Lindesbergs kommun har på ett år rasat med 146 placeringar i den årliga rankingen som Miljöaktuellt gör för att mäta kommunernas miljöarbete. Nu ligger kommunen i bottenskiktet på plats 269 av 290 kommuner i Sverige. – Det här ser väldigt konstigt ut – vi har höga ambitioner inom miljöområdet, säger Anders Ceder, kommunstyrelsens ordförande i Lindesberg. Vi ska nu titta igenom frågorna ordentligt och se om vi har missuppfattat enkäten.
Det är tidningen Miljöaktuellt som varje år tar temperaturen på Sveriges kommuners miljöarbete. Tidningen sammanställer en mängd olika data från statliga myndigheter och skickar dessutom ut en egen enkät. Årets resultat visar att Lindesbergs kommun har tappat 146 placeringar från mätningen 2013. Nu är kommunen placerad i bottenskiktet av kommunligan med platsen 269.
Mätningen tittar på en mängd parametrar, som om kommunen arbetar med ett miljöprogram, har egna klimatmål, använder miljöbilar, har personal som arbetar med omställningsarbete, kontrollerar luftkvalitén eller tar hänsyn till klimatförändringar i risk- och sårbarhetsanalyserna.
Lindesbergs kommun har inte svarat jakande på någon av dessa frågor utom en-att kommunen infört en köttfri dag. Maxpoängen för mätningen är 63 vilket Malmö kommun fick och Malmö ligger därmed högst i Sverige. Lindesberg lyckades skrapa ihop 2,17 poäng i undersökningen.
– Kommunen följer de statliga riktlinjerna inom miljöområdet fullt ut, menar Anders Ceder. Vi ligger också i framkant till exempel när det gäller omställningen från fossila till förnyelsebara bränslen. Så det här resultatet känns inte som en korrekt avspegling av det miljöarbete vi gör.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga dagar ute i fält.
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas – utan att drabba elever, lärare eller landsbygd. Svaret från politiken bemöter inte våra argument, utan reducerar medborgarnas engagemang till något negativt som man är besviken över. Det är både oroande och ovärdigt.