25 000 invånare i Lindesbergs kommun. Det är målsättningen Lindesbergs politiker, och i frågan engagerade tjänstemän, jobbar för. Sedan en månad tillbaka har en grupp politiker jobbat enskilt i frågan om hur man ska uppnå detta delmål i det omfattande arbete som nu pågår om Lindesbergs framtid. Tillväxt- och näringslivsgruppen, där bland annat moderaternas Pär-Ove Lindqvist ingår, har sett en allvarlig hotbild att på sikt kunna hålla en sådan befolkningsmängd. Det är saknaden av kvinnor i fertil ålder man oroar sig för.
Att uppnå önskat invånarantal är ändå realistiskt, menar Lindqvist.
-Det är vi politiker överens om. Nu ska det arbetas fram hur vi ska komma dit också. Det gäller bland annat att hejda utflyttningen, och vi ser en allvarlig tendens i att fler och fler kvinnor väljer att flytta. Vi behöver helt enkelt skapa bättre förutsättningar på arbetsplatserna, berättar Pär-Ove.
Sedan tillväxt- och näringslivsgruppen bildats har två möten hållits. Bland annat med representanter från de stora industrierna, och övriga stora arbetsplatserna, närvarande. Även om det inte gett några konkreta resultat är det en början på ett mycket viktigt arbete.
-Vår bild av läget på arbetsmarknaden för kvinnor jämfördes med hur man ser på saken ute på arbetsplatserna. Det var första steget och gav ju egentligen inte några resultat, mer än att vi börjat prata om problemet. Eftersom faktum är att kvinnor i åldern 20-35 väljer att flytta från stan i högre utsträckning än vad män gör måste vi komma tillrätta med det här. Finns det inga arbeten som lockar är det självklart att effekten blir sådan, och finns det inga kvinnor som kan få barn spelar det ingen roll hur många män vi har. Då kommer vi aldrig få den befolkningsmängd vi alla arbetar för, säger Pär-Ove leende.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga dagar ute i fält.
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas – utan att drabba elever, lärare eller landsbygd. Svaret från politiken bemöter inte våra argument, utan reducerar medborgarnas engagemang till något negativt som man är besviken över. Det är både oroande och ovärdigt.