När länets niondeklassare själva får välja i vilken gymnasieskola de vill gå i nästa år, så är Lindeskolan inte det självklara valet. Det visar en undersökning LindeNytt har gjort. Vi har tillfrågat 104 niondeklassare på Noraskolan, och endast 42 av dem har Lindeskolan som förstaval.-Det är beklagligt, konstaterar Mats Lindström, chef för Barn- och utbildningsförvaltningen i Lindesberg.
Lindeskolan kommer att förlora elever i framtiden. Det är konstaterat. Därför är det viktigt att redan nu sätta in åtgärder för att bromsa bortfallet av elever. Goda kommunikationer mellan kommunerna samt en mer kvalitativ utbildning, är grunderna i det åtgärdsprogram som arbetas fram just nu.
-Vi måste bli bättre på att marknadsföra oss också. Resultatet av er undersökning är en klar signal på att vi måste agera nu, säger Mats Lindström.
Undersökningen vi låtit göra visar att drygt 60 procent av eleverna i Nora, väljer att gå i Örebro istället för Lindeskolan nästa år. Lindeskolan tappar därmed en stor del av elevunderlaget från Nora.
Bortfallet på Lindeskolan kan i värsta fall resultera i svidande åtgärder, som att banta ner på vissa utbildningar.
-Det finns risk att parallellutbildningar inom vissa program får dras in om vi tappar för mycket elevunderlag. Nu är det för tidigt att dra några slutsatser, men vi får inte blunda för problemet, förklarar Mats Lindström.
Problemet kan växa i takt med att alla elever i framtiden får större valmöjligheter och väljer skola själva helt fritt. Kanske är Lindeskolan inte längre så självklart för en Lindesbergare då.
Hur många elever från Fellingsbro, Frövi som väljer Arboga eller Örebro är för tidigt att spekulera i. Likaså hur många elever i Ljusnarsbergs kommun som ser Ludvika som mer intressant i framtiden.
Stadspuls och bra kommunikationer avgör
Emelie Appelgren, Ludvig Holmkvist och Pernilla Karlsson är tre av Noraskolans elever i årskurs 9 som nu står inför ett val av vilken skola de ska välja. Beslutet är inte särskilt svårt, menar de. Bland annat är det dåliga kommunikationer mellan Nora och Lindesberg som avgör.
-Jag tycker att det är dåligt med bussavgångar mellan Nora och Lindesberg. Det kan vara en stor anledning till att folk inte vill gå där, säger Emelie.
Ludvig Holmkvist är dock skeptisk. Han tror inte att fler bussavgångar är en lösning för Lindeskolan.
-Jag tror ändå inte att folk skulle välja att gå i Lindesberg även om man fixade busstiderna, det känns nästan som om det inte finns någon vilja, som om det inte är mode eller vad man ska säga, säger han.
Det är inte bara skolan som ska locka, staden och dess puls är minst lika viktig. Pernilla Karlsson tror att storstaden lockar många att välja Örebro istället för Linde.
-Det kan vara så att folk tycker att det är roligare att gå i en större stad med fler gymnasieskolor i, säger Pernilla.
*Länkar – gymnasieskolor
Lindesberg
Lindeskolan
Örebro
Elector – Fordonsutbildningar i Örebro AB – John Bauer – Johannaskolan – Karolinska Skolan – Kvinnerstaskolan – Risbergska Skolan – Rudbecksskolan – Tullängsskolan – Virginska Skolan
Utanför länet
Ludvika Gymnasium – ABB-Gymnasiet i Ludvika – Vasagymnasiet i Arboga
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.
Lördag 15 november drar Gåvobodens årliga julklappsinsamling igång – en tradition som varje år sprider julglädje hos utsatta barnfamiljer i Lindesbergs kommun. På Nya Snickerifabriken står nu den stora julklappssäcken redo att ta emot gåvor från allmänheten. Initiativtagaren Elin Olofsson hoppas åter på ett varmt gensvar från alla som vill bidra till att göra julen lite ljusare för de barn som behöver det mest.
– Jag hoppas att vi ska kunna hjälpa till att minska den stress som många känner inför julen. Det är en sådan hets kring att ha det nyaste och senaste, och många har kanske inte den möjligheten, säger Elin Olofsson från Gåvoboden.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.
På måndag nästa vecka ska Barn- och utbildningsnämnden fatta nytt beslut gällande Vedevågskolans framtid. Förslaget som ligger till beslut är att lägga ned skolan helt från och med hösten 2026.
– Eftersom vi har tagit beslutet en gång, så tror jag inte att det blir någon skillnad, men jag kan ju inte säga det med säkerhet så klart, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
INSÄNDARE/DEBATT: Hållplatsen Snickartorp i Vedevåg har en busskur i riktning mot Lindesberg, men inte åt andra hållet. I riktningen mot Frövi står det bara en skylt vid sidan av vägen. Detta kan ses som rimligt om man utgår från att all trafik i Vedevåg går mot Lindesberg då Regionen brukar prioritera busskurer för hållplatser där många väntar på morgonen samtidigt som avhoppstationer endast behöver en skylt.