger sig fler femmor vara trygga i skolan ! För åttorna är det något lägre ( 95 procent) och där blir det ”röda siffror” för åttorna när det gäller återkopplingen till eleverna – bara 70 procent säger att de får veta hur det går för dem i skolan.

Tittar man på svaren på alla sju frågorna – I den sammanvägda enkäten – så kommer Lindesberg på 19 plats av nästan 200 kommuner, när det gäller hur nöjda femmorna är med skolan !  Det är den placeringen som gör grundskolechefen Peter Lundell så otroligt glad. För åttorna ligger nöjdheten mitt i den kommunala rankinglistan – plats 98.

– Tyvärr ser vi inte lika goda siffror, när det gäller resultaten, betygen. Där är vi inte lika nöjda, säger Peter Lundell.

SKL presenterar löpande s k Öppna Jämförelser över olika områden – t ex skolan. Där kan man jämföra både hur mycket varje kommun lägger ner på skolan och vilka resultat eleverna presterar – utifrån slutbetyg, ämnesprov och omvärldskunskap. Syftet är att det ska bidra till att kommunerna utvecklar skolan. För läsåret 2012 -13  är det röda siffror över i stort sett hela linjen för Lindesbergs grundskolor. Andelen elever som uppnått målen i alla ämnen är 66 procent – det ska jämföras med 77 procent i snitt i landet. När det gäller det sk genomsnittliga meritvärdet är placeringen på rankinglistan 268 av 289 kommuner.

– Vi tror att en framgångsfaktor för att nå bra resultat och betyg, är att fokusera på arbetsro och att skapa ett skolarbete som gör eleverna så nyfikna att de får lust att lära sig mer. Många skolor i kommunen har just det som fokusfrågor, säger Peter Lundell.

Efter den långvariga och starka kritik som kommit mot den svenska skolan söker kommuner, skolverk och skolforskare  hitta framgångsfaktorer. Den nyazeeländske forskaren John Hattie har kommit fram till att  goda relationer mellan lärare och elever och höga förväntningar från lärarens sida på samtliga elever har visat sig ha betydelse.  Andra viktiga faktorer är lärarens förmåga att fokusera på vad som är väsentligt i undervisningen, och att elever ges regelbunden återkoppling. Hatties idéer har också letat sig in i skolor i Lindesberg. Peter Lundell talar om att lärarna ska vara ledare och ha fasta rutiner i klassrummet.

Publicerad 12 februari 2015 klockan 08:35

Hans Andersson , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Det blev ett kramkalas på hemmaisen efter att Carl Johan Sälle blev säsongens första målgörare inom HockeyEttan i Lindehov. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven utklassar i hemmapremiären: ”Mycket bättre”

Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.

2 oktober 2026 klockan 23:48 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Foto: Pressbild Jem & Fix

Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”

Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.

2 oktober 2026 klockan 14:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Höst på riktigt!

FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här - min favoritårstid!

Kommunens nya hemsida ska underlätta för invånarna

Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvä...

Virala TikTok-trenden – ung kvinna fick dödshot

Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären "Cat in the hat", i minst sagt ...

Sättrans Gulliver har imponerat tidigt på tävlingsbanan hos stortränaren Jan-Olov Persson. Ifjol blev skönheten Best in Show till den femte upplagan av Fornabodas kallblodsutställning. Foto: Sleipner Lindesberg

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda

För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.

30 september 2026 klockan 11:57 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett. Foto: Fredrik Norman

Lindesbergs lasarett – ett utbildningssjukhus som måste finnas kvar

INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.

30 september 2026 klockan 09:30 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

SiS avvecklar Bergsmansgården – framtiden för Granhult oviss
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan ...
29 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kraftig brand i Storå – villa helt utbränd
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var ...
29 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kraftig villabrand i Storå
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders...
29 september 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Rekordstort Linde Judo Open firade 10 år

När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.

28 september 2026 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Fastigheten Sandtröms är belägen på Banvägen i centrala Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Beslutet: Sandströms säljs

Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.

28 september 2026 klockan 13:03 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”

Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och ...

Artikel innehåller bildspel Stämningen på topp när Lindemarken gick av staplen

Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning ...

Frövi Judo laddar för intensiv helg

På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmä...

Foto: Jennie Einarsson

Nu är alla röster i länet räknade

I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.

25 september 2026 klockan 13:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

LIF Lindesberg inleder den nya serien på hemmaplan

I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom ...

FotoFredag: Svamptider

FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och...

Se när skolbarnen blev pizzabagare för en dag

Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen ...

Elever överlämnade eget medborgarförslag till Bodman

Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför best...

M påstås verka för S-styre – slår ifrån sig kritiken

Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart...

Anders Persson (LPO) utreds – lämnade valsedlar på arbetstid med elever

UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, ...

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Löven laddar för Lindemarken

Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.

23 september 2026 klockan 14:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen f...
22 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Reservsamband testades under valdagen i skarpt läge
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en ö...
22 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Pilotprojekt ska få sysslolösa unga att finna vägar framåt
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge...
21 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-21

2026-09-18

2026-09-18

2026-09-18

2026-09-18

2026-09-17

2026-09-17

2026-09-16

2026-09-16

2026-09-15

2026-09-15

2026-09-14

2026-09-14

2026-09-14

2026-10-04 05:10