Hotellet, med sin enorma förlaga i bakgrunden. Foto: Camilla Lagerman
Lindesbergs nya hotell för pollinerare invigt: ”Ett mästerverk”
I höstas kontaktade Linde energi arbetsmarknadsenhetens snickeri i Lindesberg, för att lägga en beställning på ett nytt insektshotell med en specifik utformning, något som inspirerats av den tävling som kommunen tidigare haft. Under måndagen, på Världsmiljödagen, avtäcktes det nya hotellet, föreställande Linde energis enorma silo, som fått sin plats hos just det kommunala energibolaget.
– Det är ett mästerverk som ni har byggt! säger tillträdande vd Joakim Johansson.
Insektshotellet, som är byggd skalenligt efter sin förlaga, har nu öppnat sin hotellverksamhet för olika typer av gäster, som till exempel bin, humlor och fjärilar. För optimal trivsel är det sprillans nya pensionatet utrustat med kottar, hyvelspån och grenar för att göra en så behaglig miljö som möjligt. Dessutom är omgivningen mycket gynnsam för de inflyttande gästerna, då Linde energi skapat en ängsmiljö för att främja den biologiska mångfalden.
Ylva Gjetrang, EHS-ansvarig hos Linde energi. Foto: Camilla Lagerman
– Vi hade sedan innan päron- och äppelträd som har avlöst varandra i blomning under våren, men för övrigt var det en ganska tråkig gräsyta som inte gav så mycket att önska för pollinatörer. Därför förstärkte vi den här ytan med insektshotellet, för att gynna biologisk mångfald, våra vilda pollinatörer spelar en viktig roll men de är lite hotade tyvärr, förklarar Ylva Gjetrang, EHS-ansvarig hos Linde energi.
Bolagets vice styrelseordförande, Greger Nilsson, förklarade det nya insektshotellet invigt med en varm applåd innan alla nyfikna fick gå fram och titta närmare på bygget. Allra mest nyfikna var barnen från förskolan Kungsfågeln, som bjudits in för att inspireras och se hur ett företag kan arbeta med biologisk mångfald och hållbara lösningar. Det dröjer inte länge innan den första gästen dyker upp, till barnens stora förtjusning.
Foto: Camilla Lagerman
– Kolla! Den vill bo där! utbrister ett av barnen glatt.
Självklart var även teamet som byggt det nya insektshotellet på plats, för att berätta lite om arbetet med skapelsen, men också om vilka utmaningar man stött på.
– Silon består av en yttre cylinder och en inre, sedan har de byggt lådor som satts in där vi skapat själva miljön för insekterna. Den är gjord helt i trä, förutom staketet som är i metall. Utmaningen var att göra den så lik silon som det bara går att göra i trä, det var viktigt och tar tid, förklarar Kari Labermo, arbetsledare, Arbetsmarknadsenheten Lindesbergs kommun.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Med flinka fingrar och hög precision tog Voldemars Lasmanis hem guldet i Ungdoms-SM i CAD-konstruktion. Hans konstruktion av en fällstege med arbetsplattform imponerade stort på juryn och säkrade honom inte bara förstaplatsen, utan även en plats i Yrkes-SM 2026.
– Det är bara så jäkligt kul att ha vunnit detta, säger Voldemars till LindeNytt.
Klockan 12.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där två fribiljetter till den stora Vårfesten stod på spel. Deltagandet var otroligt högt och de flesta svarade också rätt på tävlingsfrågan.
Den 17 april 2019 blev Industritekniska programmet på Lindeskolan certifierat som ett Teknikcollege, och framtiden såg ljus ut för utbildningen som efter fem års dvala kunde startas upp igen, tack vare ett samarbete mellan Lindeskolan, kommunledningen och industriföretagen i Lindesberg. Men redan två år senare lades programmet ner på nytt. Nu ser det dock ut som att det blåser positiva vindar för ytterligare en nystart – redan hösten 2026.
– Att behovet av utbildningen finns och att alla är positiva till den råder det inga tvivel om. Det känns hoppfullt, säger rektor Andreas Blom.
Bergslagsbibblan växer med fem nya kommuner. Under april och maj ansluter ytterligare fem bibliotek från nio av länets kommuner till Bergslagsbibblan. Målet är att förbättra och erbjuda en mer likvärdig och hållbar biblioteksservice till invånarna i kommunerna.
– Det innebär att invånarna kommer att få bättre tillgång till media, och vi kommer kunna erbjuda snabbare leveranser mellan biblioteken som ingår i samarbetet, förklarar Helena Blixt, samordnare på Lindesbergs stadsbibliotek.
En ny secondhandbutik har öppnat i Korskyrkan i Frövi. Här kan du fynda en skön vårjacka eller varför inte ett par snygga skor för blott en liten ”guldtia”. Fokus ligger på att samla ihop pengar för att kunna stötta ideella organisationer som satsar på barn och ungdomar.
– Jag hoppas att det ska fungera så vi kan börja ge ut gåvor till organisationer så småningom. Det är drömmen att få stötta de som behöver, säger initiativtagaren Linda Sköldenström när LindeNytt stannar till på besök.
Efter 15 år med ledande befattningar inom ett brett spektrum av branscher, kliver Lindesbergaren Anna-Lena Rydelius in som ny marknadschef för det kommunala energibolaget Linde energi. Detta meddelar man på torsdagen via ett pressmeddelande.
Årets bokfest är igång: ”Tangerar förra året”
Årets bokrea är i full gång, och redan en halvtimme innan Blombergska Bokhandeln i Lindesberg öppnade dörrarna ringlade sig kön lång längs ...
Arenan fick utrymmas efter inbrottslarm
Söndagskvällens handbollsmatch mellan LIF Lindesberg och Skogås hade bara tre minuter kvar när man fick pausa spelet. Inbrottslarmet drog igång i...