Foto: Jennie Einarsson

Lindeskolans elever bjöd in till politisk debatt

På torsdagsförmiddagen stod politik på schemat för många av Lindeskolans elever, då representanter från kommunens olika partier fanns på plats för att svara på frågor inför valet. LindeNytt träffade några nyblivna 18-åringar som för första gången får rösta i år.
– Jag vill veta vad de säger nu, och om de håller fast vid det som de sagt förut, säger förstagångsväljaren Alma Wernborg.

Inför en fullsatt aula radade kommunens partirepresentanter upp sig på scenen för att svara på tre olika frågor ställda av Lindeskolans elever, där varje person fick en minut på sig att svara. Den inledande frågan handlade om vad partierna vill göra åt den stigande inflationen, framförallt när det gäller de höga bensinpriserna.

Även om samtliga var överens om att vara oroade över hushållens stigande kostnader, var de mer oense om hur man ska lösa problemet. Några ville sänka priset på drivmedel avsevärt, medan andra ville införa att pristak på dem, några ville bevara och bygga ut kärnkraften för att säkra elförsörjningen, medan andra ville satsa mer på förnybar energi.

Foto: Jennie Einarsson

Fråga nummer två handlade om hur de tänker kring invandringen i Sverige, och även här var man ganska splittrade partierna emellan. Kriget i Ukraina kom på tal vid ett flertal tillfällen, man diskuterade även arbetskraftsinvandring, att man vill införa som krav att kunna det svenska språket, minska utanförskapet, men också göra det enklare att utvisa personer som inte är medborgare.

Den tredje och sista frågan avsåg aborträtten och hur partierna tänker kring den. Här var man dock rörande överens om att den ska bevaras och vissa av partierna ville även grundlagsskydda den.

Foto: Jennie Einarsson

Isak Vilhelmsson, Edvin Granberg och Oskar Andersson går första, respektive andra året på gymnasiet, och känner sig nöjda efter dagens debatt, men hade önskat någon fråga om lag och ordning.

– Det mest intressanta var abortfrågan, det har hänt så mycket kring den i andra länder under året, säger de.

Foto: Jennie Einarsson

Alma Wernborg är 18 år och ska för första gången rösta den 11 september, men har ännu inte bestämt vilket parti som får hennes röst.

– De viktigaste frågorna för mig är miljön och vården, det känns viktigt eftersom vi just gått igenom en pandemi. Men kriget i Ukraina gör att man tänker mycket på ekonomi också, förklarar hon.

Foto: Jennie Einarsson

Hsermulamoo och Delina Bemnet är båda 18 år, och har redan bestämt vad de ska rösta på.

– Den viktigaste frågan för mig är invandringen skulle jag säga, hur man ska ta hand om dem och hur man ska fortsätta med det, säger Hsermulamoo.

– Invandring och miljö är viktigt för mig. Jag tyckte det var en bra debatt, men synd att de inte hann prata klart, säger Delina.

Foto: Jennie Einarsson

Utanför aulan står även ett bekant ansikte för många, nämligen före detta kulturministern Amanda Lind.

– Jag är här för att träffa lokala Miljöpartiet och prata med ungdomarna. Det är jätteviktigt att ha den här typen av politisk debatt inför valet och bjuda in partierna för ge möjlighet att diskutera och förstå mer om samhällsfrågor, säger hon.

Med sig har hon även Camilla Hansén, före detta elev vid Lindeskolan, men numera riksdagsledamot för Miljöpartiet.

– Det känns som att vara hemma, säger hon glatt.

 

Publicerad 2 september 2022 klockan 09:22

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Brotorpsskolan. Foto: Camilla Lagerman

Nytt inrymningslarm på skola – orsaken okänd: ”Falsklarm”

Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.

18 november 2025 klockan 13:05 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons



Arkivbild: Jennie Einarsson

Sju föreningar stöttar kulturskolan – över 100 000 kronor insamlat: ”Gör skillnad”

Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan Garnalia. Tack vare bidragen har hittills 71 deltagaravgifter och 23 instrumenthyror kunnat betalas för barn och unga som annars inte haft möjlighet att delta i verksamheten, skriver den ideella föreningen Kulturskolans Vänner i Lindesberg i ett pressmeddelande.

18 november 2025 klockan 11:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år

På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, d...

Vedevågaren Markus just nu stekhet i musikalvärlden

Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs ...

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en ...

Riksspelman Anna Johansson tilldelas årets kulturpris till minne av Gudrun Persson. Foto: Manskören Harmoni

Lindes första riksspelman fick kulturpriset ”Gudruns minne”

Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.

15 november 2025 klockan 11:42 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Flera fordon fick skador när parkerad bil började brinna

Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ha fått omfattande skador och ytterligare två fordon på samma plats har delvis skadats.

15 november 2025 klockan 12:37 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

bildspel Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina fö...
14 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Med sorg i hjärtat
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men f...
14 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

De samlar in julklappar till barnen: “Vi vill göra julen lite lättare för barnfamiljer”
Lördag 15 november drar Gåvobodens årliga julklappsinsamling igång – en tradition som varje år sprider julglädje hos utsatta barnfamiljer i ...
14 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Kommundirektör Henrik Arenvang och Anders Svensson från Rotary. Foto: Camilla Lagerman

Strålande Julfeber i Lindesberg – så kommer det märkas

Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.

14 november 2025 klockan 12:30 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Tidigare i oktober gästades Lindehov av Kiruna och Kalix. Till helgen är det en ny grupp från Norrland som möter Lindlöven i Lindesberg. Arkivfoto: Hasse Persson

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”

Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.

14 november 2025 klockan 10:06 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Här öppnar Nagomi Sushi i ny och större tappning

För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. ...

Språkcaféet på Hillstreet – där vänskap och språk växer fram

Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bä...

Nytt beslut ska fattas gällande Vedevågsskolans framtid

På måndag nästa vecka ska Barn- och utbildningsnämnden fatta nytt beslut gällande Vedevågskolans ...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Polisens trygghetsmätning 2025 – så svarade invånarna

Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde Lindesberg, vilket omfattar kommunerna Lindesberg, Nora och Ljusnarsberg. I ett inlägg på polisens Instagram meddelar man att resultatet från enkätundersökningen nu har sammanställts – och resultatet tolkas som positivt.
– Det glädjer mig och mina kollegor att se resultaten, som generellt visar en övervägande trygghet i samtliga delar av vårt lokalpolisområde, säger Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg.

12 november 2025 klockan 12:00 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Från skönhetssalong till blomsterstudio – Lindas nystart efter pandemin

Det var det kreativa sättet att uttrycka känslor genom blommor som gjorde att Linda...

Noraborna röstade NEJ till vindkraft i Älgfallet

Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan ...

Stenmarck ersätter Lundvik under Strålande Jul

Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun ...

Hästsadlar för närmare en miljon kronor stals vid inbrott

Under söndagen kunde LindeNytt rapportera att en butik i Gusselbyområdet (Aspa) drabbats av en st...

Lindesberg rasar i årets småföretagarindex

Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små ...

Ska barn behöva riskera livet på väg till skolan?

INSÄNDARE/DEBATT: Hållplatsen Snickartorp i Vedevåg har en busskur i riktning mot Lindesberg, men inte å...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Inbrott i butik i natt – flertalet hästsadlar tillgripna

En butik i Gusselby har under natten till söndag utsatts för en stöld av hästsadlar. Enligt polisen har en eller flera gärningspersoner tagit sig in i butiken genom att krossa ett fönster.
– I nuläget finns det ingen misstänkt, vi har varit på plats och genomfört en teknisk undersökning, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

9 november 2025 klockan 14:07 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Svar till Daniel Badman – samt alla berörda Lindebor
SLUTREPLIK: Daniel Badman - du skriver att det är viktigt att diskussionen vilar på fakta, så låt oss ta för oss av fakta.
8 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Därför är vindkraften viktig – också för Nora
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både...
8 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

bildspel Stadsbrandens människoöden gestaltas i Spektakelteaterns nya uppsättning: ”Hemsk berättelse”
Den 11 april 1869 utbröt en fasansfull brand, som ödelade hela 27 gårdar i Lindesberg, däribland kyrkan, rådhuset, stadshotellet och tingshuset. ...
7 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-07

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-06

2025-11-06

2025-11-05

2025-11-04

2025-11-04

2025-11-04

2025-11-04

2025-11-03

2025-11-03

2025-11-03

2025-11-18 14:00