Grundskolechefen Peter Lundell är otroligt glad. Foto: Hans Andersson

Lindesbergs femmor i toppen: ”Otroligt bra” säger skolchef

– Det som verkligen glädjer oss är att, när man tittar på resultatet för årskurs 5 här i Lindesberg, så ligger vi på nittonde plats – i hela landet!Grundskolechefen Peter Lundell är verkligen glad, när han studerar de enkäter om trygghet och arbetsro som gjorts i Lindesbergs grundskolor.

Kommunen gör varje år en enkät bland grundskoleeleverna ( årskurs 4 – 9) för att ta reda på om de känner sig trygga, om de har arbetsro i klassrummet, om de får hjälp att nå målen och om lärarna lyssnar till deras åsikter. I den senaste enkäten, som gäller hela förra läsåret, svarar nästan 95 procent känner sig trygga i skolan  – och det är litet bättre än läsåret innan.
– Att 95 procent av eleverna i årskurs 4 – 9 känner sig trygga i skolan – det är en otroligt bra siffra, säger Peter Lundell, verksamhetschef för grundskolan i Lindesberg.

Nästan 67 procent säger att de känner sig nyfikna i skolan ( fler än förra läsåret), drygt 78 procent säger att de får veta hur det går för dem i skolan ( det är upp fem procentenheter), fler tycker att det är arbetsro ( 66,7 procent) och att det är lugnt på rasterna ( 81,5 proc). Lika många som för ett år sedan säger att de trivs i skolan – 78 procent.  Men det finns också områden där eleverna inte har lika positiva åsikter som läsåret innan – t ex att lärarna tar hänsyn till elevernas åsikter, att de vet vad de ska kunna för att nå målen eller att ”läraren förväntar sig att jag ska nå målen i alla ämnen”. Totalt är det tolv påståenden som eleverna får ta ställning till.

– Resultatet i den här enkäten används när skolorna sedan reviderar sina likabehandlingsplaner.
Många skolor har haft just ”Arbetsro” och ”att skapa nyfikenhet” som fokusfrågor. Där kan vi ju samlat se en svag  uppåtgående trend. Vi siktar på att den ska fortsätta uppåt, säger Peter Lundell. Resultaten för varje skola  finns i deras  kvalitetsrapporter som finns att läsa under varje skola på kommunens hemsida. De senaste gjordes sommaren 2014.

Organisationen Sveriges Kommuner och Landsting, SKL, har gjort en enkätundersökning med nära 100 000 elever i årskurserna 5 och 8. Resultaten ska ge en bredare syn på hur skolorna lyckas med t ex värdegrundarbete och andra delar av skolans uppdrag förutom att bara titta på kunskapsresultaten. Resultaten i den undersökningen ligger  nära kommunens egen enkät. Men enkäterna är inte helt jämförbara eftersom Lindesberg frågar elever i alla klasser från årskurs 4 till och med årskurs 9, medan SKL frågar bara två årskurser – femmorna och åttorna. 

Glädjande i den enkäten är att i stort sett alla femmor i Lindesberg ( 99 procent!) känner sig trygga i skolan. Det placerar Lindesbergs kommun på elfte plats i rankningen när det gäller just tryggheten – i bara tio kommuner i hela landet säger sig fler femmor vara trygga i skolan ! För åttorna är det något lägre ( 95 procent) och där blir det ”röda siffror” för åttorna när det gäller återkopplingen till eleverna – bara 70 procent säger att de får veta hur det går för dem i skolan.

Tittar man på svaren på alla sju frågorna – I den sammanvägda enkäten – så kommer Lindesberg på 19 plats av nästan 200 kommuner, när det gäller hur nöjda femmorna är med skolan !  Det är den placeringen som gör grundskolechefen Peter Lundell så otroligt glad. För åttorna ligger nöjdheten mitt i den kommunala rankinglistan – plats 98.

– Tyvärr ser vi inte lika goda siffror, när det gäller resultaten, betygen. Där är vi inte lika nöjda, säger Peter Lundell.

SKL presenterar löpande s k Öppna Jämförelser över olika områden – t ex skolan. Där kan man jämföra både hur mycket varje kommun lägger ner på skolan och vilka resultat eleverna presterar – utifrån slutbetyg, ämnesprov och omvärldskunskap. Syftet är att det ska bidra till att kommunerna utvecklar skolan. För läsåret 2012 -13  är det röda siffror över i stort sett hela linjen för Lindesbergs grundskolor. Andelen elever som uppnått målen i alla ämnen är 66 procent – det ska jämföras med 77 procent i snitt i landet. När det gäller det sk genomsnittliga meritvärdet är placeringen på rankinglistan 268 av 289 kommuner.

– Vi tror att en framgångsfaktor för att nå bra resultat och betyg, är att fokusera på arbetsro och att skapa ett skolarbete som gör eleverna så nyfikna att de får lust att lära sig mer. Många skolor i kommunen har just det som fokusfrågor, säger Peter Lundell.

Efter den långvariga och starka kritik som kommit mot den svenska skolan söker kommuner, skolverk och skolforskare  hitta framgångsfaktorer. Den nyazeeländske forskaren John Hattie har kommit fram till att  goda relationer mellan lärare och elever och höga förväntningar från lärarens sida på samtliga elever har visat sig ha betydelse.  Andra viktiga faktorer är lärarens förmåga att fokusera på vad som är väsentligt i undervisningen, och att elever ges regelbunden återkoppling. Hatties idéer har också letat sig in i skolor i Lindesberg. Peter Lundell talar om att lärarna ska vara ledare och ha fasta rutiner i klassrummet.

Publicerad 12 februari 2015 klockan 08:35

Hans Andersson , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Trots att speltempot inte var det högsta för säsongen så var Lindlöven alldeles för bra mot det gästande Wings HC Arlanda. Sebastian Falk låste matchen med 4-0 efter en kort duell om pucken bakom Wings-målvakten. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.

23 november 2025 klockan 20:12 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Lennart "Lelle" Hermansson. Arkivfoto: Hasse Persson

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.

22 november 2025 klockan 11:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Varnar för plötslig ishalka

SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet - bland annat i norra länsdelen.

Här demonstrerar anhöriga och personal för äldreomsorgen

Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en ...

FotoFredag: Att jobba med naturligt ljus i skogen

Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för ...

Arkivfoto: Jennie Einarsson

Rekordmånga utställare på årets julmarknad i Frövi

Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.

21 november 2025 klockan 12:47 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Kommundirektör Henrik Arenvang med hedersgästens biljett. Foto: Camilla Lagerman

Nominera en eldsjäl som hedersgäst under Strålande Jul

Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

20 november 2025 klockan 18:10 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Är äldreomsorgen i Lindesbergs kommun ett sjunkande skepp?
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan ...
20 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll ...
20 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Från Zinkgruvan till sjökanten – här har stenkonstverket landat
Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset. Ett 40 ton tungt konstverk, bestående av 39 stenar i ...
20 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Här pågår kommunens tomteverkstad inför Strålande Jul

Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.

19 november 2025 klockan 16:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Föräldrar rasar efter falsklarmen: ”Testar det live på våra barn”

Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.

18 november 2025 klockan 16:34 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kommunens almanacka läggs ned – informationen finns kvar digitalt

Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under...

Nytt inrymningslarm på skola – orsaken okänd: ”Falsklarm”

Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det ...

Ann-Louise Hytter på Lindesbergs Fastigheter vill sprida julkänsla under advent. Foto: Camilla Lagerman

Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år

På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.

17 november 2025 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Vedevågaren Markus just nu stekhet i musikalvärlden

Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs ...

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en ...

Lindes första riksspelman fick kulturpriset ”Gudruns minne”

Musikläraren - och numera även riksspelman - Anna Johansson prisades under fredagskvä...

Flera fordon fick skador när parkerad bil började brinna

Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ...

bildspel Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan

För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya ...

FotoFredag: Med sorg i hjärtat

I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ...

Matilda Persson från Nya Snickerifabriken och Elin Olofsson från Gåvoboden är redo att samla in julklappar till utsatta barnfamiljer. Foto: Gåvoboden

De samlar in julklappar till barnen: “Vi vill göra julen lite lättare för barnfamiljer”

Lördag 15 november drar Gåvobodens årliga julklappsinsamling igång – en tradition som varje år sprider julglädje hos utsatta barnfamiljer i Lindesbergs kommun. På Nya Snickerifabriken står nu den stora julklappssäcken redo att ta emot gåvor från allmänheten. Initiativtagaren Elin Olofsson hoppas åter på ett varmt gensvar från alla som vill bidra till att göra julen lite ljusare för de barn som behöver det mest.
– Jag hoppas att vi ska kunna hjälpa till att minska den stress som många känner inför julen. Det är en sådan hets kring att ha det nyaste och senaste, och många har kanske inte den möjligheten, säger Elin Olofsson från Gåvoboden.

14 november 2025 klockan 15:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Strålande Julfeber i Lindesberg – så kommer det märkas
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton...
14 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung ...
14 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Här öppnar Nagomi Sushi i ny och större tappning
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ö...
13 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-13

2025-11-12

2025-11-12

2025-11-12

2025-11-11

2025-11-10

2025-11-10

2025-11-10

2025-11-10

2025-11-09

2025-11-08

2025-11-08

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-24 06:45